Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co myślisz?
#1
Hej.  Jestem w trakcie diagnozy.  Wszystko zaczęło się 2 miesiące temu od tego, że co jakiś czas zamazywał mi się i obraz, później doszły do tego bóle łydek, parestazje, uczucie zimna w stopach oraz vol głowy. Udała się do neurologa, który po wywiadzie i badaniu stwierdził, że to na tle nerwowym. Tydzień po wizycie mój stan się pogorszył i wylądowała w szpitalu  z silnym bólem głowy i bólem nóg. Zrobili mi obszerne badania krwi, rtg klatki piersiowej, rezonans głowy, założyli holtera, dopplera kończyn dolnych. Wszystkie wyniki w normie. Następnie pobrali płyn mózgowo rdzeniowy (w kierunku boreliozy i sm)  otrzymałam wyniki boreliozy, wszystko ok. czekam jeszcze na wyniki prążkow. Ze szpitala wyszłam 2 tyg temu. W przeciągu tego czasu byłam u okulisty, ponieważ pojawiło się podwójne widzenie (ale tylko na dworze i podczas patrzenia w przestrzeń, trwało 4dni), okulista nie stwierdził zmian w dnie oka  i powiedział  że wszystko w porządku. Obecnie od 2 dni mrowia mnie nogi, jest to bardzo delikatne i jak się na tym nie skupiam  to praktycznie tego nie czuję. Co myślicie o moich objawach? Czy sm jest prawdopodobne? Dodam, że cierpię na nerwice lękowa, która zdecydowanie nie ułatwia tego wszystkiego .. Chodzę do psychologa.
Odpowiedz
#2
A jakie były wyniki rezonansu? Coś w nim wyszło? Bo pisałaś że go miałaś ale nic na temat wyników nie napisałaś a w diagnozowania sm to właśnie wynik rezonansu jest najważniejszy.
Odpowiedz
#3
(30-04-2018, 17:45)klaudia26 napisał(a): A jakie były wyniki rezonansu? Coś w nim wyszło? Bo pisałaś że go miałaś ale nic na temat wyników nie napisałaś a w diagnozowania sm to właśnie wynik rezonansu jest najważniejszy.

Miałam tylko rezonans mózgu i nie wyszły żadne zmiany, wszystko w porządku. Ale z tego co się orientuję to niektórzy mają zmiany w rdzeniu kręgowym co wychodzi podczas rezonansu, ale mi  badali tylko głowę.
Odpowiedz
#4
Zmiany w rdzeniu oczywiście też mogą się pojawiać (ja mam i w mózgu i w rdzeniu). Ale wydaje mi się że zmiany w rdzeniu nie dałyby aż tylu różnych objawów o których piszesz. Nie wiem też czy zmiany w rdzeniu mogłyby powodować problemy ze wzrokiem... No ale ja nie jestem lekarzem więc to tylko takie moje domysły. Zrobili ci rezonans głowy bo przy diagnostyce sm zazwyczaj to wystarcza. Ja rezonans kręgosłupa i to tylko w odcinku szyjnym miałam zrobiony 3 lata po diagnozie. A powiedzieli mi że mam też na pewno zmiany w ledzwiowym bo wskazują na to objawy chociaż tego badali.
A co powiedział lekarz o wynikach?
Odpowiedz
#5
(30-04-2018, 17:57)klaudia26 napisał(a): Zmiany w rdzeniu oczywiście też mogą się pojawiać (ja mam i w mózgu i w rdzeniu). Ale wydaje mi się że zmiany w rdzeniu nie dałyby aż tylu różnych objawów o których piszesz. Nie wiem też czy zmiany w rdzeniu mogłyby powodować problemy ze wzrokiem... No ale ja nie jestem lekarzem więc to tylko takie moje domysły. Zrobili ci rezonans głowy bo przy diagnostyce sm zazwyczaj to wystarcza. Ja rezonans kręgosłupa i to tylko w odcinku szyjnym miałam zrobiony 3 lata po diagnozie. A powiedzieli mi że mam też na pewno zmiany w ledzwiowym bo wskazują na to objawy chociaż tego badali.
A co powiedział lekarz o wynikach?
O dotychczasowych wynikach powiedział tyle, że są dobre, ale musimy czekać na prążki. Co dziwne - z tego co zrozumiałam, jeśli prążki wyjdą dodatnio to według nich mam sm.  I tak się zastanawiam czy to jedno badanie może przesadzić o chorobie? Skoro wszystkie inne wyszły dobrze...
Odpowiedz
#6
Zmiany w rdzeniu dają raczej jakieś niedowłady czy porażenia kończyn, czy nerwu twarzowego, dołączam się do pytania Klaudii, co mówią lekarze?
Odpowiedz
#7
Prążki występują nie tylko w sm. Mogą pojawiać się także przy innych chorobach. Sama obecność prazkow nie wystarczy żeby zdiagnozować sm. Kluczowym wynikiem jest rezonans.
Mi podczas diagnozowania powiedzieli od razu po rezonansie że mam sm a badanie płynu mózgowo-rdzeniowego miało potwierdzić wyniki rezonansu. (choć są także osoby które mają sm a nie mają prążków)
Odpowiedz
#8
(30-04-2018, 18:09)klaudia26 napisał(a): Prążki występują nie tylko w sm. Mogą pojawiać się także przy innych chorobach. Sama obecność prazkow nie wystarczy żeby zdiagnozować sm. Kluczowym wynikiem jest rezonans.
Mi podczas diagnozowania powiedzieli od razu po rezonansie że mam sm a badanie płynu mózgowo-rdzeniowego miało potwierdzić wyniki rezonansu. (choć są także osoby które mają sm a nie mają prążków)
Już sama nie wiem co myśleć. Czyli według Ciebie  tego co wywnioskowalam, sm jest mało prawdopodobne?

(30-04-2018, 18:06)hela napisał(a): Zmiany w rdzeniu dają raczej jakieś niedowłady czy porażenia kończyn, czy nerwu twarzowego,  dołączam się do pytania Klaudii, co mówią lekarze?

To pewne  że tak obawiają się zmiany w rdzeniu? Może faktycznie skierowali mnie tylko na rezonans głowy  bo moje objawy sygnalizowaly o zmianach w mózgu, a nie rdzeniu .
Odpowiedz
#9
Myślę że skoro rezonans głowy wyszedł ok to na sm bym się na twoim miejscu raczej nie nastawiała tylko szukała innej przyczyny tych objawów... (mając także na uwadze nerwice o której pisałaś...). I oczywiście najważniejsze co mówią lekarze na temat wyników.
Odpowiedz
#10
No właśnie, napisz co mówią lekarze zamiast się doszukiwać sm, takie objawy mogą dawać różne choroby, jakby lekarze uznali że potrzebujesz rezonansu rdzenia to by Cię na niego wysłali, sm można mieć bez prążków w pmr ale bez zmian w rezonansie raczej nie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości