Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: dawca szpiku?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Czy z naszą chorobą można zostać dawcą szpiku? Dziś koleżanka namawiała mnie na rejestrację w bazie dawców DKMS. W sumie już kiedyś o tym myślałem, ale nie było sposobności. Teraz chętnie bym się zarejestrował. Tylko czy SM nie jest przeszkodą? Jeśli to ma jakieś znaczenie - biorę Avonex
Nie wiem czy samo stwardnienie rozsiane przeszkadza. Wydaje mi się natomiast, że leczenie Avonexem czy innymi interferonami - może być przeciwskazaniem. To raczej silne leki, mocno wpływają na organizm. Ale moje gdybanie tylko, nie mam pewności.
Nie wiem jak to jest ze szpikiem, ale jako wieloletni zasłużony honorowy krwiodawca dowiadywałem się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, czy nadal mogę oddawać krew. Okazało się, że niestety nie. A szkoda. Smutny Myślę , że w przypadku szpiku będzie podobnie.
Niestety, chorując na stwardnienie rozsiane nie można zostać dawcą szpiku. Byłam zarejestrowana w bazie dawców szpiku zanim zachorowałam, właśnie w DKMS. Przypomniałam sobie o tym jakiś czas po diagnozie i wysłałam maila z pytaniem co w takiej sytuacji, czy dalej mogę być potencjalnym dawcą. Odpowiedzieli, że niestety nie.
Tez byłem zarejestrowany jako dawca szpiku i ktoś mi powiedzial tez, ze niestety nie można być dawca w przypadku SM i to samo jest z oddawaniem krwi. Jesteśmy wykluczeni, trochę poczułem się jak tredowaty.
Dzięki za odpowiedzi. Szkoda, ale jak nie można to nie można.
Czyli też muszę się wyrejestrować
Przeczytałam dzisiaj artykuł, który znalazłam na google i dowiedziałam się, że chorzy nie mogą być dawcami szpiku, bo często oni sami go potrzebują. W szpitalu w Katowicach robią takie przeszczepy i chorzy często wracają do prawie całkowitego zdrowia przed chorobą. Pozdrawiam!   Język
Chyba to nie jest powód dla którego nie można zostać dawcą. Wykluczeniem są wszystkie choroby autoimmunologiczne ("5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej." https://www.dkms.pl/pl/faq/pytania-dawcow) , również te przy których nie stosuje się przeszczepów jako metody leczenia.
Przeszczepy przy stwardnieniu rozsianym to trochę coś innego. Są autologiczne, czyli przerabia się szpik samego chorego a nie od dawcy. Jest wątek o takich przeszczepach, które stosowane są przy stwardnieniu rozsianym http://www.stwardnienierozsiane.info/for...82#pid1682
Dla mnie to chore. Ludzie umierają na białaczkę a banki dawców nie chcą naszego szpiku bo mamy stwardnienie rozsiane. Przecież SM i innymi chorobami autoimmunologicznymi nie można się zarazić. Więc o co chodzi??? Wielu ludziom można by pewnie uratować życie gdyby nie takie wyłączenia.
Stron: 1 2