Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Tecfidera
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ja w drugim tygodniu pełnej dawki miałam okropny skręt żołądka ale ranigast przez kilka dni wzięłam i przeszło. Faktycznie trzeba uważać co się je. POWODZENIA
(20-08-2018, 21:52)Justyna 3 napisał(a): [ -> ]Ja od jutra zaczynam pełną dawkę i oby tak było dalej Uśmiech

Trzymam kciuki za jak najmniej skutków ubocznych Uśmiech dużo osób przy Tec mówi o problemie z żołądkiem,(lekarz mi mówil, że najlepiej jeść tłusty posiłek przed zazyciem tabletki i ogólnie uważać na to, co się je  Z początku w pierwszych dniach starałam się tak jeść ale ja nie lubię tlusto, więc jem normalnie tak jak lubię póki co mogę sobie na to pozwolić, bo na szczęście problemów zoladkowych nie mam, a tego bałam się najbardziej czytając o skutkach ubocznych Tec. No ale zobaczymy jak będzie dalej, każdy organizm inaczej reaguje, no mnie akurat nie zapomnę nigdy jak przy 1 tabletce chwycil tzw flash, czyli te zaczerwienienie, którego z początku się fes wystraszylam a akurat wracałam z centrum terapii SM, bo pierwsza tabletkę lykalam przy lekarzu, czekałam tam chyba z godzinkę, bo chciał sprawdzić jak zareaguje i czy będzie sie coś dziać, ale nic, cisza.. To mówię idę już na autobus i do domu, po drodze mnie chwycilo nagle pieczenie.. Wyciąglam z torebki i spojrzalan w małe lusterko i sie przerazilam ( to tak jakbym dość przesadzila z opalaniem Duży uśmiech) ale lekarz mnie uprzedził o tym, więc sie jakoś w miarę uspokoiłam i trwało to może z 15 min, a tak to teraz po tych 4 miesięcach leczenia to   parę razy mi się zdarza, może z raz, dwa razy na tydzień ale trwa to krócej niz za pierwszym razem, więc tragedii nie maUśmiech dobrze że pracuje z małymi dziećmi, które Jeszce nie mówią, to nie pytają czemu jestem czasem taka czerwona przez chwile hahaDuży uśmiech no nic to tyle opowieści z mojej przygody z Tecfidera. Powodzenia Uśmiech
Tak jak piszą dziewczyny - każdy organizm inaczej reaguje, ale trzeba bardziej niż zwykle  uważać przez pierwszy miesiąc  na żołądek. Zaznaczam od razu, ze nie chce Ciebie ani kogokolwiek innego  straszyć, ale może moja historia Ci pomoże, gdyby jakieś dolegliwości ze strony żołądka  się pojawiły. Na szczęście raczej bardzo mało osób ma takie przeboje jak te poniżej i można je ograniczyć, jeśli będzie się pilnowało i przestrzegało kilku zasad Uśmiech

Biorę Tec od 8 miesięcy i miałam na początku koszmarne dolegliwości żołądkowe utrzymujące się przez dwa tygodnie po dwóch tygodniach od rozpoczęcia zażywania dawki docelowej, ale nie bez przyczyny - przed zażyciem tabletki owszem jadłam tłusty posiłek, ale później  w ciągu dnia w pracy nie dbałam o regularność posiłków, wiec żołądek był zbyt długo pusty i kwas żołądkowy wtedy siał spustoszenie tworząc nadżerki, a w połączeniu z Tec w końcu skończyło się to zapaleniem błony śluzowej żołądka. Dodatkowo, ja już w przeszłości miałam problemy z żołądkiem, wiec Tec (w połączeniu ze zbyt rzadkim jedzeniem) po prostu wtedy „dolała oliwy do ognia”. Przez pierwsze kilka dni bol był nie do wytrzymania (prawie mdlałam), bardzo mało spałam, bo ciagle bol mnie wybudzal ze snu, do tego wymioty po prawie każdym posiłku przez kilka dni - koszmar w pełnej krasie, na szczęście dolegliwości stopniowo ustępowały. Przeszło dzięki polprazolowi w dużych dawkach oraz gelatum aluminii phosporici, który zobojętnia kwas żołądkowy (takie dostałam zalecenia od lekarza) - żołądek się wygoil. Dodatkowo wtedy zrobiłam sobie kuracje probiotykowa przez dwa miesiące. 

Od tego czasu sporadycznie pobolewa mnie po Tec żołądek, ale to nawet nie jest procent tego co wtedy i nie utrzymuje się to długo (jeśli boli trochę za bardzo to pomagam sobie gelatum). Zatem jako osoba po przejściach żołądkowych na początku (z zaznaczeniem, ze ja sama trochę zawiniłam i mój żołądek ogólnie był przed leczeniem trochę słabszy niż u przeciętnej osoby) zażywania Tec mogę Ci poradzić, żebyś dbała o odpowiednia porcje posiłku przed tabletka (ja dodatkowo dbam o to, żeby był on tłusty - u mnie minimalizuje to ryzyko dolegliwości), żebyś nie pozostawiała pustego żołądka na dłużej w ciągu dnia (jeśli nie ma czasu zjesc normalnie to warto wypić choćby jogurt) oraz odpowiednio wcześnie zareagowała, gdyby zaczął on pobolewac bardziej niż normalnie - wtedy najlepiej skontaktować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci coś na zobojętnienie kwasu żołądkowego i jest duża szansa, ze problem się nie rozwinie.


Bardzo serdecznie życzę Ci bezobjawowego zażywania docelowej dawki- niech Twój organizm przyjmie ja bez protestów i powodzenia z Tecfidera Uśmiech!
Dziękuję dziewczyny za Wasze cenne rady jem 5 razy czasem 6 żeby żołądek nie był pusty i na razie jest ok Liczę że Tec zatrzyma chorobę bo przez te 9 miesięcy mnie bardzo sponiewierała Smutny nie sądziłam że tak szybko mogę przestać chodzić samodzielnie teraz mam kule i w męzu i synu oparcie .
Justyna ale to tak się stało po rzucie? Miałaś rehabilitację?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Rehabilitacji jeszcze nie miałam a moja pani doktor powiedziała mi że tek już będzie nogi będą słabe i już ja jeżdżę na rowerku stacjonarnym a rehabilitację mam mieć w domu ale kiedy to nastąpi to nie wiem lekarz był skierowanie wypisał i kazał czekać .
To ćwicz sama, ćwiczenia to tez rehabilitacjaOczko im więcej ruchu tym lepiej, nie czekaj na NFZUśmiech w sieci są stronki o sm i są tam tez ćwiczenia, z ptsr możesz zamówić książeczki z zestawami ćwiczeń.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Hela dziękuję zamówię książeczkę i będę ćwiczyć 7 lat temu dałam radę i wróciłam do sprawności to teraz też muszę chociaż teraz jestem taka zagubiona i obojętna czuję się tak jak bym cały czas miała rzut Smutny

Jak chodzę to mi się nogi robią jak klocki szczególnie lewa ,a potem w momęcie wiotkie i już się muszę z ziemi zbierać .
Głowa do góryUśmiech Będzie dobrzeUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Też mam lewą nogę słabszą.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ciężko tak jak marzenia się posypały a tak marzyłam o pracy w kwieciarni lubiłam moje koleżanki fajna szefowa ale może kiedyś tam wrócę .Ja pierw miałam słabą prawa nogę po lekach wróciła do normy a teraz lewa jest słaba Smutny.