Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Sanatorium - formalności
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Czy ktoś z Was korzystał z sanatorium? Czy skierowanie powinien mi wypisać neurolog? Czy mogę zdecydować do którego ośrodka jadę? Czy taki wyjazd jest całkiem darmowy czy coś trzeba płacić?
wniosek o turnus rehabilitacyjny wypisał mi lekarz ogólny. Potem zawiozłam go do Zusu i za 2 tygodnie dostałam wezwanie na komisję zusowską. Pojechałam, babka wzięła ode mnie kserówki badań i wypisów, zadała kilka pytań i kazała mi przejść do innego pokoju w celu ustalenia terminu i miejsca turnusu. Zaproponowano mi jedno miejsce, jak najbliżej miejsca zamieszkania. Wprawdzie Zus nie ma ośrodków typowo dla sm, ale zawsze to rehabilitacji. Z Zusu za turnus nie płacisz.chyba nawet zwracają koszta dojazdu. W PCPR-ze można załatwić turnus, ale dofinansowanie jest w zależności od stopnia ok. 800-900 zł - resztę dopłacasz sama i tu już możesz wybierać (ale z pcpru nie korzystałam więc najlepiej dowiedzieć się u nich o szczegóły), Termin mam 10-11.2016 (ok. 6 m-cy od złożenia wniosku do zusu).
Pozdrawiam i życzę powodzenia Uśmiech
Na sanatorium z MOPR raczej w tym roku nie liczcie. Czyimś kosztem 500+ muszą przecież wypłacać. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze.
A sanatorium z NFZ? Chyba też jest taka opcja? Nigdy nie korzystałem, ale kiedyś kolega mi opowiadał, że mamę próbował wysłać na turnus. I była właśnie opcja zarówno z ZUS, jak i z NFZ. Ale nie wiem jak to się dokładnie załatwia.
Witam. Odnośnie sanatorium z NFZ to akurat to przerabiam. Skierowanie do sanatorium może wystawić nawet zwykły rodziny lekarz. Z tym, że oczekuje się na to sanatorium długoooo. Ale jest inne rozwiązanie a w przypadku tej choroby to akurat lepsze. Leczenie wiąże się  często z pobytami w szpitalu i właśnie z tym jest związane, że istnieje coś takiego jak "rehabilitacja poszpitalna" w sanatorium. Z uwagi, że jest to wręcz kontynuacja leczenia w pewnym zakresie, to oczekiwanie trwa znacznie krócej. Na to skierowanie może dać też zwykły lekarz rodzinny, ale czasem lepiej wziąć już nawet ze szpitala przy wyjściu. Oczywiście piszę o NFZ, bo na ZUS-ie się całkiem nie znam.
Dziękuję za wskazówki. Myślałam, że jesienią sobie gdzieś pojadę się podleczyć, ale chyba zbyt późno o tym pomyślałam... Tak czy inaczej - po weekendzie będę walczyć o skierowanie. Może zimą się uda pojechać.
baryla1969 - co to znaczy długoooo? Uśmiech Jeszcze dłużej niż Blanka pisała o czekaniu z ZUS (tzn. 6 miesięcy)?

A wiecie może czy jest szansa na dofinansowanie takiego wyjazdu dla osoby towarzyszącej, "opiekuna"? Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności.
(19-06-2016, 10:45)reni napisał(a): [ -> ]Dziękuję za wskazówki. Myślałam, że jesienią sobie gdzieś pojadę się podleczyć, ale chyba zbyt późno o tym pomyślałam... Tak czy inaczej - po weekendzie będę walczyć o skierowanie. MoMo że zimą się uda pojechać.
baryla1969 - co to znaczy długoooo? Uśmiech Jeszcze dłużej niż Blanka pisała o czekaniu z ZUS (tzn. 6 miesięcy)?

A wiecie może czy jest szansa na dofinansowanie takiego wyjazdu dla osoby towarzyszącej, "opiekuna"? Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności.

