Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezonans// Zmiany w rezonansie a rzuty.
#1
Hej, przeczytałem ostatno dość fajne opracowanie (datowane na '18, w dość prestiżowym dzienniku neurologii) nt. powiązania lokalizacji zmian demielinizacyjnych z objawami.

Sprawa wygląda następująco - coś, co wiemy od dawna - powiązania są średnie (poza tym, że zmiany w rdzeniu odpowiadają za mobilność/gastro-urologiczne symptomy, zmiany w mózgu za całą resztę, móżdżek za równowagę w szczególności). Im zmiany mniejsze - tym generalnie lepiej (średnia wielkość zmian smowych - 7mm, aczkolwiek bardzo często kilku "normalnym" wielkościowo zmianom towarzyszy kilka/naście mniejszych (3-4mm) zmian. Stąd nazwa - rozsiane.). Im krócej aktywne - tak samo.

Natomiast co jest ciekawe, to powiązanie symptomów z nowymi zmianami.

Co to znaczy? Otóż, załóżmy, że:

Tomek ma zdiagnozowany SM od 10 lat. Ma zmianę demilienizacyjną na rdzeniu kręgowym, w okolicy C4. Zaczyna mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Po pół roku, zaczyna mieć problemy z oddawaniem moczu. Robi rezonans, bez zmian. Dlaczego? Ano dlatego, że symptom w ramach jednej zmiany może się zupełnie różnie manifestować, w jedną albo drugą stronę.
 Co by mnie zdziwiło, to gdyby Tomek zaczął mieć np. osłabienie jednej części ciała a w rezonansie (po paru tygodniach od wystąpienia objawów, nie od razu) nie byłoby nic. Jest to objaw zupełnie z innej beczki OUN, więc spodziewałbym się zmiany w jakiejkolwiek części mózgu/pnia mózgu. 

Dlaczego jest to ważne? Z kilku powodów:

- ocenianie efektywności leku (to, że czujemy się świetnie, może generalnie znaczyć niewiele)
- ocena typu SM (postać PPSM = więcej zmian w rdzeniu niż w mózgu, postać rzutowa - mniej/ lub w ogóle/ zmian w rdzeniu niż w mózgu).

Są pojedyncze przypadki pacjentów z postacią rzutową TYLKO na rdzeniu (sam znam/czytałem o dwóch takich).

Dlatego zarówno w diagnostyce jak i w monitorowaniu leczenia tak ważne jest badanie rezonansem zarówno głowy jak i CHOCIAŻ szyi (mocno bym neurologów zachęcał do zrobienia takich badań okresowo, albo - od czasu do czasu - polecałbym zrobienie takich badań prywatnie, jeżeli możecie).

Badanie rdzenia - rezonans przynajmniej 1,5T (polecane 2T i więcej), żadnych specjalnych ustawień nie trzeba, bez kontrastu można jak najbardziej. Można z wolnej ręki.
Badanie mózgu - rezonans przynajmniej 1T (polecane 1,5T i więcej), mnóstwo specjalnych ustawień (m.in tzw. grubość slice'ów), najlepiej z kontrastem. Najlepiej w szpitalu/ na dokładne polecenie lekarza prowadzącego.
Odpowiedz
#2
fajnie się czyta Twoje posty Uśmiech miło, że są tutaj osoby z takim zasobem wiedzy.
Odpowiedz
#3
Ciekawe informacje.
Umysł przypomina żyzny ogród, którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł. - A. de Mello
Odpowiedz
#4
Dzięki za tego posta! Mógłbyś dodać linka do publikacji? Albo chociaż tytuł/autorów?
Odpowiedz
#5
Mam drukowane, zeskanuje w wolnej chwili.
Albo przetłumaczę nawet, bo oryginał po angielsku.
Odpowiedz
#6
(26-09-2018, 13:32)WorkBorg napisał(a): Mam drukowane, zeskanuje w wolnej chwili.
Albo przetłumaczę nawet, bo oryginał po angielsku.

Może być po angielsku. Będzie super jak zeskanujesz, ale mam dostęp do medycznych baz naukowych więc może być sam namiarUśmiech Dzięki wielkie!
Odpowiedz
#7
Mar Tintore, Susana Otero-Romero, American Journal of Neurology, data wysłania do publikacji - czerwiec 2017.
Odpowiedz
#8
Fajnie, przynajmniej wiadomo czego się spodziewać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#9
(26-09-2018, 15:42)hela napisał(a): Fajnie, przynajmniej wiadomo czego się spodziewać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ja mam zmiany i w mozgu i odcinku szyjnym i piersiowym. Gdzie wiecej musze sprawdzic. I zaczynam sie martwic. Bo nie wiem czy dobrze zrozumialam co przeczytalam. A ze dzis mam dzien swira to do mnie nic nie dociera i mozg mi nie pracuje za dobrze [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#10
(26-09-2018, 15:56)Anka napisał(a):
(26-09-2018, 15:42)hela napisał(a): Fajnie, przynajmniej wiadomo czego się spodziewać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ja mam zmiany i w mozgu i odcinku szyjnym i piersiowym. Gdzie wiecej musze sprawdzic. I zaczynam sie martwic. Bo nie wiem czy dobrze zrozumialam co przeczytalam. A ze dzis mam dzien swira to do mnie nic nie dociera i mozg mi nie pracuje za dobrze [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Absolutnie nigdzie więcej, masz solidnych neurologów Oczko
Moze wyjasnie - rdzen kregowy = 3 odcinki, w SMie interesują nas tylko dwa (szyja + odcinek piersiowy). A u Ciebie to ja widzę klasyk, pewnie oprócz tego jeszcze prążki do kompletu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości