Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Witamina D3 - Wasze doświadczenia - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Leczenie (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-10.html)
+--- Dział: Suplementy (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-13.html)
+--- Wątek: Witamina D3 - Wasze doświadczenia (/thread-11.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - reni - 18-04-2016

Ja nie badałam nigdy poziomu witaminy D, niestety jest dość drogie (ok 100 zł), a lekarz nie widział podstaw, żeby dać mi skierowanie w ramach NFZ. Ale biorę codziennie witaminę D już od prawie 3 lat, więc raczej nie powinnam mieć niedoboru (jedna tabletka dziennie o zawartości 1000).


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - jazzowa - 23-04-2016

Ja kilka razy badałam poziom witaminy D3. Zaczynałam od ogromnego niedoboru kilka lat temu- wynik to 5.5, ale nie pamietam jednostki. W każdym bądź razie - dużo poniżej normy. Później suplementacja dawkami przepisanymi przez internistę (800 j./dziennie), która po roku minimalnie tylko podniosła poziom witaminy we krwi. Ciągle był znacznie poniżej normy. Wtedy zmieniłam lekarza, za jego radą brałam po 5000 j. i po pól roku wynik był w normie. Teraz biorę "jak sobie przypomnę", czyli co kilka dni, ale duże dawki (ciagle 5-6 tys.) i wynik utrzymuje się w połowie przedziału normy.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - miśka - 04-05-2016

Hej. Pomóżcie proszę. Kilka dni temu odebrałam wynik badania D3, oczywiście mam niedobór jak chyba wszyscy. Lekarz mi powiedział, żeby brać po 2000 wit. D3 dziennie. Tylko nie wiem jaki preparat kupić - są tabletki, kapsułki i krople. Czy jakiś rodzaj jest skuteczniejszy? I czy lepiej brać rano czy wieczorem, żeby skutecznie działało?


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - Monika - 05-05-2016

(04-05-2016, 10:55)miśka napisał(a): Hej. Pomóżcie proszę. Kilka dni temu odebrałam wynik badania D3, oczywiście mam niedobór jak chyba wszyscy. Lekarz mi powiedział, żeby brać po 2000 wit. D3 dziennie. Tylko nie wiem jaki preparat kupić - są tabletki, kapsułki i krople. Czy jakiś rodzaj jest skuteczniejszy? I czy lepiej brać rano czy wieczorem, żeby skutecznie działało?

Rodzaj preparatu ma niewielkie znaczenie. Bardziej to kwestia indywidualnych upodobań. Natomiast warto brać witaminę D podczas posiłku, ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach - tak lepiej się wchłania.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - AdamS - 11-05-2016

Ja biorę witaminę D3ecovit 2000 5 razy w tyg. w pracy + BIOMEGALIN3-6-9. Profilaktycznie. Nie wiem czy to pomaga, ale nawet jeżeli to placebo to działa Oczko
Zanim zacząłem zażywać, poziom D3 był <20, teraz jest na poziomie ~ 40-45.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - terefereqq - 14-05-2016

(05-05-2016, 09:15)Monika napisał(a):
(04-05-2016, 10:55)miśka napisał(a): Hej. Pomóżcie proszę. Kilka dni temu odebrałam wynik badania D3, oczywiście mam niedobór jak chyba wszyscy. Lekarz mi powiedział, żeby brać po 2000 wit. D3 dziennie. Tylko nie wiem jaki preparat kupić - są tabletki, kapsułki i krople. Czy jakiś rodzaj jest skuteczniejszy? I czy lepiej brać rano czy wieczorem, żeby skutecznie działało?

Rodzaj preparatu ma niewielkie znaczenie. Bardziej to kwestia indywidualnych upodobań. Natomiast warto brać witaminę D podczas posiłku, ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach - tak lepiej się wchłania.

Najlepsze są takie kapsułki z olejem wewnątrz. 
Biorę jesienią i zimą po 5 tys., w sezonie - przerwa i wylegiwanie na słonku  Cwaniak


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - miśka - 22-05-2016

(11-05-2016, 15:15)AdamS napisał(a): Ja biorę witaminę D3ecovit 2000 5 razy w tyg. w pracy + BIOMEGALIN3-6-9. Profilaktycznie. Nie wiem czy to pomaga, ale nawet jeżeli to placebo to działa Oczko
Zanim zacząłem zażywać, poziom D3 był <20, teraz jest na poziomie ~ 40-45.

Adam, a ten Biomegalin bierzesz, żeby witamina D się lepiej wchłaniała czy też ze względu na SM?

Ja kupiłam Vitrum D3 forte, ale tylko dlatego że w kapsułce jest 2000 j i było akurat w promocji w mojej aptece.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - le Fer - 22-05-2016

U mnie w użyciu jest ciągle Vitrum D3 forte, 6 - 8 tysięcy na dzień. W dni słoneczne mniejsze dawki, podczas posiłku i zazwyczaj w towarzystwie luteiny i witaminy C i B complex. Witamina C oczywiście z owoców, nie suplementów.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - reggio78 - 24-05-2016

Witam. Moje badanie krwi wykazalo vit D na poziomie 5.2 czyli niziutko. Lekarz specjalista od SM zalecil 50 000 j.m raz w tygodniu i 3 000 j.m dziennie. Czyli wychodzi ze biore 71 000 j.m tygodniowo. Zdiagnozowana zostalam z SM 18 maja tego roku i dopiero zaczelam brac vit D wiec nie wiem ile czasu mi to zajmie aby podwyzszyc poziom.


RE: Witamina D3 - Wasze doświadczenia - miśka - 25-05-2016

(24-05-2016, 17:35)reggio78 napisał(a): Witam. Moje badanie krwi wykazalo vit D na poziomie 5.2 czyli niziutko. Lekarz specjalista od SM zalecil 50 000 j.m raz w tygodniu i 3 000 j.m dziennie. Czyli wychodzi ze biore 71 000 j.m tygodniowo. Zdiagnozowana zostalam z SM 18 maja tego roku i dopiero zaczelam brac vit D wiec nie wiem ile czasu mi to zajmie aby podwyzszyc poziom.

To teraz zastanawiam się czy mój lekarz nie zalecił mi zbyt małej dawki. Ja miałam też miałam niski poziom we krwi (dokładnie - 8), a lekarz kazał mi brać po 2000 dziennie. Hm...
A przez ile tygodni lekarz kazał brać Ci taką dużą dawkę? Czy dostałaś jakiś specjalny preparat na receptę z taką dużą dawką witaminy D?