Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SM u ojca
#1
Powoli z moją Partnerką dojrzewamy do myśli o powiększeniu rodziny. Wiem, że jak kobieta jest chora, to na czas ciąży musi odstawić leki na SM. A jak to jest z facetami chorującymi?
Czy jak zaczniemy się starać o dziecko - powinienem odstawić leczenie? A może jeszcze wcześniej, zanim zaczniemy się starać, żeby organizm miał kilka tygodni czy miesięcy, żeby się oczyścić z tej chemii? Niedawno byłem w szpitalu na sterydach - czy po nich organizm musi się oczyścić? Trochę się boję, że moje leki mogą wpłynąć na dziecko.
Odpowiedz
#2
Koledze, który jest również chory ma SM lekarz powiedział, że powinien odstawić leki bo nie wiadomo jaki mogą mieć one wpływ na przyszłe dziecko ale może niech się jeszcze ktoś inny wypowie na ten temat bo wiele kobiet zachodziło w ciążę podczas leczenia i rodziło zdrowe dzieci to może i ojciec spłodzi zdrowe dziecko.
Odpowiedz
#3
Trafiłam na artykuł na temat (planowania) ojcostwa w kontekście leków na SM: http://msology.ca/fatherhood-and-ms-medications
Z przeanalizowanych w nim badań wynika, że zarówno leki z grupy interferonów, jak i Copaxone - stosowane przed i w czasie poczęcia - nie mają wpływu na dziecko. Mężczyzna nie musi ich więc odstawiać w tym okresie.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, więc zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Z badań cytowanych w artykule wynika, że jeśli mężczyzna leczy się Aubagio - zaleca się odstawienie leczenia (ok 10 tyg. przed poczęciem). Szkodliwe mogą być też mitoksantron i cyklofosfamid.
Autor artykułu podał, że nie ma badań jeśli chodzi o Tysabri i Gilenya.
Odpowiedz
#4
Po sterydach polecono mi odczekać miesiąc. Przy interferonie odstawić lek pół roku przed poczęciem.
Odpowiedz
#5
(31-05-2016, 12:47)Monika napisał(a): Trafiłam na artykuł na temat (planowania) ojcostwa w kontekście leków na SM: http://msology.ca/fatherhood-and-ms-medications
Z przeanalizowanych w nim badań wynika, że zarówno leki z grupy interferonów, jak i Copaxone - stosowane przed i w czasie poczęcia - nie mają wpływu na dziecko. Mężczyzna nie musi ich więc odstawiać w tym okresie.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, więc zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Z badań cytowanych w artykule wynika, że jeśli mężczyzna leczy się Aubagio - zaleca się odstawienie leczenia (ok 10 tyg. przed poczęciem). Szkodliwe mogą być też mitoksantron i cyklofosfamid.
Autor artykułu podał, że nie ma badań jeśli chodzi o Tysabri i Gilenya.
Dziękuję! szukałem na polskich stronach, ale nie było tak obszernych informacji.
Ostatnio rozmawiałem z neurologiem. Mówił niby mniej więcej to samo, ale mnie nie przekonał. Twierdził, że nie ma konieczności odstawiać przed poczęciem, ale każdy musi sam podjąć decyzję. Nie wspomniał też o tym, że były specjalne badania na ten temat. A to istotne. Zaraz sobie jeszcze bezpośrednio do tych wyników i poczytam.

(02-06-2016, 00:20)Morti napisał(a): Po sterydach polecono mi odczekać miesiąc. Przy interferonie odstawić lek pół roku przed poczęciem.
Dzięki, Morti. Uśmiech U kobiet sprawa jest bardziej oczywista - nawet na ulotkach jest napisane, że ciąża jest przeciwskazaniem do leczenia. A o leczeniu, gdy facet przygotowuje się do ojcostwa - trudno znaleźć informacje.
Odpowiedz
#6
(31-05-2016, 12:47)Monika napisał(a): Trafiłam na artykuł na temat (planowania) ojcostwa w kontekście leków na SM: http://msology.ca/fatherhood-and-ms-medications
Z przeanalizowanych w nim badań wynika, że zarówno leki z grupy interferonów, jak i Copaxone - stosowane przed i w czasie poczęcia - nie mają wpływu na dziecko. Mężczyzna nie musi ich więc odstawiać w tym okresie.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, więc zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Z badań cytowanych w artykule wynika, że jeśli mężczyzna leczy się Aubagio - zaleca się odstawienie leczenia (ok 10 tyg. przed poczęciem). Szkodliwe mogą być też mitoksantron i cyklofosfamid.
Autor artykułu podał, że nie ma badań jeśli chodzi o Tysabri i Gilenya.

Ooo, dobre informacje. Fajnie, że zamieściłaś ten link. Jeszcze w tym momencie nie planujemy dzieci, dopiero za jakiś czas. Myśleliśmy, że będę musiał odstawić Avonex i moja dziewczyna bardzo się przejmowała, że może mi się pogorszyć w tym czasie. Ale skoro z badań wynika, że nie trzeba tych leków odstawiać to super.
Odpowiedz
#7
(05-06-2016, 21:45)seba napisał(a):
(31-05-2016, 12:47)Monika napisał(a): Trafiłam na artykuł na temat (planowania) ojcostwa w kontekście leków na SM: http://msology.ca/fatherhood-and-ms-medications
Z przeanalizowanych w nim badań wynika, że zarówno leki z grupy interferonów, jak i Copaxone - stosowane przed i w czasie poczęcia - nie mają wpływu na dziecko. Mężczyzna nie musi ich więc odstawiać w tym okresie.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, więc zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Z badań cytowanych w artykule wynika, że jeśli mężczyzna leczy się Aubagio - zaleca się odstawienie leczenia (ok 10 tyg. przed poczęciem). Szkodliwe mogą być też mitoksantron i cyklofosfamid.
Autor artykułu podał, że nie ma badań jeśli chodzi o Tysabri i Gilenya.

Ooo, dobre informacje. Fajnie, że zamieściłaś ten link. Jeszcze w tym momencie nie planujemy dzieci, dopiero za jakiś czas. Myśleliśmy, że będę musiał odstawić Avonex i moja dziewczyna bardzo się przejmowała, że może mi się pogorszyć w tym czasie. Ale skoro z badań wynika, że nie trzeba tych leków odstawiać to super.
Odpowiedz
#8
Gdzieś był jeszcze jeden podobny wątek, ale nie mogę znaleźć to napiszę tu, Panowie dobra informacjaUśmiech koledze z sm urodziło się właśnie drugie dziecko, duże, zdrowe, leki nie miały na nic wpływuUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#9
Czy podczas stosowania Zeposi przez przyszłego ojca można starać się o dziecko? Macie swoje doświadczenia? Czy Zeposia zmniejsza płodność? Czy raczej odstawić na jakiś czas lek?
Odpowiedz
#10
Jestem na Aubagio i neurolog ostrzegała mnie przed ojcostwem do czasu wypłukania leku z organizmu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości