Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukam wskazówek
#1
Dzień dobry  Uśmiech

Około 1,5 roku zaczęło mi towarzyszyć bardzo intensywne uczucie mrowienia. Przez kilka pierwszych tygodni obejmowało właściwie cale ciało, od stop, przez twarz, do czubka głowy. Pojawiało się też drętwienie (nogi, ręce, plecy). Po okresie ok. 2-3 miesięcy wszystko się trochę uspokoiło i mrowienie skupiło głównie na stopach i dłoniach. Ale miewam gorsze dni, kiedy mrowienie odczuwam też na nogach, plecach itp. Zaczęło się tez np. uczucie gorąca pod stopami, czy mroczki przed oczami, a także dwutygodniowa utrata słuchu w jednym uchu, bol w jednym oku. W tamtym czasie badania krwi, podstawowe badanie neurologiczne były bez zarzutów. Ok. 10 miesięcy po pojawieniu sie pierwszych objawów, wykonałam prywatnie kolejne badania laboratoryjne, które znów wyszły ok, żadnych niedoborów, rezonans głowy+angio ok, z małą zmiana (podejrzenie tętniaka), rezonans całego kręgosłupa ok (zmiany degeneracyjne odcinka szyjnego, torbiele oponowe w kręgosłupie lędźwiowym), a w badaniu EMG wykluczona została polineuropatia. Wstępne badanie okulistyczne sugeruje atrofie nerwu wzrokowego, jednak kolejne badania w normie. Do tego ogromne zmęczenie i od kilku miesięcy jednostronne bóle głowy, w skali miesiąca ok. 20 dni. 

Mieszkam za granica, więc nie wiem jak jest w tym momencie w Polsce, ale niestety ze względu na pandemie tutaj na wizytę u lekarza w najbliższym czasie nie mam co liczyć. Wysłano mnie tylko na badania krwi -morfologia, w normie.

Czas płynie, a diagnozy brak, choć z ust kilku lekarzy padło podejrzenie stwardnienia rozsianego. O ile jestem w stanie zaakceptować fakt, ze do końca życia mogę odczuwać mrowienie, to jednak chciałabym moc to zdefiniować. Czy ktoś miał może podobne objawy i otrzymał diagnozę stwardnienia rozsianego? Czy może ktoś byłby w stanie zasugerowac, na co zwrócić uwagę, jakie jeszcze badanie zrobić, do którego konkretnego neurologa się udać? Czy gdzieś w Polsce można wykonać punkcje lędźwiowa prywatnie? Będę wdzięczna za każda wskazówkę!  Nieśmiały
Odpowiedz
#2
Podstawowym badaniem w diagnostyce sm jest rezonans a ty piszesz że jego wyniki miałaś ok. Brak zmian demielinizacyjnych w rezonansie wyklucza sm.
Odpowiedz
#3
hej, takie objawy to pierwsze co mi przychodzi to niedobór b12, ale piszesz że w normie. może borelioza...., była wykluczona? pozdrawiam
As long as you fight you are the winner Serce
Odpowiedz
#4
Próba tezyczkowa?
Odpowiedz
#5
(04-05-2021, 15:16)agica napisał(a): hej, takie objawy to pierwsze co mi przychodzi to niedobór b12, ale piszesz że w normie. może borelioza...., była wykluczona? pozdrawiam


dla mnie też brzmi jak typowy zestaw objawów niedoboru b12 jeśli chcesz zgłębić temat polecam b12wakeup
Odpowiedz
#6
Dzięki za podpowiedzi!

Borelioza została wykluczona na podstawie badan krwi (przeciwciała IgG, IgM, wynik ujemny), B12, holotranskobalamina i homocysteina w normie. Próbę tężyczkowa mam nadzieje zrobić w ciągu kilku tygodni.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości