Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Czy to stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-6.html)
+--- Dział: Badania diagnostyczne (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-16.html)
+--- Wątek: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? (/thread-1572.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Dr.Strange - 10-10-2018

Chcę zrobic sobie prywatnie rezonans odc.szyjnego i piersiowego.Czy w trakcie rezonansu lekarz sam stwierdzi czy warto podać gadolin?MRI lepiej robić w szpitalu w którym miałem badanie w kierunku MS czy prywatnie tez mi uwzglednia do diagnozy a potem ew leczenia?


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - mufa - 10-10-2018

Ogniska wskaże rmi bez kontrastu ale lepiej zrobić z żeby wiedzieć które są aktywne


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - WorkBorg - 10-10-2018

Generalnie w wypadku rdzenia kręgowego kontrast ma małe znaczenie.

Zrób sobie rezo o sile przynajmniej 2T (jeżeli masz dostęp do 3T, to super). Nie baw się w nic poniżej 1,5T, szkoda czasu.


Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Anka - 10-10-2018

(10-10-2018, 12:45)mufa napisał(a): Ogniska wskaże rmi bez kontrastu ale lepiej zrobić z żeby wiedzieć które są aktywne


Tak jak pisze mufa. Kazdy szpital ma swoje wytyczne. Ja robilam prywatnie mri odcinek piersiowy bez kontrastu ale nie podejrzewalam sm. Wyszly zmiany . Moj neuro na wizycie prywatnej m kazal mi przyjechac do siebie do szpitala z tym mri co robilam na swoj koszt. Powtorzyli mi mri z kontrastem. Oraz zrobili mri glowy i szyji. Wiec zobacz czy lekarz ze szpitala ma praktyke prywatna. Zrob mri na swoj koszt i idz do niego prywatnie da ci skierownie do szpitala jakby tfu tfu na dalsza diagnostyke.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Dr.Strange - 10-10-2018

Ale do diagnozy wystarczy MRI bez kontrastu jeśli wykryje zmiany demielizacyjne?Bo gadolin ponoć szkodliwy jest.


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - WorkBorg - 10-10-2018

Ale on już chyba mial punkcje negatywną i kilka nieaktywnych zmian w głowie, z tego co wcześniej było pisane. Więc jeżeli rezonans kręgosłupa nic nie wykaże, to o SM nie może być mowy (w sensie klinicznym, żadne kryteria nie są spełnione).

(10-10-2018, 12:53)Dr.Strange napisał(a): Ale do diagnozy wystarczy MRI bez kontrastu jeśli wykryje zmiany demielizacyjne?Bo gadolin ponoć szkodliwy jest.

Tak, wystarczy.

Z tym gadolinium to w ogóle inna historia, dużo histerii w koło tego, mało badań.


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Dr.Strange - 10-10-2018

Dzięki.Zrobię więc prywatnie MRI.

W PMR prążków nie było a indeks IgG=0.4.
Mialem lekko podwyzszony poziom IgG i IgA w PMR

A czy może być tak że zmiany demielizacyjne sa tylko i wyłącznie w rdzeniu?Neurolog w szpitalu powiedział że najpierw pojawiają się w mózgu a dopiero potem w rdzeniu.


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - WorkBorg - 10-10-2018

Zrób rezonans na spokojnie, będziesz miał w ręku wyniki to będziesz wiedział z czym się mierzysz.


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - agica - 10-10-2018

(10-10-2018, 13:42)WorkBorg napisał(a): Zrób rezonans na spokojnie, będziesz miał w ręku wyniki to będziesz wiedział z czym się mierzysz.

dokładnie, przecież każdy przypadek inny. ja miałam głowę dziurawą, a odcinek piersiowy ok


RE: Czy rezonans bez kontrastu wykaże zmiany SM? - Dr.Strange - 10-10-2018

Mi znaleziono w mózgu ogniska hiperintensywne niedokrwienne....