Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciąża a diagnoza sm
#1
Witam. 
Moi drodzy, mam 25 lat, jestem aktualnie w 30 tygodniu ciąży i w zeszłym tygodniu trafiłam na oddział neurologiczny. Zostałam tam skierowana, ponieważ od początku ciąży miałam pewne ataki - zaczynało się od trwających około 30 minut kolorowych zygzaków przysłaniających pole widzenia. Po nich zazwyczaj następował ból głowy. Dwukrotnie w trakcie tych epizodów w ciąży zdretwiala mi prawa ręka, usta oraz język. Ataki te pojawiają się średnio raz w miesiącu. 
Ze względu na ciążę, w trakcie pobytu w szpitalu, wykonano u mnie MRI mózgu i pnia mózgu, jednakże bez podawania kontrastu. Wyszło w nim ''kilka drobnych zmian hiperintensywnych w obrazach T2 zależnych oraz sekwencji flair w istocie białej w lewym placie czołowym o etiologii naczyniopochodnej/demielinizacyjnej''. Wykluczono boreliozę i kazano wrócić po porodzie i karmieniu piersią na rezonans z kontrastem oraz pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego. 
Czy takie zmiany w MRI i objawy świadczą o stwardnieniu rozsianym? Ciąża to taki delikatny stan, a ja biję się z myślami jaka może się okazać diagnoza. W szpitalu nikt oficjalnie mi nie powiedział, iż to stwardnienie. 
W przeszłości, gdy miałam 6 lat, miałam peknieta czaszkę oraz wstrzasnienie mózgu, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, jeśli post jest nieodpowiedni. Tak bardzo się boję.
Odpowiedz
#2
Witaj Aleksandrawu,  mam nadzieję, że będę mogła cię trochę uspokoić, bo przecież w twoim stanie stres niewskazany   Uśmiech .
O tych zygzakach było tutaj pisane w jakimś wątku kilka miesięcy temu. Ja też miewam takie u ktoś opisał to samo u siebie. Zawsze myślałam, że to objaw SM.  Ktoś tutaj podpowiedział, żeby obejrzeć sobie wizualizacje aury migrenowej na Youtube i wtedy doznałam olśnienia  Uśmiech , to było dokładnie to. Tyle, że u mnie występuje migrena bez bólu głowy. Dziwne, ale takie coś istnieje, wtedy też czytałam trochę na ten temat i twoje pozostałe  objawy mogą też pasować do migreny. Naturalnie będziesz musiała cierpliwie poczekać aż będzie można zrobić mri i inne badania , które zalecają lekarze, ale może do tego czasu będziesz trochę spokojniejsza.
Odpowiedz
#3
Hej, ciąża to taki okres ochronny w sm, rzuty raczej wtedy w ogóle nie występują, też bym się zastanowiła nad tą migreną, zwłaszcza że masz też bóle głowy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#4
Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi. Wiele dla mnie znaczy, że mam z kim o tym porozmawiać.
Tuż przed przyjęciem mnie na oddział, sugerowano właśnie migrenę z aurą. Nie zawsze po nich występuje ból głowy. Sama zresztą w internecie odnalazłam te zygzaki, które się pojawiają i również było tam wspomniane, że to właśnie aura. Jednak po wynikach mri chyba tę opcję odrzucili, bo już nic nie wspominali o migrenie. Ordynator tylko rzuciła, że bóle głowy nie są związane z tymi zmianami, natomiast te problemy z widzeniem już mogą być powiązane. 
Tylko czy przy stwardnieniu takie epizody mogą występować np. raz na miesiąc? W moim przypadku wygląda to tak, że przez okres ciąży mam kilka tygodni spokoju. Następnie przyjdzie taki okres, że przez trzy/cztery dni raz dziennie męczą mnie właśnie te zygzaki i czasami po nich następuje ból głowy. Wszystko trwa do godziny maksymalnie. Przepraszam, jeśli zadaję jakieś oczywiste pytania, jednak w tym temacie dopiero raczkuję.
Odpowiedz
#5
I obyś z tym raczkowanie pozostałaUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#6
Oj, oby, oby
We wtorek mam wizytę u neurolog, która skierowała mnie właśnie na oddział. Może ona będzie w stanie mi to wytłumaczyć.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości