Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probiotyki
#1
Z ciekawością przeczytałem artykuł, który Monika zamieściła w tym wątku: http://www.stwardnienierozsiane.info/for...php?tid=95
To już kolejne badania, z których wynika, że SM może mieć związek z jelitami. Tu konkretnie mowa o bakteriach jelitowych, wcześniej czytałam o m.in. o nieszczelnych jelitach wywołujących choroby autoimmunologiczne.
Do tego - kilku "specjalistów od tzw medycyny naturalnej" (alternatywnej) mówiło mi o tym, jak ważne jest dbanie o jakość flory bakteryjnej. Ordynowali jedzenie kiszonek, kefirów i zażywanie probiotyków. Słuchałem z uwagą, ale nigdy tego nie robiłem. Różne suplementy wspomagające ogranizm biorę i brałem, ale jakoś do probiotyków serca nie miałem. Może to błąd? Może jednak to nasze SM jest w jelitach (tzn. jego przyczyna lub jedna z przyczyn).
Teraz chyba sobie kupię jakiś probiotyk.
A Wy bierzecie probiotyki? Czy czujecie jakąś poprawę w związku z SM, jeśli tak? Czy jakieś konkretne probiotyki godne są uwagi?
Odpowiedz
#2
Tak ja stosuję ale nie robiłam tego ze względu SM ale dla zdrowia. Ogólnie staram się zdrowo odżywiać. Jeżeli może to pomoc, to mnie to bardzo cieszy. Tez słyszałam taka teorie ze większość chorób ma swój początek w jelitach. Może coś w tym jest?
Odpowiedz
#3
Ja też staram się dbać o florę bakteryjną - regularnie piję kefiry, jem kiszonki z warzyw itp. Probiotyki też stosuję, ale sama nie wiem jakie są najlepsze. Zazwyczaj biorę coś przez 10-14 dni, a później miesiąc przerwy. Czasem kupuję takie popularne probiotyki z apteki (Multilac, Duo Lactil itp), czasem takie ze sklepu ze zdrową żywnością (np. Joy Day z topinamburu).
Odpowiedz
#4
Słyszałam dużo o jelitach, jakichś testach szczelności jelit przez jedzenie buraków i obserwowaniu koloru moczu itp. Na wszelki wypadek biorę probiotyki, chociaż nie wiem czy do końca wierzę w ich skuteczność. Ale są tanie, nie ma skutków ubocznych, więc czemu nie? Oczko
Też tak raz na miesiąc czy dwa kupuję opakowanie. Biorę takie, które akurat są w promocyjnej cenie w aptece.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości