Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Witam i ....o zdrowie pytam. A na powaznie mam kilka pytan
#1
Witam.
Mam kilka pytań
Może najpierw coś o mnie - mam 38 lat. Mieszkam w UK gdzie służba zdrowia jest jaka jest i po jakims czasie dałem sobie spokój z lekarzami.
Dzisiaj miałem okazję spotkać kogoś kto ma zdiagnozowane SM, o kóre podejrzewam siebie od kilku lat.
Chciałbym podzielić się z kimś moimi objawami- postaram się je wypunktować

1.zmęczenie- utrzymuje sie już kilka lat = jestem zmęczony osłabiony nic mi sie nie chce mam z tego powodu depresje masakryczną
2.zaburzenia nastroju- od euforii po gniew- szybko się denerwuje głównie z powodu punktu 1
3. pozostałe objawy najbardziej zauwazalne są rano po przebudzeniu
4. zaburzenia widzenia- zeby cos rano zobaczyc musze zamknac jedno oko - widze jakby podwojnie - przechodzi po jakis 30 minutach
5. sztywnosc i brak czucia w nogach -łydki i kostki.mam problem ze wstaniem z łózka i zrobieniem pierwszych kroków- generalni od jakiegos czasu chodze jak kaczka kuleje
6.problem z zejsciem po schodach
7.uczucie ciągłego zamulenia tak jakbym był cały czas pod wpływem alk- chociaż alkohol pije sporadycznie
8 bóle w nogach pojawiaja sie również po odpoczynku np leżenie na kanapie i oglądanie tv
9. bóle stawów kości nie wiem jak to nazwać w dłoniach podcas wykonywania prac manualnych- nie moge dluzej pracowac ze srubokrętem czy pisać. Generalnie bardzo bolą mnie palce i tak jakby cięzko chodziły
10. zawroty głowy- uczucie duszności
11. ograniczona ruchomosc w krzyzu duze problemy ze schylaniem sie

To chyba wszystko co wymieniłem.
wiem że bez lekarza nie mozna postawic diagnozy - ale ja nawet nie mam pojęcia od czego zacząć- wiele razy tu w UK zostałem niemalze wysmiany przez lekarza a i w domu nie za bardzo nikt się przejmuje moim stanem zdrowia.

czasem nie chce juz mi sie zyc- kazdy dzien jest dla mnie wyzwaniem i potęzna walka. jak juz sie rozruszam to jakos idzie ale najgorzej jest rano.

Czy ktoś z Was też tak może miał?

Dziekuje za odp i w razie czego z góry przepraszam jeśli zawracam głowe.
Odpowiedz
#2
Przy SM podwójne widzenie nie mija po 30 minutach. W ten sposób może objawiać się pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, ale trwa kilka tygodni. Inne objawy też nie są charakterystyczne dla SM, zwłaszcza gdy występują tylko przez część dnia.
Na Twoim miejscu jednak udałabym się do lekarza. Jeśli nie w UK, to podczas wizyty w Polsce. Na pewno nie warto zostawiać niewyjaśnionych objawów. Bo choć Twoje objawy raczej nie kojarzą mi się ze stwardnieniem rozsianym to mogą świadczyć o innych chorobach. Warto to sprawdzić.
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy...  Uśmiech
Odpowiedz
#3
cześć, a zbadaj kręgosłup, w Polsce, MRI + dobry ortopeda
Odpowiedz
#4
Witaj.
A na wieczne zmęczenie poradziłabym sprawdzić tarczycę. Myślę, że też ortopeda się kłania i bez lekarza ani rusz.
I tak jak pisze hela -jak nie tam to w Polsce.
Odpowiedz
#5
Zbadaj się również w kierunku boreliozy - poleca się badanie LTT jako najlepsze (kosztuje ok. 500 PLN). Warto wykluczyć, albo potwierdzić "kleszcza" dającego bliźniacze objawy do SM.
Ja miałam robione badania różnorakie w kierunku boreliozy kilkukrotnie (w zagranicznym badaniu klinicznym oraz w Polsce (w szpitalu na NFZ) - z krwi i poprzez punkcję, wszystko wykazało nie-boreliozę, więc osobiście LTT nie robiłam sobie prywatnie).

Trzymam kciuki Uśmiech
Odpowiedz
#6
Witam skrzata w naszym gronie!
Co do Twoich podejrzeń to jedynie tylko lekarz może stwierdzić tak poważna chorobę jaką jest sm!
Każdy z smowców miał objawy tak dokuczliwe że nie wahał się co do wizyty u specjalisty!
Żaden dr. google ani forumowicz nie stwierdzi czy twoje obawy są słuszne czy "podobne" do objawów sm-u!
Poza tym takie gdybanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc Wykrzyknik
Potrzebne są specjalistyczne badania! A i lekarze specjaliści nie ferują pochopnie z taką diagnozą Wykrzyknik
Pozdrawiam!
To nie S.M. ma mnie  tylko ja mam S.M.
Odpowiedz
#7
Witaj Uśmiech a czy leczysz się z depresji? Napisałeś ze przez zmęczenie masz depresję a ja raczej powiedziałabym odwrotnie bo to depresja powoduje że nic się nam nie chce i nie mamy na nic siły. Ogólnie to większość objawów które opisałeś można przypisać właśnie depresji. Sama się z niej leczę wiec mówię z doświadczenia... ale również tak jak poprzednicy polecam ci pójście do lekarza i zbadanie się. Jak nie w UK to w Polsce.
Odpowiedz
#8
Witaj skrzat Uśmiech wierze, ze Twoje objawy są dokuczliwe i wierzę, że bardzo Cię meczy to, że nie wiesz co Ci jest.
Diagnozy niestety nie postawimy bo od tego jest lekarz ale możemy pomóc ewentualnie gdzie się udać. Nie wiem jak jest w UK ale cześć badań i wizyt można zrobić prywatnie nawet jak lekarze nie chcą kierować. Nie wiem jakie badania masz już zrobione ale ja bym zaczęła od ogólnej morfologii z rozmazem, jeżeli tu wyjdzie ok to szukałabym dalej, wizyta u neurologa i prośba o skierowanie na MRI głowy i kręgosłupa lub jeżeli Cię stać to zrób prywatnie, jak tu będzie ok, to można zrobić wyniki w kierunku chorób autoimunologicznych, sprawdziłabym tez borelioze, tarczyce . Oczywiście możesz zacząć od najtańszych badań kończąc na tych droższych jak nie będzie chciał Cię lekarz skierować. A depresję lekarz może zdiagnozować tylko wtedy kiedy człowiek jest fizycznie zdrowy. Oczywiście może też wspolistniec z jakas choroba ale nie dać sobie wmówić depresji bez sprawdzenia innych przyczyn. Życzę powodzenia i wytrwałości i daj znać co już sprawdziłes. Oczywiście z wynikami chodź do lekarza, nie interpretuj sam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości