Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyborcza.pl, Jak widzimy kolor niebieski?
#1
Wyborcza.pl, Jak widzimy kolor niebieski?

Artykuł bezpośrednio nie dotyczy SM. Ale znalazłam tam ciekawy fragment. Sama od początku mam problemy z niebieskim kolorem, nie wiedziałam, że to tak popularny objaw:

Cytat:Utracić widzenie koloru niebieskiego można też w przypadku pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, np. chorując na stwardnienie rozsiane (SM). Większość cierpiących na to ludzi doświadcza zaburzeń widzenia barw i poczucia kontrastu. Dotyczą one zarówno osi czerwono-zielonej, jak i niebiesko-żółtej. Jak mówiła mi jedna ze znajomych cierpiąca na SM: - Po kilku pozagałkowych zapaleniach nerwu wzrokowego mam kłopot wyłącznie z postrzeganiem koloru niebieskiego, takim jak na policyjnych kogutach. Widzę nieostro neony z niebieskimi napisami. Moja neurolog powiedziała, że to normalne, niebieski "psuje" się pierwszy.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,145452,20194510,jak...z4At3VRoLS
Odpowiedz
#2
O, ciekawe, faktycznie. Ja kolory akurat widzę świetnie, za to z ostrością drobiazgów jest nie najlepiej.
A z kolorem niebieskim zawsze są jakieś kłopoty. Jak się projektuje grafikę, to trzeba pamiętać, że niebieski zawsze wychodzi w druku ciemniejszy, niż na ekranie. Odrobinę, ale zawsze.
Jest taki fajny eksperyment. Popatrzcie na pogodne niebo każdym okiem osobno. jest szansa, że zobaczycie różnicę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości