Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilek rehabilitacyjny czy renta ?
#1
Witam!
Przebywam obecnie na zwolnieniu chorobowym.Nie czuje się na siłach żeby wracać do pracy . W związku z czym mam pytanie czy Wy najpierw wnioskowaliscie w ZUS o zasilek rehabilitacyjny a potem  ewentualnie o rentę czy od razu o rentę?
Odpowiedz
#2
Cześć, na forum jest dział „przedstaw się” napisz coś o sobie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#3
Ja dostałam najpierw zasiłek rehabilitacyjny na rok, z nadzieją że wrócę do pracy. 6 tygodni przed zakończeniem zasiłku składałam papiery na rentę. Zasiłek jest lepiej płatny, nie ma się co oszukiwać.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#4
Czy my niezależnie od wieku możemy się starać o jakieś pieniądze z zusu czy nie wiem bo Noe jestem na bierząco a chciałabym się dowiedzieć czy coś nam się należy ?
Odpowiedz
#5
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jak po zwolnieniu lekarskim lekarz prowadzący nie da Ci zaświadczenia o możliwości podjęcia pracy (lekarz medycyny pracy nie dopusci Cię do pracy bez zaświadczenia od lekarza prowadzacego, w tym przypadku od neurologa) to skladasz papiery na świadczenie rehabilitacyjne ( 90 dni płatne po 90 % podstawy, reszta 75%). ZUS może je przyznać na max 12 miesięcy. 6 tygodni przed zakończeniem świadczenia możesz złożyć dokumenty na rentę.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#6
Cześć. Jestem obecnie w takiej samej sytuacji, jak osoba, która założyła ten wątek. Chciałbym wrócić do pracy, ale nie wiem czy dam radę. Podczas ostatniej wizyty neurolog zapytała mnie, czy nie chcę się starać o rentę? Powiedziała, że muszę być na l4 przez 162 dni i na miesiąc przed upływemtego terminu złożyć wniosek. Zastanawiam się czy pracując też można złożyć wniosek o rentę? I czy lepiej starać się o zasiłek rehabilitacyjny czy o rentę? Może ktoś doświadczony w temacie będzie mógł mi odpowiedzieć?
Odpowiedz
#7
Zasiłek rehabilitacyjny jest korzystniejszy finansowo. Ja go dostałam na rok, co mnie bardzo zdziwiło, bo liczyłam na pół roku. Sześć tygodni przed końcem zasiłku składałam papiery na rentę. Nie wiem, czy po podstawowym zasiłku chorobowym można od razu składać dokumenty na rentę. Chyba najlepiej zapytać w ZUS. Na rencie zawsze możesz podjąć pracę, jak tylko Ci siły pozwolą.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#8
Papiery o rentę można składać już po podstawowym zasiłku chorobowym. Można też, o czym pisze Akinom, po zasiłku rehabilitacyjnym. W informacji Karoliny79 jest drobna nieścisłość: zasiłek chorobowy (L4) może być przyznawany przez 182 dni (6 miesięcy). Papiery o rentę składałem już w połowie kwietnia, czyli na 2 miesiące przed końcem L4. Myślę, że im wcześniej to się uczyni tym lepiej w obecnej-covidowej rzeczywistości.
Odpowiedz
#9
(25-06-2021, 21:31)js65 napisał(a): Papiery o rentę można składać już po podstawowym zasiłku chorobowym. Można też, o czym pisze Akinom, po zasiłku rehabilitacyjnym. W informacji Karoliny79 jest drobna nieścisłość: zasiłek chorobowy (L4) może być przyznawany przez 182 dni (6 miesięcy). Papiery o rentę składałem już w połowie kwietnia, czyli na 2 miesiące przed końcem L4. Myślę, że im wcześniej to się uczyni tym lepiej w obecnej-covidowej rzeczywistości.
Dziękuję za odpowiedź.  Może właśnie ten dluższy czas miała na myśli Pani doktor. Będę u niej w przyszłym tygodniu to zapytam dokładnie.  U mnie to ok 80 dzień zwolnienia więc mam jeszcze trochę czasu.  Trzymam kciuki, żeby Twój wniosek rozpatrzyli pozytywnie. Daj znać jak poszło.
Odpowiedz
#10
Mam już rentę. Od momentu złożenia wniosku do jej przyznania minęło 7 tygodni. Gdybyś miała jakieś pytania, pisz proszę.
Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości