Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to może być SM
#1
Witam.
Mam 35 lat i chciałbym wam opisać swoje objawy.
Jakieś 3 miesiące temu zaczęły mi dokuczać drętwienia lewego przedramienia i podudzia. Dodam że to było dzień po imprezie na przysłowiowym kacu. Pomyślałem że to właśnie kac i samo przejdzie. Po dwóch tygodniach w dalszym ciągu czułem to drętwienie lecz w mniejszym stopniu. Czekając na wizytę u neurologa na NFZ poszedłem prywatnie bo naczytałem się że to może być SM. Prywatny neurolog zbadał wszystkie odruchy i stwierdził że wszystko jest ok. Ale żeby stwierdzić dokładnie co mi jest zlecił MRI głowy, próbę tężyczkową, morfologię krwi, wapń magnez, potas, witaminę b12. Wszystkie badania z krwi ok (potas w dolnej granicy normy) MRI wszystko OK żadnych zmian ogniskowych natomiast próba tężyczkowa wykazała „zaobserwowano wyładowania typu multipletów utrzymujące się powyżej 5 minuty”. Moje drętwienia z czasem ustąpiły ale teraz czuję jakby ta ręka i noga były jakieś nieswoje, noga boli i szybciej się męczy i czuję mrowienie. Dodam że w 2012 roku stwierdzono u mnie zniesienie lordozy kręgosłupa szyjnego. Ponieważ moje objawy nie ustępowały a dodatkowo czasami czuję mrowienia w różnych częściach ciała (nogi, ręce, głowa) zdecydowałem się wykonać MRI kręgosłupa szyjnego i tu wyszły wypukliny z uciskiem worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych i bez cech ucisku.
Dodam że neurolog na NFZ zobaczył wszystkie badania, popukał młotkiem po nogach i kazał brać magnez i wapń na tężyczkę. Suplementuje już 3 miesiąc a poprawy za bardzo nie widać. Miał ktoś z was może podobne objawy i wyszło że to jest SM?
Odpowiedz
#2
Witam,
potwierdzeniem SM są przede wszystkim zmiany w RM głowy (ewentualnie jeszcze w kręgosłupie szyjnym) - zmiany demielinizacyjne. Tu nikt nie potwierdzi Ci czy to może być to. RM i punkcja. Objawy mogą być przeróżne. U każdego jest inaczej. Więc jak bardzo się martwisz to zrób prywatnie RM, bo skierowania z NFZ raczej od rodzinnego nie dostaniesz. RM min. 1,5 T może być bez kontrastu, bo jeśli zmiany są to i tak wyjdą. A potem już na NFZ
Odpowiedz
#3
Witam Shinjin, proponowałabym jednak rezo z kontrastem, bo wtedy wyjdzie czy masz stan zapalny i stąd Twoje dolegliwości. Ale mogą to też być problemy z kręgosłupem. Ale przede wszystkim nie doszukuj się w swoich dolegliwościach od razu sm, a już na pewno nie z netu, bo od tego można poczuć się jeszcze gorzej. Ja np. nigdy nie odczuwałam mrowienia, miałam przeczulicę dłoni, teraz jak za dużo chodzę to mam przeprost kolana, ale neurolog twierdzi, że to nie sm. Tak to jest z tą chorobą. Spróbuj może skonsultować się z fizjoterapeutą. Trzymaj się Uśmiech
Odpowiedz
#4
Też mam to samo w opisie MRI kręgosłupa szyjnego. To jest zwyrodnienie kręgosłupa. A raczej jego początkowa faza bo jeszcze bez ucisku na nerwy (rdzeń kregowy). Mi lekarz powiedział że sm nie ma nic do tego. Przyczyną jest mój krzywy kręgosłup. A ty też masz skrzywienie więc pewnie u ciebie również to może być przyczyną. Tylko Ty masz zniesienie lordozy a ja mam skoliozę.
Raczej w tym kierunku bym szukała przyczyny twoich dolegliwości a nie sm Uśmiech
Odpowiedz
#5
(09-02-2022, 22:48)klaudia26 napisał(a): Też mam to samo w opisie MRI kręgosłupa szyjnego. To jest zwyrodnienie kręgosłupa. A raczej jego początkowa faza bo jeszcze bez ucisku na nerwy (rdzeń kregowy). Mi lekarz powiedział że sm nie ma nic do tego. Przyczyną jest mój krzywy kręgosłup. A ty też masz skrzywienie więc pewnie u ciebie również to może być przyczyną. Tylko Ty masz zniesienie lordozy a ja mam skoliozę.
Raczej w tym kierunku bym szukała przyczyny twoich dolegliwości a nie sm Uśmiech

Opisałam swój wątek w przywitaj się, ale trochę to chaotyczne wyszło, pisze mi się ciężko z tel bo klikam na literki a one dopiero z opóźnień są na ekranie ?‍♀️Strasznie muli mi tel, wiec nie edytowałam już. Tez mam drętwienia, mrowienie i słabsze czucie w prawej stronie ciała. Skóra jak dotykam w porównaniu do lewej to jest jakby schodziło znieczulenie. I mam jeszcze inne objawy. U mnie rezonans pokazuje tylko zmiany naczyniopochodne i podobno to częste. Tez obstawiam jakiś ucisk od kręgosłupa. Na lędźwiowym mam cysty i w sumie tez krążki uwypuklone. Jedyne co mnie zastanawia bo chce zrobić rezonans szyjny czy nawet jeśli tam wyjdzie jakiś ucisk to czy od tego mogę tez mieć objawy na twarzy. A to co się dzieje po prawej stronie mam tez na twarzy. Do tego problemy z okiem. Czasem ból gałki i tu obydwa. I czy możliwe ze ewentualne zmiany demielizacyjnych mogą być tylko np. W rdzeniu a w głowie czysto? I czy ewentualnie to świadczyłoby o SM bądź czymś innym? Bo już mnie to wszystko meczy ?‍♀️Czy Ty jak masz zmiany zwyrodnieniowe w szyjnym to odczuwasz to powyżej szyji tez? Pozdrawiam i zdrówka zycze
Odpowiedz
#6
Można mieć zmiany w rdzeniu nie mając zmian w mózgu ale to się rzadko zdarza.
Ja nie mam żadnych problemów jesli chodzi o czucie na twarzy.
Odpowiedz
#7
(03-02-2022, 22:49)agula napisał(a): Witam,
potwierdzeniem SM są przede wszystkim zmiany w RM głowy (ewentualnie jeszcze w kręgosłupie szyjnym) - zmiany demielinizacyjne. Tu nikt nie potwierdzi Ci czy to może być to. RM i punkcja. Objawy mogą być przeróżne. U każdego jest inaczej. Więc jak bardzo się martwisz to zrób prywatnie RM, bo skierowania z NFZ raczej od rodzinnego nie dostaniesz. RM min. 1,5 T może być bez kontrastu, bo jeśli zmiany są to i tak wyjdą. A potem już na NFZ

(12-02-2022, 01:51)klaudia26 napisał(a): Można mieć zmiany w rdzeniu nie mając zmian w mózgu ale to się rzadko zdarza.
Ja nie mam żadnych problemów jesli chodzi o czucie na twarzy.

Ja mam zmiany tu i tu. Punkcja nie jest wiarygodna, miałam 2x i wyszła ujemnie. Ja już się cieszyłam, że to nie sm! A diagnozę mi postawili w Zabrzu na podstawie rezonansu. A zmiany w kręgosłupie, to chyba każdy z nas ma. Ja mam przepukliny w odc szyjnym i piersiowym. Chodziłam przedtem do kręgarza i on mówił, że obj. z kręgosłupa są takie jak w sm.mnie boli niekiedy prawe oko. Ale w sm, to norma. Pozdrawiam! lepiej mi jest psychicznie, jak jest na tym forum. Pa
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości