Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak diagnozować MS
#1
Witam czy po wykryciu zmian demelizacyjnych w mózgu poddawaliście się pobieraniu płynu mózgowo rdzeniowego żeby potwierdzić chorobę? Zastanawiam się czy to ma sens?Czy są jakieś inne badania które mogą potwierdzić chorobę?
Odpowiedz
#2
(21-09-2018, 16:01)Ewelina88 napisał(a): Witam czy po wykryciu zmian demelizacyjnych w mózgu poddawaliście się pobieraniu płynu mózgowo rdzeniowego żeby potwierdzić chorobę? Zastanawiam się czy to ma sens?Czy są jakieś inne badania które mogą potwierdzić chorobę?

Jeżeli obraz rezonansu + objawy są typowe, to mozna sobie darowć pobieranie płynu. (mozna też zrobić rezonans rdzenia kręgowego, (szyja + odciek piersiowy) zmiany w rdzeniu są bardzo często w SM, natomiast praktycznie nie ma innej choroby, w której by występowały (poza drobnymi wyjątkami)

http://www.stwardnienierozsiane.info/for...p?tid=1519
Odpowiedz
#3
Ja pomimo licznych zmian demielinizacyjnych musiałam zrobic badanie plynu mozgowo-rdzeniowego ze względu na podejrzenie boreliozy.

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#4
(21-09-2018, 16:24)Wadera napisał(a): Ja pomimo licznych zmian demielinizacyjnych musiałam zrobic badanie plynu mozgowo-rdzeniowego ze względu na podejrzenie boreliozy.

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Ja miałam robione badania z krwi na bolerioze. I tak sobie myśle skoro z rezonansu powiedzieliby ze mam MS to czy jest sens pobierać ten płyn.
Odpowiedz
#5
U mnie z krwi wyszlo, ze borelioza, z rezonansu sm - liczne demielinizacje. Stad decyzja o ostatecznym rozstrzygnięciu przez badanie płynu. Najlepiej zdać sie na opinię lekarzy.

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#6
Mi mimo aktywnych zmian, zbadano płyn, szału nie ma z tym badaniem ale rozstrzygnęło ostatecznie, u mnie zastanawiało się jeszcze nad zespołem devicka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#7
Mi nie pobierali płynu, bo bez sensu było, mimo, że byłem uprzedzony przy przyjęciu na oddział i podczas pierwszej rozmowy z lekarzem wyraziłem zgodę na pobranie jak będzie trzeba. Ale po objawach i badaniu, i dwóch rezonansach (głowa i kręgosłup) już wiedzieli co jest i tym pobieraniem płynu nie męczyli mnie,
Odpowiedz
#8
A mi przy diagnozie robili: rezonans, pobierali płyn, badali młoteczeczkiem, robili wywiad i sprawdzali potencjały wzrokowe.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości