Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o orzeczenie
Cytuję:
"W Polsce mamy:

orzekanie do celów rentowych (ZUS, KRUS, branżowe: wojsko, policja)
ZUS orzeka o niezdolności do pracy. Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu się. W ZUS wydawane są orzeczenia o:

całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, jeśli stwierdza się naruszenie sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
całkowitej niezdolności do pracy, jeżeli osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy,
częściowej niezdolności do pracy, jeśli osoba utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.
orzekanie do celów pozarentowych (Miejskie/Powiatowe Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności)
Miejskie lub powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności (MZON/PZON) wydają osobom powyżej 16. roku życia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ustalane są trzy stopnie:

znaczny,
umiarkowany,
lekki.
Oba orzeczenia wydawane są na podstawie różnych ustaw i do różnych celów. Można mieć dwa orzeczenia, co w wielu wypadkach jest korzystne. Czasami bywa tak, że orzeczenie do celów rentowych jest niższe (np. częściowa niezdolność do pracy) a to wydane do celów pozarentowych jest wyższe (np. stopień umiarkowany). W takiej sytuacji osoba korzysta z ulg i uprawnień przysługujących osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, natomiast dla ZUS jest osobą częściowo niezdolną do pracy."

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/176533
Odpowiedz
W ZUSie niedawno byłam i lekarka wie, że lepiej mi będzie w pracy.
Odpowiedz
Słoneczko oni dla dziecka się starali.
Odpowiedz
Odebralam orzeczenie: stopien lekki na 5 lat Uśmiech
Odpowiedz
Ja mam lekki na stałe, chciałam umiarkowany i kartę parkingową, do lekkiego się nie należy niestety.
Odpowiedz
(24-05-2019, 11:01)speculum napisał(a): Odebralam orzeczenie: stopien lekki na 5 lat Uśmiech

nigdy nie zrozumiem tych komisji. mój bratanek jest na wózku i dostał na rok orzeczenie Huh
Odpowiedz
(24-05-2019, 11:15)hela napisał(a): Ja mam lekki na stałe, chciałam umiarkowany i kartę parkingową, do lekkiego się nie należy niestety.

Miałam podobne nadzieje, kartę tylko do wyjątkowego użytku w gorszym czasie, ale i tak mi to odpowiada.
Chyba jednak wolę być jak najbardziej sprawna, mimo wszystko. Uśmiech

Jesteś chyba jedyną osobą na forum z orzeczeniem na stałe Uśmiech

(24-05-2019, 12:06)agica napisał(a):
(24-05-2019, 11:01)speculum napisał(a): Odebralam orzeczenie: stopien lekki na 5 lat Uśmiech

nigdy nie zrozumiem tych komisji. mój bratanek jest na wózku i dostał na rok orzeczenie Huh

Ot ciekawostka....  Huh
Odpowiedz
(24-05-2019, 12:06)speculum napisał(a):
(24-05-2019, 11:15)hela napisał(a): Ja mam lekki na stałe, chciałam umiarkowany i kartę parkingową, do lekkiego się nie należy niestety.

Miałam podobne nadzieje, kartę tylko do wyjątkowego użytku w gorszym czasie, ale i tak mi to odpowiada.
Chyba jednak wolę być jak najbardziej sprawna, mimo wszystko. Uśmiech

Jesteś chyba jedyną osobą na forum z orzeczeniem na stałe Uśmiech

(24-05-2019, 12:06)agica napisał(a):
(24-05-2019, 11:01)speculum napisał(a): Odebralam orzeczenie: stopien lekki na 5 lat Uśmiech

nigdy nie zrozumiem tych komisji. mój bratanek jest na wózku i dostał na rok orzeczenie Huh

Ot ciekawostka....  Huh
po przepuklinie oponowo rdzeniowej
Odpowiedz
Komisja niestety orzeka po swoim widzimisię chyba Smutny
Pierwszego orzeczenia jak widać z zasady nie dają na stałe. U nas pierwsze jest na 2 lata. Kolejne na 5 i po nim możesz dostać na stałe.

Hela a od kiedy masz ten lekki stopień.


Kartę parkingową niestety już teraz strasznie ciężko dostać.
Odpowiedz
Od 2017 od października chyba, to moje pierwsze orzeczenie, bardzo niemiła pani dr widać chciała mnie mieć z głowy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości