Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prążki oligoklonalne/ indeks igG
#21
(27-09-2018, 17:00)WorkBorg napisał(a): Zbieram informacje do prezentacji, z kilku źródeł, wszystko jest absolutnie, zupełnie anonimowo.

Dziękuje!

A ja pozwolę sobie zapytać, czym się zajmujesz drogi kolego? Twoje niezwykle merytoryczne wypowiedzi skłaniają mnie ku przekonaniu, że medycyną interesujesz się nie tylko z pasji Oczko
Odpowiedz
#22
Pasja nie pasja, grunt że wypowiedzi rozsądneOczko alter ego shazzyOczko a tak swoją drogą te prążki z czego się nam robią? u zdrowych ludzi też może coś takiego występować?, no bo chwilowe objawy neuro mogą się i zdrowym zdarzać, tak sądzę.
Odpowiedz
#23
(27-09-2018, 16:00)WorkBorg napisał(a): Kochani, moja prośba.

Czy jesteście w stanie -- w wolnej chwili -- podrzucić informacje odnośnie waszych wyników punkcji?

Interesuje mnie igG, prążki oligoklonalne (ich ilość i czy tylko w PMR czy też w serum, może być też podany po prostu typ (od I do IV) i poziom białka (w normie czy podwyższone).

Do kiedy potrzebujesz tych danych? Mam tylko wynik ogólnego badania pmr  (załączam), natomiast wynik badania pod kątem prążków i boreliozy gdzieś mi zaginął. Za ok 2 tyg. powinnam być w szpitalu, mogę poprosić o duplikat tego wyniku, jeśli wtedy te dane jeszcze Ci się przydadzą.
(generalnie - prążki były, wynik w kierunku boreliozy - ujemny. Ale szczegółów tego wyniku prążków nie pamiętam po latach).


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#24
Ja też dołączam się do pytania Moniki. Będę miała czas tego poszukać dopiero po niedzieli.
Odpowiedz
#25
(28-09-2018, 12:01)hela napisał(a): Pasja nie pasja, grunt że wypowiedzi rozsądneOczko  alter ego shazzyOczko  a tak swoją drogą te prążki z czego się nam robią? u zdrowych ludzi też może coś takiego występować?, no bo chwilowe objawy neuro mogą się i zdrowym zdarzać, tak sądzę.

Z płynu podczas stanu zapalnego, osadzają sie w probówkach pewne proteiny i wyglądają jak prążki.
Tak, mogą, mega rzadko - najczęściej jeden (80% z tych ludków ma bezobjawowe SM, w sensie - w autopsji wychodzą zmiany demielinizacyjne)
Monika - do 5 listopada, na spokojnie.

Hela - alter ego shazzy? Duży uśmiech
Odpowiedz
#26
czyli widać je dopiero podczas analizy PMR?
Odpowiedz
#27
(28-09-2018, 12:42)hela napisał(a): czyli widać je dopiero podczas analizy PMR?

Tak, po odpowiedniej obróbce laboratoryjnej.

Mogą też być w serum (ta sama zasada, też wymagana obróbka laboratoryjna)
Odpowiedz
#28
Kurczę ciekawe to, niby tylko punkcja a tyle zachodu żeby się z niej czegoś dowiedzieć.
Odpowiedz
#29
Dlatego brak prążków i progresji zmian na rezonansie wraz z brakiem aktywnych zmian i brak typowych znaków (lhermitte, rhomb, babinski, etc) powinien na prawdę pociągnąć ostrą diagnostykę różnicową. Taką trochę w stylu doktora House'a.

(28-09-2018, 12:47)hela napisał(a): Kurczę ciekawe to, niby tylko punkcja a tyle zachodu żeby się z niej czegoś dowiedzieć.

Jako ciekawostka - szykują się w ciągu paru lat markery SMowe, właśnie z PMR, typowe, pozwalające zdiagnozować SM jak wiele innych chorób. Generalnie, w ciągu najbliższych paru lat, będą się dzialy rzeczy w związku z terapiami SM. Przypominam, że JAKIEKOLWIEK terapie są na rynku dopiero od 15 lat (!).
Odpowiedz
#30
Postęp, całkiem niedawno nie mieliśmy telefonów komórkowych, mikrofalówek czy chociażby wifi. Może i leku na sm się doczekamy, takiego co nas wyleczyOczko tego sobie życzmyUśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości