Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Liczba i wielkość zmian demielinizacyjnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Czy po liczbie zmian, które są widoczne w badaniu rezonansem magnetycznym można stwierdzić na ile ostry będzie przebieg stwardnienia rozsianego? Ile macie zmian i jak się czujecie, jakie macie dolegliwości?
Moja dziewczyna została zdiagnozowana 3 tygodnie temu. W rezonansie mózgu miała osiem zmian, z czego największa 9 mm. Osłabł jej wzrok w prawym oku i miała niedowład nogi. Oko trochę się poprawa, ale z nogą jest dalej źle.
Ważniejsza od liczby zmian jest ich lokalizacja. Można mieć wiele zmian i być w pełni sprawny lub odwrotnie - pojedyncze zmiany i widoczną niepełnosprawność. Jeśli chodzi o prognozowanie przebiegu - lekarze zazwyczaj nie chcą odpowiadać na takie pytania, bo to trochę jak wróżenie z fusów.

Ja mam dużo zmian w MRI, nikt nawet nie pokusił się nigdy o to, żeby je policzyć (standardowy opis mojego MRI: "liczne zmiany demielinizacyjne w..."). W kolejnych opisach badań dodatkowo tylko wyliczano, że w porównaniu do poprzedniego np. "dwie nowe zmiany... (i wskazana jakaś lokalizacja)". Wydaje mi się, że na pierwszy rzut oka zazwyczaj nie widać, żebym była chora.
(25-05-2016, 23:21)awki napisał(a): [ -> ]Czy po liczbie zmian, które są widoczne w badaniu rezonansem magnetycznym można stwierdzić na ile ostry będzie przebieg stwardnienia rozsianego? Ile macie zmian i jak się czujecie, jakie macie dolegliwości?
Moja dziewczyna została zdiagnozowana 3 tygodnie temu. W rezonansie mózgu miała osiem zmian, z czego największa 9 mm. Osłabł jej wzrok w prawym oku i miała niedowład nogi. Oko trochę się poprawa, ale z nogą jest dalej źle.

Nie pamiętam ile mam zmian, lekarz tłumaczył mi, że to nie ma znaczenia. Z resztą wynik rezonansu nijak się ma do mojego stanu zdrowia. Biorę Rebif, więc raz w roku mam rezonans kontrolny. W ubiegłym roku miałem bardzo silny rzut na nogi, chyba najsilniejszy. A w rocznym rezonansie nie było żadnej nowej zmianie, co więcej - niektóre wcześniejsze zmiany się zmniejszyły. Dwa lata wstecz -nie miałem w ciągu roku żadnego rzutu, a w rezonansie kontrolnym miałem dwie nowe zmiany.

awki, jak Twoja dziewczyna ma problem z nogą - niech jak najszybciej zacznie rehabilitację. To naprawdę bardzo ważne! Mi bardzo pomógł rower w dochodzeniu do sprawności nóg - najpierw stacjonarny, później już zwykły. I praca z fizjoterapeutką.
U mnie z tego co wiem zmian nie jest dużo, po kilka w każdej polkuli i coś w rdzeniu. Na pierwszy rzut oka również nie widać ze jestem chora, lekarz widzi  to w badaniu neurologicznym oraz pewne rzeczy ja czuje ale nie zauwazy tego inna osoba chyba ze sie bedzie uważne mi przygladac Oczko . Oczywiście przy rzutach widać ze coś jest nie tak. Ilość zmian się nie zmieniła od 3 lat, pomijając rdzeń. Miałam np. nowe rzuty widoczne w badaniu neurologicznym a nowe zmiany się nie pojawiły. Takze zgadzam się z opinią Moniki, że stan neurologiczny nie koreluje z obrazem MRI. Także jeżeli są nowe zmiany a stan neurologiczny bez zmian to zmiany najwidoczniej pojawiły się w miejscu które za nic nie odpowiada a takich miejsc jest dużo Uśmiech Pozatym mózg jest bardzo plastyczny i zawsze w mniejszy lub wiekszy sposób  poradzi sobie z problemem i funkcje uszkodzonych miejsc przejmie inny rejon mózgu.
Dodam, że chyba najważniejsze jest aby zmiany demielinizacyjne nie były aktywne. Jedno aktywne ognisko zrobi więcej szkody niż kilkanaście nieaktywnych. Ja mam dwa ogniska po prawie 1,5cm w rdzeniu kręgowym, które mimo wielkiej ilości sterydów w ostatnim roku (14 kroplówek solu-medrolu) nie chcą się uciszyć i ciągle wywołują rzuty.
Ja również mam kilka zmian w mózgu i one nie zmieniają się od 3 lat od kąd miałam pierwszy rezonans. A z roku na rok jest coraz słabiej z moim chodzeniem. Dodam, że nigdy nie były aktywne. Także nie wiem od czego to zależy.
Może masz tak jak ja aktywne zmiany w rdzeniu kręgowym. U mnie dwa aktywne ogniska w rdzeniu kręgowym (w odcinku piersiowym) wywołują kolejne rzuty z osłabieniem stron ciała albo nóg. Jeśli masz możliwość warto byłoby zrobić rezonans kręgosłupa i to sprawdzić.
U mnie od mniej więcej 5 lat bez zmian. W wynikach MRI - zmiany liczne w obu półkulach (w tym w pniu mózgu). Czuje się OK, choroby na pierwszy rzut oka nie widać [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Cześć. U mnie w rezonansie liczne zmiany, dwie przy rdzeniu kręgowym i jedna na klatce piersiowej. W przeciągu miesiąca dwa nowe aktywne ogniska. Miałam 8 aktywnych ale po sterydach wygasły. Obecnie przyjmuję Tecfiderę. Mam osłabioną lewą nogę ale ustąpiło mi mrowienie w lewej ręce.
Ja przed programem też miałam z 5 zmian aktywnych, lekarz powiedział że trzeba szybko wdrożyć leczenie i nic po za tym, nie miałam żadnych dziwnych objawów i czułam się bardzo dobrze
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9