Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Tecfidera czy Rebif - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Leczenie (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-10.html)
+--- Dział: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: Tecfidera czy Rebif (/thread-2507.html)

Strony: 1 2


Tecfidera czy Rebif - Paulina90 - 06-05-2020

Witajcie,
Chciałam sie zapytać, czy ktoś z forum przeszedł z leku Rebif na Tecfidere? Czy jest to lepsza zmiana? Wiem, że każdy organizm jest inny, każdy inaczej znosi skutki uboczne, ale chciałabym jakąkolwiek rade od osób, które mają większe doświadczenie w leczeniu. 

Wstrzykiwałam się Rebifem przez dwa lata. Nie miałam przez ten czas żadnych rzutów, w rezonansie nie było nowych zmian, ale... no własnie jest ale. Przez te dwa lata przed każdym wstrzyknięciem zażywałam Paracetamol, żeby w miarę przespać noc i funkcjonować w pracy. Bez tego wybudzałam się w nocy z dreszczami, czasem gorączką, silnym bólem głowy. Oprócz tego miałam zaczerwieniania, a potem sinikaki w miejscu wstrzyknięcia. Moje ciało wyglądało jak po jakimś pobiciu :/ Z czasem coraz bardziej bolały te zastrzyki. 

Przed Rebifem zapytałam moją neurolog o Tecfiderę. Powiedziała, że leczenie jest do końca życia i woli zacząć od tych słabszych leków, bo mają mniej poważnych skutków ubocznych. 
Teraz myślę o zmianie lekarza. Leżąć w szpitalu po rzucie (odstawiłam Rebif na własną prośbę, bo chciałam zajść w ciąże- niestety się nie udało i musze podjąć znów leczenie) polecano mi pewną neurolog, która jest specjalistką od SM. Ona nie jest zwolennikiem interferonów i bardziej mi poleca Tecfiderę. 

Mam całkowity mętlik w głowie. Nie mogę w nocy spać, bo cały czas myślę co wybrać. O każdą radę, wskazówkę będę bardzo wdzieczna


RE: Tecfidera czy Rebif - hela - 06-05-2020

Tec jest nowszym i skuteczniejszym lekiem, a jeśli skutki uboczne nie będą uciążliwe myślę że jeśli się zdecydujesz będziesz zadowolona.


RE: Tecfidera czy Rebif - Paulina90 - 06-05-2020

(06-05-2020, 13:27)hela napisał(a): Tec jest nowszym i skuteczniejszym lekiem, a jeśli skutki uboczne nie będą uciążliwe myślę że jeśli się zdecydujesz będziesz zadowolona.

Czy skutki uboczne przy Tecfiderze utrzymują się cały czas, czy jest to przeważnie na początku leczenia? Z Rebifem tez mi doktor mówiła, że objawy grypopodobne miną po jakimś czasie, ale niestety dwa lata minęły i cały czas się utrzymywały Smutny


Tecfidera czy Rebif - hela - 06-05-2020

U większości flashe mijają, jedynym przypadkiem który znam że nie minęły jest nasza Anka. Jeśli dbamy o żołądek to tych skutków ubocznych może nie być wcale. U mnie po prawie trzech latach skutków ubocznych praktycznie nie ma, jeśli żołądek się odezwie tzn że zjadłam za mało, albo coś zupełnie niedobrego dla mnie. Flasha jeśli w ogóle mam to bardzo delikatnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Tecfidera czy Rebif - Anka - 06-05-2020

O w internecie o mnie pisza Uśmiech
Ja mam flashe w zasadzie codziennie
Nikt nie wie czemu ale podejrzewaja ze maloplytkowosc ma z tym zwiazek
Zoladkowo ok, a mam od 20 lat stwierdzony zespol jelita drazliwgo
Zdazaja sie zapalenia zoladka u mnie ale jak pisalam wyzej mam chore jelita i ogolnie moj uklad pokarmowy nadaje sie do wymiany
Ja do interferonu nie wrocilabym


RE: Tecfidera czy Rebif - KasiaCh - 06-05-2020

Ja jestem na Tec od grudnia 2017 i flashe też mam, może nie codziennie jak Ania ale bardzo często. Z drugiej strony nie taki flash straszny jak go malująUśmiech

Zapomniałam dodać, że na forum jestem od grudnia 2017 jako kasia1312 ale ostatnio coś mi się porobiło z komputerem (nie wiem coUśmiech) i zarejestrowałam się od nowa.


RE: Tecfidera czy Rebif - Anka - 06-05-2020

No tak myslalam ze to ty Kasiu Uśmiech


RE: Tecfidera czy Rebif - Paulina90 - 06-05-2020

Dziewczyny, 
A ten flash utrzymuje się przez caly dzień czy jest to chwilowe?


RE: Tecfidera czy Rebif - Anka - 06-05-2020

(06-05-2020, 14:34)Paulina90 napisał(a): Dziewczyny, 
A ten flash utrzymuje się przez caly dzień czy jest to chwilowe?
Trwa krotko lub jak u mnie nie koniecznie krotko ale mnie nie bierz pod uwage
zazwyczaj osoby pisza tu ze od paru do parunastu minut pieczenie skory i skora robi sie czerwona


Tecfidera czy Rebif - hela - 06-05-2020

15 minut do godziny i schodzi, da się przeżyć, czasem nawet jest zabawnie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk