Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od kiedy liczy się zachorowanie?
#1
Tak się zastanawiam ile choruję i jak to się prawidłowo określa. Czy początek liczy się od pierwszego potwierdzonego rzutu np. PZNW, czy po postawieniu diagnozy, czy w momencie jak się pojawią zmiany w MRI?
Odpowiedz
#2
Ciężko powiedzieć. Na potrzeby badań naukowych - od czasu diagnozy.
Odpowiedz
#3
w zasadzie nie wiesz czy pierwszy "widoczny" rzut to początek choroby, już wcześniej mogło się coś dziać
Odpowiedz
#4
Zdjęcie 
No według mnie to bez sensu... diagnozowanie trwa czasem latami a choroba i tak się rozwija, i nawet jeśli znajdziemy zmiany w MRI to nie wiemy kiedy powstały,czy 5 czy 10 lat temu...
Odpowiedz
#5
no ok, ale jak chcesz inaczej to ustalić?
Odpowiedz
#6
Nie da się tego ustalić dokładnie i tyle, zresztą z wieloma chorobami jest podobnie, jak ktoś ma raka i guz w płucach, też nie wie dokładnie kiedy się pojawił.
Odpowiedz
#7
Moim zdaniem pierwszy rzut. Potwierdzony przez neurologa lub okulistę, przy którym najczęściej wykonuje się już MRI w celu weryfikacji podejrzenia sm
Odpowiedz
#8
Niewymierne. Pierwszy rzut przy którym ktoś poszedł do lekarza a nie 'przechodził'.
Odpowiedz
#9
Ja mam zmiany w głowie, w miejscach w których ich pojawienie się nie mogło dać żadnych objawów, w związku z tym nie wiadomo kiedy powstały, nie ma opcji żeby wymyślić kiedy coś zaczęło się dziać nie tak w naszych organizmach. W końcu limfocyty mogły być "zepsute" na długo przed tym jak zaczęły atakować mielinę. Dobrze że w końcu ktoś znalazł u nas to pieroństwo i możemy się leczyć, ja się nie zastanawiam jak długo to we mnie siedzi, poglądowo jestem w stanie coś wymyślić, kiedy były jakieś objawy, ale w sumie to wiedza zbędna, nie ma co rozpamiętywać.
Odpowiedz
#10
No to w sumie ważna sprawa, bo im dłużej się choruje tym postęp niepełnosprawności jest większy, ma to też znaczenie bo przeważnie po ok.15 latach zaczyna się postać postępująca. Co ciekawe neurologowie już nie używają sformułowania - postać łagodna, nie ma takiej postaci teraz...kiedyś była.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości