Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Renta a diagnoza przed 18 rokiem życia
#1
Witam Uśmiech
Może jest na forum ktoś, kto miał podobną sytuację i mógłby udzielić jakiejś porady. U mnie SM zdiagnozowano dosyć wcześnie, miałem wtedy 16 lat, dziś mam 30. Nigdy wcześniej nawet nie myślałem o rencie, byłem na studiach, nie miałem bardzo poważnych objawów choroby. Teraz jednak pomyślałem że warto spróbować, bo moja sprawność z roku na roku jest co raz gorsza a ostatnio mam też sporo problemów psychicznych, na co zapewne choroba ma też wpływ.
Teraz na czym polegają moje wątpliwości co do wniosku:
Jeśli orzeczono by że moja niezdolność do pracy powstała w momencie diagnozy gdy miałem 16 lat, to wtedy przysługuje jedynie renta socjalna bo nauka w liceum to nie jest okres składkowy ani nieskładkowy. Wtedy jednak mogą zapytać czemu składam dopiero teraz, 14 lat po usłyszeniu diagnozy...
Jeśli niezdolność miałaby powstać dopiero teraz (pracuję od kilku lat normalnie) w związku z jakimś pogorszeniem się zdrowia, no to pewnie trzeba by mieć np udokumentowany rzut?
Czy ktoś był w podobnej sytuacji albo ma jakąś wiedzę w tej kwestii?

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
#2
Hej, nie bardzo mogę pomóc. Jedyne z mojej strony to składałam papiery o stopień niepełnosprawności. Trzy lata po pierwszych objawach, rok po diagnozie i jak to się odbywa na takich komisjach, oceniono stan zdrowia na podstawie wyników i wywiadu. Dostałam umiarkowany stopień na dwa lata. Więc jak będę na komisji w grudniu to być może przedłużą a może uzdrowią.
As long as you fight you are the winner Serce
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości