Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Użytkownicy online
Aktualnie jest 177 użytkowników online.
» 0 Użytkownik(ów) | 175 Gość(i)
Bing, Google

Ostatnie wątki
Wielkanoc
Forum: Porozmawiajmy - nie tylko o SM
Ostatni post: Bubka
2 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 23
» Wyświetleń: 8 702
Witajcie
Forum: Przedstaw się
Ostatni post: Konga
4 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 94
Zeposia
Forum: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach
Ostatni post: Agula123
6 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 14
Mój dzisiejszy nastroj
Forum: Porozmawiajmy - nie tylko o SM
Ostatni post: yasmina
Wczoraj, 23:40
» Odpowiedzi: 5 198
» Wyświetleń: 2 503 748
Książki
Forum: Porozmawiajmy - nie tylko o SM
Ostatni post: yasmina
Wczoraj, 23:22
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 50
Dzień dobry wszystkim
Forum: Przedstaw się
Ostatni post: Rafia
26-03-2024, 23:38
» Odpowiedzi: 10
» Wyświetleń: 685
wysiłek fizyczny
Forum: Rehabilitacja
Ostatni post: Parkowa
26-03-2024, 13:17
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 15 631
Źródła i rodzaje wsparcia...
Forum: Studenci, badania, prace licencjackie i magisterskie
Ostatni post: Monika
24-03-2024, 22:59
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 177
Jak długo bez lekarstw?
Forum: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach
Ostatni post: Lusia98
24-03-2024, 15:38
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 421
Ankieta Polskiego Towarzy...
Forum: Studenci, badania, prace licencjackie i magisterskie
Ostatni post: Bubka
24-03-2024, 04:10
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 125

 
  Karmienie piersią / a Lek Copaxone
Napisane przez: Tommi - 14-11-2018, 01:12 - Forum: SM i rodzicielstwo - Odpowiedzi (34)

Witam wszystkich,

U mojej żony zdiagnozowano SM, i od roku jestesmy na leku Copaxone.
Jak zapewniali nas lekarze lek ten jest bezpieczny i dopuszczony do stosowania podczas ciąży (od niedawna w Polsce - wczesniej byl juz dopuszczony podczas ciazy np. w Izraelu) 

Borykamy sie z nastepujacym pytaniem na kt. lekarze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć:
-czy bezpieczne jest karmienie piersią nowonarodzonego dziecka przy leku copaxone?
-może ktoś ma doświadczenie w tej materii?


Pozdrawiam
Tom

Wydrukuj tę wiadomość

  22 WSZUR Ciechocinek info z paździenika
Napisane przez: baryla1969 - 13-11-2018, 11:06 - Forum: Rehabilitacja - Odpowiedzi (2)

Może jednak kogoś zainteresuje. 

A witam. Może nie od razu ale po paru dniach po powrocie. A było tak. Spędziłem w zasadzie cały październik – turnus 28 dniowy -  w 22 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo Rehabilitacyjnym w Ciechocinku.  A jak było. Ogólnie powiem, że dobrze.  W dniu przyjazdu wiadomo, że tak powiem rejestracja, przydzielenie pokoju. Od razu zaznaczę, że nie pytałem nawet jaki pokój miła panie mi przydzielają, tylko dopiero za chwilę w recepcji dowiedziałem się, że trzyosobowy.  Czy ktoś chciał jakiś inny i czy dało radę powiem szczerze, że nie wiem, bo nie pytałem. Już po otrzymaniu klucza wiadomo do pokoju. Odnośnie samego pokoju powiem, że jak ktoś nie ma wygórowanych oczekiwań to wystarczy. Trzy tapczany, szafki nocne, stół z krzesłami, telewizor na ścianie (110 złotych za 28 dni jakby co), w przedpokoju wieszak na ubrania i szafa. Pokój może nie extra ale czysty, trochę odnowiony i w z balkonem. W większości pokoi czajnika i lodówki nie ma, ale czajnik na korytarzu i nie stanowiło to żadnego problemu.  Łazienka oprócz tego że wszystko tam działało była z prysznicem, ale można napisać, że czasy gierka to pamiętała. Inne pokoje z tego co wiem też na tej samej zasadzie, niektóre tez były po remontach (nie byłem to nie widziałem), zresztą podobno też w czasie mojego pobytu jakieś remonty trwały, ale było to całkowicie niezauważalne. W dniu przyjazdu wizyta u pielęgniarki, wiadomo spisanie wszystkiego co trzeba i w ten sam dzień albo z rana następnego wizyta u lekarza (zależy kto jak przyjedzie i ile ludzi do obsługi). Pan doktor osoba bardzo miła, rzeczowa i kontaktowa, można dużo uzgodnić, a kto jeździ w takie miejsca to wie o co chodzi. Zabiegi dostałem dostosowane do choroby i też takie jakie chciałem. Zależało mi na basenie, dostałem, masażach wodnych to dostałem. No niespodzianką dla mnie była kriokomora, ale się przekonałem do niej. Doktor zgodnie z oddziałem odpowiedniej specjalności, z czym chyba pierwszy raz się spotkałem. Wizyty lekarskie raz w tygodniu, pielęgniraka odwiedza w pokojach częściej czy rano czy wieczorem. Zabiegi w jednym budynku do którego przechodzi się łącznikiem z pierwszego piętra. Nie trzeba błądzić po budynkach i szukać, po prostu przejść do tego jednego i najwyżej poszukać co i gdzie tam już jest na piętrze. Zabiegi czas standardowy – 10 do 15 minut.  Rehabilitanci uprzejmi, pogodni, można się w granicach oczywiście ich możliwości porozumieć, czy coś się da wcześniej czy nie itp.  takie sprawy.  Jedzenie – powiem tak i będzie to prawda, mimo, że lubię zjeść i to niemało, nie narzekam na to co było. Ilość całkowicie wystarczająca dla chłopa i w dodatku to jedzenie całkiem dobre. Ogólnie diet chyba 4 do wyboru.  Wiadomo, że parę razy było coś co nie każdy lubi i zje, ale to wiadomo każdy ma inne upodobania. Otoczenie samego szpitala ładnie zagospodarowane, czysto, sprzątanie liści i tym podobnych chyba codziennie. Rozrywka – kawiarnia na dole, z alkoholami i piwe, muzyka i imprezy codziennie. Zresztą to mało ważne bo w każdym sanatorium w pobliżu a jest ich wiadomo dużo takie same zabawy. Co jeszcze pisać chwilowo nie wiem. Uważam natomiast, że wyjazd w to miejsce nie był czasem straconym. Jakby jakieś pytania to proszę bardzo, odpowiem.

Wydrukuj tę wiadomość

  Dobryyy,witam witam!
Napisane przez: Jurgheen - 12-11-2018, 16:35 - Forum: Przedstaw się - Odpowiedzi (19)

Jak w tytule, postanowiłem się przywitać. Na forum wylądowałem już wcześniej ale pierwsze słowa dopiero teraz. Coś o mnie... 
Mam 26 lat, diagnozę postawiono mi na święta w zeszłym roku, więc stosunkowo jestem świeżakiem, zapalenie nerwu wzrokowego. Obecnie mieszkam w Polsce, leczę się w Niemczech. Terapia lekiem Ocrevus, na ten moment jestem tydzień po pełnej dawce. Samopoczucie dobre, organizm trochę osłabiony, ładowanie baterii. Przez ostatnie pół roku nie rozwinęło się u mnie żadne nowe ognisko zapalne (lek działa?) z czego bardzo się cieszę, rdzeń kręgowy czysty. Diety konkretnej brak, zwracam uwagę na to co jem, staram się jeść lepiej, zdrowiej. Suplementacja witaminami B12 B1 i kwas foliowy domięśniowo, D3 20000j i cała reszta z alfabetu od A-Z. Chętnie pogadam z osobą w podobnej sytuacji, może miał ktoś kontakt z tym lekiem, jak i z innymi osobami z forum...
Pozdrowionka  Cwaniak

Wydrukuj tę wiadomość

  Problemy z bieganiem
Napisane przez: Amelika - 12-11-2018, 16:09 - Forum: Codzienne sprawy a stwardnienie rozsiane - Odpowiedzi (11)

Hej czy ktoś z was też ma problemy przy bieganiu?Nie chodzi o słabość nóg ale o wrażenie podskakiwania mózgu i obrazu z jednoczesnymi zawrotami głowy...

Wydrukuj tę wiadomość

  Obciążenie opieką rodzin osób chorych na SM
Napisane przez: fraigle - 09-11-2018, 19:03 - Forum: Studenci, badania, prace licencjackie i magisterskie - Odpowiedzi (3)

Dzień dobry, jestem studentką pielęgniarstwa i chciałabym prosić Państwa o pomoc w napisaniu mojej pracy magisterskiej. Swoją prośbę kieruję zarówno do osób chorych na stwardnienie rozsiane jak i ich rodzin. Ankieta składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest skierowana do chorego, a druga do opiekuna/członka rodziny. Będę bardzo wdzięczna za wypełnienie ankiet. Jeśli mieliby Państwo pytania bądź uwagi, bardzo proszę o kontakt pod adresem email: zyglowiczkarolina13@gmail.com. Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech Uśmiech
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQ...wMpRswAS2w

Wydrukuj tę wiadomość

  Odkrycie z Zurichu
Napisane przez: Anna Zet - 09-11-2018, 12:05 - Forum: Ciekawe linki - Odpowiedzi (4)

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka...anego.read

No i wraca sprawa jelitUśmiech

Wydrukuj tę wiadomość

  Miłe zaszkoczenie
Napisane przez: hela - 08-11-2018, 17:36 - Forum: Wszystkie tematy, które nie pasują do innych działów - Odpowiedzi (21)

Długo się zastanawiałam, w końcu się zdecydowałam na depilacje laserową nóg. Neuro powiedziała że z jej strony nie widzi problemu, tylko żeby się upewnić czy tec nie jest światłoczuła, nie jest. Kosmetyczka mówiła że w przeciwwskazaniach do lasera jest sm, ale skoro neuro mówi że mogę to mogę, pewnie producenci tych urządzeń dmuchają na zimne. Sam zabieg trochę śmieszny, odruch babińskiego co chwila, bóg wie jak te nerwy się tam łączą. Najbardziej zaskoczył mnie taki niespodziewany efekt uboczny, impulsy z lasera chyba działają trochę jak prąd, mam od wczoraj takie cudownie lekkie nogi, żadnych napiętych mięśni, nic. Lepiej mi się przez to chodzi i latam cały dzień jak szalona. Jest świetnieUśmiech cieszy mnie to niesamowicieOczko


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wydrukuj tę wiadomość

  800 190 590 - Telefoniczna Informacja Pacjenta
Napisane przez: Monika - 08-11-2018, 11:07 - Forum: Ciekawe linki - Odpowiedzi (1)

Cytat:TIP, czyli Telefoniczna Informacja Pacjenta to wspólny projekt Rzecznika Praw Pacjenta oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod jednym numerem telefonu, już od 13 listopada będzie można uzyskać informacje dotyczące zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych Pacjentów jak i ochrony ich praw. Dziś podpisano oficjalne porozumienie w tej sprawie.

(...)

800 190 590 to dotychczasowy numer bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta. Nowy jednolity numer w całym kraju zastąpi kilkanaście numerów funkcjonujących obecnie w oddziałach wojewódzkich Funduszu. Gwarantuje on uzyskanie szybkiej, kompleksowej i przejrzystej informacji dotyczącej funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dzwoniąc pod numer 800 190 590 będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, gdzie znajduje się najbliższy szpital, w jaki sposób można zgłosić naruszenie praw pacjenta czy też jakich formalności należy dopełnić by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

(...)

To pierwszy etap wprowadzanych zmian - nowa idea call center w NFZ oraz w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta wykracza daleko poza samo informowanie. Docelowo Telefoniczna Informacja Pacjenta będzie nie tylko pomagała Pacjentowi poruszać się po systemie ochrony zdrowia, ale z czasem, na wzór brytyjskiego NHS, pozwoli na uzyskanie prostych porad medycznych.


http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktual...g-GZq-D9UE

Wydrukuj tę wiadomość

  ALKS 8700
Napisane przez: bagi - 07-11-2018, 14:28 - Forum: Badania kliniczne - Odpowiedzi (2)

miał ktoś z Was przyjemność z tym lekiem ? badaniami nad nim ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wydrukuj tę wiadomość

  Sytuacja rodzinna a SM
Napisane przez: duska - 07-11-2018, 01:08 - Forum: Codzienne sprawy a stwardnienie rozsiane - Odpowiedzi (8)

Witam, chcialabym dowiedziec sie po krotce jak wyglada Wasza sytuacja rodzinna? jesli macie dorosle dzieci, czy mieszkacie z nimi aby Wam pomagaly, czy radzicie sobie w inny sposob? jestem ciekawa bo sama stoje przed podobnym dylematem jak bedzie wygladac przyszlosc calej mojej rodziny, szukam rozwiazan dobrych dla wszystkich ale powoli koncza mi sie pomysly i trace sily. moze ktos z Was natchnie mnie i rzuci nowe swiatlo jak mozna ulozyc zycie choremu i "wspolchorym" aby w miare normalnie funkcjonowac. z gory dziekiUśmiech

Wydrukuj tę wiadomość