Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SM a kręgosłup
#1
Cześć!

Zastanawiam się, czy słyszeliście kiedyś, że SM zostało pomylone z chorobami kręgosłupa? Np. zwyrodnieniem, przepuklina, etc. Czytałam, że objawy takie jak zdrętwienie, osłabienie kończyn, mrowienia, osłabienia czucia mogą być spowodowane np. uciskiem kręgu na nerw. Zwłaszcza, jeśli osłabienie siły mięśniowej odczuwalne jest bardziej przy chodzeniu lub siedzeniu oraz nie jest jednostajne (w ciągu dnia nasilenie dolegliwości się zmienia)

Czy ktoś z Was podczas diagnostyki miał wykonywany rezonans całego kręgosłupa lub odcinka lędźwiowego? Czy to częsta praktyka w szpitalach? 
Wiecie może, czy przy chorobach kręgosłupa mogą wystąpić zmiany demielinizacyjne w mózgu?
Odpowiedz
#2
Ja miałam MRI całego kręgosłupa.
W głowie niewiele wyszło, ale potem był rzut i neurolog stwierdziła, że to raczej z rdzenia i zleciła MRI kręg. piersiowego i lędźwiowego. L - czysty, a na granicy piersioweo i szyjnego wyszła plaka, więc radiolog nalegał na doróbkę celem poprawnego opisu. No i w szyjnym były zmiany.

W szpitalu tylko głowa, pozostałe części robiłam prywatnie.
Odpowiedz
#3
Mi robili w szpitalu odcinek piersiowy, lędźwiowy mi wcześniej zlecił ortopeda. Problemy z kręgosłupem raczej nie powodują zmian demielinizacyjnych.

A tak ma marginesie poziomka witaj na forum, polecam dział „przedstaw się”, każdy tam coś pisze o sobieUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#4
U mnie wykryli SM bo ja mam przepukliny i myslalam z neuro ze pierwsze objawy rzutu sa spowodowane uciskiem na nerwy. Zrobilam mri i wyszly zmiany niestety i dalej szpital i dalsza diagnostyka.
Myslalam ze to kregoslup a tu SM.
Ja mialm odcinek ledzwiowy i piersiowy robiony na wlasny koszt.
W szpitalu robili mi mri glowy, szyji i odcinek piersiowy.
Odpowiedz
#5
(19-02-2019, 21:39)hela napisał(a): Mi robili w szpitalu odcinek piersiowy, lędźwiowy mi wcześniej zlecił ortopeda. Problemy z kręgosłupem raczej nie powodują zmian demielinizacyjnych.

A tak ma marginesie poziomka witaj na forum, polecam dział „przedstaw się”, każdy tam coś pisze o sobieUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dzięki za odpowiedź i wskazówkę, nadrobię w dziale powitalnym :Uśmiech

Zastanawiam się właśnie, czy ucisk na nerwy spowodowany przez kręgosłup może być pomylony z rzutem SM przez lekarzy... Bo objawy kliniczne mogą być bardzo podobne i chyba powinni w trakcie diagnostyki sprawdzać cały kręgosłup..
Odpowiedz
#6
Poziomka ja mam przepukliny w ledzwiowym. Bylo tak ze bol uniemozliwial mi wstanie z lozka czy dyskomfort w chodzeniu.
Co ci dolega konretnie? Jakie masz objawy?
Z tego co tu na forum czytalam to nie spotkalam sie zeby podczas diagnozy robiono mri odcinka ledzwiowego.
Ale moge sie mylic.
Napisz cos o sobie. Masz juz diagnoze?
Odpowiedz
#7
(19-02-2019, 23:13)Anka napisał(a): Poziomka ja mam przepukliny w ledzwiowym. Bylo tak ze bol uniemozliwial mi wstanie z lozka czy dyskomfort w chodzeniu.
Co ci dolega konretnie? Jakie masz objawy?
Z tego co tu na forum czytalam to nie spotkalam sie zeby podczas diagnozy robiono mri odcinka ledzwiowego.
Ale moge sie mylic.
Napisz cos o sobie. Masz juz diagnoze?

Właśnie nadrobiłam zaległości w dziale przywitań ;Oczko Mam już diagnozę, lecz jest to dla świeża sprawa. Mam też małą przepuklinę w odcinku lędźwiowym, która kiedyś mi dokuczała i boję się, że pomylę objawy jej z rzutem. Z uwagi na rozłożony w czasie proces diagnozy i brak ognisk 'wzmocnionych po kontraście' w MRI, lekarze przez rok zastanawiali się, czy zaliczyć mnie do grona SM-owców. Ostatecznie stwierdzili, że tak, lecz przez wcześniejsze podejrzenia różnych chorób (toczeń, nerwica) cały czas mam wątpliwość, czy na pewno się nie pomylili :Uśmiech Nigdy nie miałam zaniku widzenia, jedynie ból pozagałkowy, czasami pojawiała się mgła. Miałam też drętwienia, osłabienia siły mięśni głównie lewej strony ciała (ręka, brzuch, noga). Czasami te odczucia były silniejsze, raz mniej dokuczliwe. Choć najgorszym do zniesienia jest dla mnie odczucie przechodzącego prądu po ciele - łaskoczącego, piekącego, swędzącego. Najbardziej piekły mnie dłonie i stopy.  Wówczas neurolog stwierdził, że jest to rzut i klamka zapadła.
Odpowiedz
#8
Przy przepuklinie/wypuklinie raczej w badaniu neurologicznym się wypada dobrze, w sensie że nie ma różnych patologicznych odruchów, gdyby to było wskazane robili by mri całego kręgosłupa.
Odpowiedz
#9
dziękuję za wypowiedzi. Znajoma ostatnio opowiadała o problemach z kręgosłupem i przepuklinie, która uciskała na nerwy i powodowała mrowienie, łaskotanie w nodze, uczucie prądów, które uniemożliwialo chodzenie i powodowało ból. A w końcu problem z kręgosłupem dotyczy wielu z nas - siedzący tryb życia i tak dalej. I tak mi się skojarzyło z objawami SM
Odpowiedz
#10
To jest raz - to co mówi Hela. Plus - bardzo często są to rzeczy pozycyjne - po minucie, dwóch od zmiany pozycji mrowienia ustają. Podobna sprawa jest z problemami z Obwodowym Układem, nawet jeżeli mowa o demielinizacji tegoż, to tam nerwy się regenerują a objawy, które też są pozycyjne, ustają po paru minutach od zmiany pozycji.

Generalnie w wypadku SM coś najczęściej widać w porządnym badaniu neurologicznym. Nawet drobne odchylenia od normy. ( co oczywiście nie znaczy, że odchyły w badaniu neurologicznym potwierdzają SM).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości