Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Pytanie o orzeczenie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Potrzebuję informacji o orzeczeniach, chodzi mi o osoby które mają. Co Wam to daje, do czego to potrzebne? Rozumiem że nie każdy dostaje zasiłek. Jestem świeżo w temacie stąd pytanie
Warto złożyć dokumenty i starać się o stopień niepełnosprawności. Nie znam osoby ze stwardnieniem rozsianym, której by go nie przyznano. To nic nie kosztuje, a sporo jest korzyści, chociaż zależy dużo od tego jaki się dostanie stopień.
Ja mam umiarkowany. Nie dostaję zasiłku. Korzyści to m.in. 7 godzinny dzień pracy i dodatkowe dni urlopu. Oczywiście jak przedstawisz orzeczenie pracodawcy - bo możesz mieć stopień, ale nie pokazywać. Dla pracodawcy to też korzyść bo za zatrudnienie osoby ze stopień niepełnosprawności dostaje jakieś dofinansowania. Można sobie odliczyć co roku w PIT wydatki na leki powyżej 100 zł. W niektórych miastach ze stopniem są ulgi na komunikację miejską (zależy od miasta). Jak ktoś ze stopniem prowadzi działalność gospodarczą to ma jakieś zniżki w składkach ZUS, ale dokładnie nie wiem jakie. Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę.
Byłam u neurologa i lekarka stwierdziła że nie powinnam składać bo przecież jestem sprawna. Ale że miałam ze sobą wniosek to wypisała i stwierdziła że jeśli już dostanę to stopień lekki który i tak mi nic nie da.
Dobrze mówi?
Jak złożyłem dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności to miałem straszne wątpliwości, pisałem o tym tu na forum. Poczułem się głupio, bo przecież większość osób powie, że nic po mnie nie widać, na pierwszy rzut oka jestem zdrowy i sprawy. Ostatecznie nie wycofałem dokumentów, a komisja przyznała mi stopień umiarkowany.
Dokładnie nie wiem jakie są przywileje przy lekkim. Wiem na pewno, że refundacja 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Jeśli pracujesz na etacie - Twój pracodawca może otrzymywać dofinansowanie za to, że pracujesz u niego. Może ktoś inny zna więcej korzyści przy lekkim stopni niepełnosprawności.
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością (niezależnie od stopnia) mają też 50% ulgę na wyrobienie paszportu. Zamiast 140 zł płaci się 70 zł. Ostatnio korzystałam. Uśmiech
Przy stopniu znacznym należy się zasiłek pielęgnacyjny, są zniżki na PKP, przy stopniu umiarkowanym, który również ja mam, to jest możliwość wyrobienia karty parkingowej, można starać się o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny lub o dofinansowanie do zakupu np. rowerka stacjonarnego i innych rzeczy, oczywiście jest dodatkowe 10 dni urlopu i skrócony czas pracy, można odliczyć sobie ulgę rehabilitacyjna od podatku.
Wklejam link o przywilejach w stopniu lekkim:
http://www.niepelnosprawni.raciborz.com....-iii-grupa
zasiłek pielęgnacyjny należy się też przy umiarkowanym stopniu, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności - też mi się wydawało, że nie dostanę orzeczenia. Mało tego - na komisji stanęła mi klucha w gardle, wydobyłam z siebie zaledwie kilka słów....a orzeczenie dostałam na 4 lata (przy diagnozie izolowany zespół kliniczny CIS) Karta parkingowa mi nie przysługiwała. Można też się starać w ops o usługi specjalistyczne - rehabilitacja lub inne w zależności od potrzeb, wnioski do PCPR najlepiej składać na początku roku Uśmiech
(05-08-2016, 09:28)Blanka napisał(a): [ -> ]zasiłek pielęgnacyjny należy się też przy umiarkowanym stopniu, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. 

Zgadza się,  zapomniałam to dodac, sama również otrzymuje taki zasiłek przy stopniu umiarkowanym.
Kilka dni temu miałam komisję o przedłużenie orzeczenia. Lekarz kazał mi się przejść (nawet nie spojrzał znad papierów), a potem położyć; pozginał mi nogi, po czym uznał, że wszystkie dolegliwości o których mówię to faza przejściowa i to minie. Za kilka dni odbieram wyniki, choć wydaje mi się, że decyzję pana ORTOPEDY (!!!) poznałam wychodząc z gabinetu...
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23