No witam. Te moje dlugooo to faktycznie znaczy długo. Może zależy jeszcze od schorzenia, ale dam Ci tylko przykład, że na takie sanatorium, w którym byłem trochę więcej niż rok temu, takie normalne, a skierowanie bylo od rodzinego, na kręgosłup, czekałem żeby jechać z NFZ prawie dwa lata. Kolejki z NFZ są ogromne. Te 6 miesięcy z ZUSu to w porównaniu z NFZ to wręcz nic.  Codo ZUSu to tylko słyszałem, że faktycznie czeka się krócej. No ale jak pisałem, na Zusie się nie znam.
Witaj Reni ponownie.
Mam taką wiadomość. Po pobycie w szpitalu dostałem od rodzinnego lekarza skierowanie na rehabilitację poszpitalną w sanatorium, oczywiście z NFZ. Turmus 28 dniowy. Złożyłem w NFZ skierowanie na początku marca. Właśnie dostałem już potwierdzenie z terminem i miejscem gdzie jadę. Czyli w moim przypadku trwało to no coś około 4 miesięcy licząc do samego wyjazdu. Może byłoby krócej ale chciałem w konkretne miejsce jechać i się udało. Nie pisałem o tym wczesniej, gdyż czekałem aż wszystko będzie jasne. Pozdrawiam.
(23-06-2016, 08:05)baryla1969 napisał(a): [ -> ]Witaj Reni ponownie.
Mam taką wiadomość. Po pobycie w szpitalu dostałem od rodzinnego lekarza skierowanie na rehabilitację poszpitalną w sanatorium, oczywiście z NFZ. Turmus 28 dniowy. Złożyłem w NFZ skierowanie na początku marca. Właśnie dostałem już potwierdzenie z terminem i miejscem gdzie jadę. Czyli w moim przypadku trwało to no coś około 4 miesięcy licząc do samego wyjazdu. Może byłoby krócej ale chciałem w konkretne miejsce jechać i się udało. Nie pisałem o tym wczesniej, gdyż czekałem aż wszystko będzie jasne. Pozdrawiam.

Dziękuję za informację, Baryła. A po jakim czasie od pobytu w szpitalu lekarz wypisał Ci skierowanie do sanatorium? Tak myślę, że dla mnie to też byłaby szansa, o ile nie minęło zbyt wiele czasu. Muszę zapytać mojego rodzinnego. Leżałam w szpitalu na początku lutego - może jeszcze zgodzi się wypisać takie skierowanie.
A powiedz mi jeszcze proszę - czy jeśli też chciałabym jechać w konkretne miejsce, to muszę powiedzieć o tym lekarzowi, który wypisuje skierowanie i on to uwzględnia na skierowaniu? Czy zgłaszam to w NFZ? I czy w NFZ tylko skierowanie się składa czy jeszcze jakieś podanie? Przepraszam, że aż tyle pytań Uśmiech
No ja prawie od razy wziąlem skierowanie. W ciągu paru dni od wyjscia ze szpitala. Musisz dopytać lekarza swojego tera czy po takim czasie da jeszcze skierowanie. Co do samego skierowania to lekarz co wypisuje to może wskazac na pewno jaki teren odpowiedni i wskazany - góry, nizina itp podobne. Miejsca konkretnego raczej nie wpisze. Skierowanie albo sama zanosisz do NFZ albo lekarz sam je wysyła. Potem już konkretne miejsce itd. to wyznacza w NFZ lekarz, który też ocenia zasadność skierowania. Tak jakby on dopiero wyrażał zgodę i zasadność skierowania. Tylko skierowanie sie oddaje, no albo lekarz sam przesyła do NFZ, jak pisałem. Nic więcej do niego nie trzeba. Aaa no może da skierowanie na podstawowe badaia krwi ito bo jakies takie dane w tym skierowaniu musi wpisac.
Stron: 1 2 3 4