Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciąża w trakcie przyjmowania leków
#1
Cześć, dawno mnie tu nie było i mnóstwo sie sie zmieniło w moim życiu. Od ponad dwóch lat biorę Tecfiderę. Od prawie trzech nie miałam rzutu, choć mam obawy, że mimo to choroba powoli postępuje. Ale do rzeczy: na poczatku miesiąca byłam na badaniach kontrolnych krwi i moczu, podobno wszystko było prawidłowo i dostałam leki na kolejne trzy miesiące. Tymczasem okazuje się, ze jestem wlasnie...w piątym tygodniu ciąży. Nie do końca to do mnie na razie dociera, ale niepokoi mnie, jaki leki maja wpływ na dziecko, czy neurolog odstawi mi tecfidere cxy też zmieni lek (na jaki?)i przede wszystkim co dalej? Czy wylece z hukiem z programu? 
Czy są tu osoby, które były w podobnej sytuacji albo maja wiedzę na ten temat? Błagam, opiszcie, jak to wszystko wygląda
Odpowiedz
#2
Tec nie można przyjmować w ciąży, lekarz może zmienić lek na copaxone, jest jako jedyny dopuszczony do stosowania w ciąży.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#3
Zadzwon do lekarza, no i od razu odstaw lek.
Zmieni ci neuro lek
Odpowiedz
#4
Jeżeli ciąża jest dla Ciebie dobrą widomością to gratulacje Uśmiech
Odstaw Tecfiderę i skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, ale spokojnie. Tutaj na forum urodziła się przynajmniej dwójka „tecfiderowych” dzieci. Biogen prowadzi też rejestr takich ciąż, żeby monitorować wpływ leku na ciążę i z ich badań wynika, że odsetek poronień czy wad wrodzonych nie jest wyższy niż w populacji.
Jedyny lek, który może być stosowany w ciąży to copaxone (i nie wiem czy nie interferon ostastnio nie wszedł do tej puli ale to trzeba sprawdzić), ale ciąża ma akurat łagodzący i wyciszający wpływ na przebieg choroby - ja chyba się nie zdecyduję na zmianę leku na czas ciąży (biorę Tecfiderę i planuję ją brać do pozytywnego testu, jak już przystąpimy do starań).
Trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze!

Ach jeszcze jedno. Nie wylecisz z hukiem z programu. Jeżeli przerwiesz leczenie na czas ciąży to do programu wracasz automatycznie, bez potrzeby ponownej kwalifikacji
Odpowiedz
#5
Dzięki za odpowiedzi. Rozmawiałam dziś z neurolog, kazała przerwać tecfidera, ale jednocześnie powiedziała, że nie zmienią mi leku, bo copaxone dają tylko w szczególnych przypadkach ciezkiego i postępującego SM... I ze to wcale nie jest standardowa procedura, że zmienia się lek.
Odpowiedz
#6
Co ci powiedziala o copaxone?
Ja nie wiem czemu kazdy lekarz opowiada co innego
Copaxone jest ponoc jednym z tych starszych lekow , lżejszych i „ mniej skutecznych”
I wlasnie stosuje sie go w trakcie ciazy
Ja ie jestem lekarzem nie bede pisac ktory lek jest the best a ktory starej daty
Natomiast z tego co tu pisza ludzie to wlasnie copaxone daje sie kobietom w ciazy oraz przy słabym sm a takze te szpitale gdzie nie ma dostępu do tych „ nowocześniejszych” lekow
Przy postępującym sm daje sie zupelnie inne leki niz copaxone
Odpowiedz
#7
Neurolog powiedziała, że copaxone podają tylko pacjentkom, ktore leczyły sie w drugiej linii, ewentualnie tym z pierwszej linii, u których występują rzuty. Jestem ewidentnie zbyt zdrowa, by dostać lek:/
Dzwoniłam natomiast do PTSM i potwierdzili, że niestety w Polsce lekarze stoją na stanowisku, by lekow w ciąży nie podawać. Natomiast pani z PTSM ma umowic mnie na rozmowe telefoniczna z ich neurologiem (choć dopiero za dwa tygodnieSmutny ). Zobaczymy. Fakt pozostaje niezmienny, że od dziś nie biorę już Tecfidery, mało tego-mam zwrócić niewykorzystane opakowania.
Odpowiedz
#8
Wiesz ze copaxone jest słabszym lekiem niz Tecfidera?
To lek 1 linii i lek ktory stosuje sie w ciazy
Rozumiem ze kazdy pacjent inny itp
Kazdy lekarz ma swoje zdanie itp
Ale nie jest to lek 2 lini
Masz na forum liste lekow z podziałem na linie
Poszukam i wkleję
Nie wiem czy moge zdradzić profesje osoby ktora opisywała leki ale to ktos kto wie duzo wiecej niz my

http://www.stwardnienierozsiane.info/for...p?tid=1613
Odpowiedz
#9
(30-08-2019, 08:52)Luxar napisał(a): Dzięki za odpowiedzi. Rozmawiałam dziś z neurolog, kazała przerwać tecfidera, ale jednocześnie powiedziała, że nie zmienią mi leku, bo copaxone dają tylko w szczególnych przypadkach ciezkiego i postępującego SM... I ze to wcale nie jest standardowa procedura, że zmienia się lek.


Copaxone jest też lekiem I linii jak tec, nie daje się go w postępujących postaciach, i jest mniej skuteczny od tec.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#10
Dokładnie tak jak dziewczyny pisały copaxone jest lekiem pierwszej linii. To był pierwszy lek który dostałam. Jest to najłagodniejszy lek i powodujący najmniej skutków ubocznych. Wydaje mi się że powinni Ci dać copaxone skoro jesteś w programie a innego leku obecnie nie możesz przyjmować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości