Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podwyższone próby wątrobowe
#1
Mam problem. Odebrałam wyniki badań krwi i okazało się, że mam podwyższone próby wątrobowe. Boję się, że przez to będę musiała przerwać leczenie (od roku biorę Rebif). Jeszcze nie rozmawiałam z lekarzem. Czy mogą mi odebrać leczenie...? Smutny
Moje wyniki to:
AspAT 44 (norma <33)
ALAT 42 (norma <32)

Aha... Poprzednie wyniki miałam w normie. Aspat - 19, ALAT - 20.
Odpowiedz
#2
Olivia  co prawda wyniki są podwyższone ale nie są tragiczne. Ja tez miałam problem z wątroba i miałam podobne wyniki do Twoich i nie odebrali mi leczenia. Biorę Avonex. Z tego co mi pielęgniarka powiedziała, żeby odebrali lek to musiałoby 3 krotnie przekraczać norme. Przy takich wynikach warto zadbać o dietę.  Zero smarzonego, słodyczy, nawet surowych warzyw i owoców nie bardzo można jeść. Najlepiej gotowane. Poczytaj sobie o diecie watrobowej. Jak coś znajdę to wrzuce link. Można też wspomóc się lekami na wątrobę dostępnymi bez recepty ale najpierw polecałbym dietę.
Wrzucam link odnośnie diety watrobowej. Jest tam napisane co wolno jeść a czego nie przy problemach z wątroba. 

http://m.poradnikzdrowie.pl/diety/leczni...41140.html
Odpowiedz
#3
Dokładnie tak, jak napisała Joanna - tak niewielkie, jednorazowe podwyższenie prób wątrobowych nie wpłynie na pewno na odebranie Ci leczenia. Nie masz czym się martwić. Tylko pamiętaj, żeby pokazać wyniki lekarzowi od programu podczas najbliżej wizyty.

Jeśli chodzi o odbieranie leczenia przez próby wątrobowe (gdy wynik faktycznie byłby znacząco podwyższony) - często lekarze próbują najpierw czasowej przerwy w leczeniu danym lekiem. A jeśli i to nie pomaga - to też nie jest tak, że zostawia się pacjenta z niczym. Często w takiej sytuacji podejmowana jest próba zmiany leku na inny.
Odpowiedz
#4
Olivia88 spokojnie, ja brałem Rebif, po 4 msc miałem wyniki jak nałogowy alkoholik z 10letnim stażem, po 1msc nie brania była norma i dano mi Copaxone. Spokojnie Uśmiech
Odpowiedz
#5
(11-05-2016, 22:24)Olivia88 napisał(a): Mam problem. Odebrałam wyniki badań krwi i okazało się, że mam podwyższone próby wątrobowe. Boję się, że przez to będę musiała przerwać leczenie (od roku biorę Rebif). Jeszcze nie rozmawiałam z lekarzem. Czy mogą mi odebrać leczenie...? Smutny
Moje wyniki to:
AspAT 44 (norma <33)
ALAT 42 (norma <32)

Aha... Poprzednie wyniki miałam w normie. Aspat - 19, ALAT - 20.

Kilka razy zdarzało się, że miałem podwyższone próby wątrobowe. Właśnie wynik rzędy 40-50, raz nawet ASPAT ok 60. Zawsze samo wracało do normy. I nikt nie zabrał mi z tego powodu leczenia.
Ale o dietę faktycznie warto w takich sytuacjach zadbać.
Odpowiedz
#6
Dzięki Waszym odpowiedziom jakoś dotrwałam do wizyty u lekarza. Powiedział, że to samo co Wy, że nie ma czym się martwić bo ten wynik nie jest zły. Uff... Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Odpowiedz
#7
Mój lekarz poradził mi, żebym brała essentiale forte. Wyniki i tak były lekko podwyższone. Zaczęłam pić ostropest plamisty z wodą i wszystko wróciło do normy. Jest trochę niesmaczny, ale czego się nie robi dla zdrowia Uśmiech
Odpowiedz
#8
Dokładnie! Ostropest jest zbawienny dla wątroby Uśmiech
Miałam podwyższone próby wątrobowe po Avonexie i właśnie dzięki ostropestowi plamistemu sobie z tym poradziłam. Najlepiej mielić go samemu (np. w takim typowym młynku do kawy) a nie kupować zmielony. 2 łyżeczki dziennie wystarczą. Tak, jak napisała landa - smaczny nie jest. Ale skuteczność to wynagradza Uśmiech
Odpowiedz
#9
(19-05-2016, 18:20)Olivia88 napisał(a): Dzięki Waszym odpowiedziom jakoś dotrwałam do wizyty u lekarza. Powiedział, że to samo co Wy, że nie ma czym się martwić bo ten wynik nie jest zły. Uff... Uśmiech Uśmiech Uśmiech

Cieszę się, że wszystko ok! Uśmiech

Landa, Koza - chyba będę musiał spróbować Waszego sposobu z ostropestem. Uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości