Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dawca szpiku?
#11
Może chodzi o nasze (chorych na stwardnienie rozsiane) bezpieczeństwo a nie o to, że nie chcą takiego szpiku lub krwi? Takie pobranie jest bezpieczne dla zdrowych, ale czy dla nas? Przecież nawet grypa może wywołać rzut, a pobranie szpiku też wpływa jakoś na orgaznim. Lekarze nie mogą ryzykować zdrowiem dawcy, a może istnieje prawdopodobieństwo że pobranie wywoła rzut? Nie wiem tego, tylko taka myśl przyszła mi do głowy kiedy przeczytałam Twój post maki.
Odpowiedz
#12
Tez bylam zarejestrowana jako dawca szpiku i jak wyslalam wiadomosc o diagnozie, to mnie usuneli z bazy. Z tego, co udalo mi sie dowiedziec to chodzi o to, ze nikt nie wie jak zareaguje w takiej sytuacji zarowno organizm dawcy jak i biorcy. Podobno nie maja zadnych danych na ten temat i nie chca ryzykowac zdrowia zadnej ze stron, wiec po prostu ustalili, ze nie wolno tego robic. Podobnie jest z oddawaniem krwi.
Odpowiedz
#13
Ja też uzyskałam taką informację
Odpowiedz
#14
Dowiedziałem się, że nie mogę być wpisany do bazy dawców DKMS 9 lat temu, gdy zachorował kumpel z dawnych lat i organizowana była akcja szukania dla niego bliźniaka genetycznego. Powodem mojej dyskwalifikacji było oczywiście stwardnienie rozsiane.
On przegrał z białaczką, a mnie przez cały czas zastanawia czemu SM dyskwalifikuje przy wpisaniu do bazy. Na chłopski rozum lepszy przecież szpik od osoby z SM niż żaden...
Odpowiedz
#15
Choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zostania dawcą organów czy szpiku. Jest to spowodowane tym, iż w czasie ich trwania toczy się proces zapalny (aktywny/przewlekły), który w znaczny sposób uszkadza i zaburza funkcję narządów wewnętrznych oraz szpiku kostnego.
Odpowiedz
#16
Tak, no i nie wiadomo co mogłoby się przydarzyć biorcy, ale dawcy też.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#17
Uniwersytetom do badań tylko. Mózgi zwłaszcza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#18
W 2017 roku zdiagnozowali mi SM, ale pani doktor powiedziała że moja choroba najprawdopodobniej zaczęło się w 2010 roku. A od 2010 roku do 2017 oddałam parę litrów krwi nie świadoma tego że jestem chora.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości