Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Witam
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam jestem katia znalazłam ta stronę przez przypadek i postanowiłam się przedstawić. Choruje na SM, diagnozę postawiono we wrześniu w tym roku jak trafiłam do szpitala z rzutem. Po RM postawiono diagnozę. Jestem zapisana do programu i biorę Aubagio. Szczerze powiedziawszy jak narazie ta choroba do mnie jeszcze nie dociera ciągle o tym myślę i o następnym rzucie kiedy nastąpi . Czytałam o jakiejś diecie i wychodzi na to że to co lubię to nie można jesc Niezdecydowany a jak wy sobie z tym radzicie?
Witaj na forum, nie wiem czy przy aubagio są jakieś wskazania co jeść a co nie, biorę tecfiderę, jestem wegetarianką, ale to od dawna, oprócz mięsa jem wszystko normalnie, w miarę zdrowo się odżywiam, nie mam problemu z glutenem, chociaż np pieczywa jem mało, ale nie jest to wynikiem diety.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dziękuję za odpowiedź ?
Czesc! Ja diagnoze mialam postawiona we wrzesniu 2017. Na poczatku betaferon. Teraz Tecfidera. Ja nie stosuje diety pod lek. Mam problem z zespolem jelita drazliwego i moja dieta wyglada tak ze jem to vo mi sluzy. Utarlo sie przekonanie ze przy SM nalezy zrezygnowac z miesa, glutenu i mleka. Moj neuro mowil ze nie ma dowodow ze to w czyms pomaga. Natomiast pare osob pisalo ze musza stosowac sie do pewnych wytycznych przy Aubiago bo maja problemy zoladkowe. Najlepiej pogadaj ze swoim neuro o diecie. Stosuj sie do jego zalecen
Cześć Katia ja na początku próbowałam diety bezglutenowej i bezmlecznej ale to bardziej ze względu na zdrowie a nie na SM jednak długo nie wytrzymalam
Cześć Katia Uśmiech Na początek to spróbuj się odstresowac, nie myśl o chorobie i nie czekaj na rzut ! Żyj normalnie tak jak wcześniej. Rób to co lubisz oczywiście z rozsądkiemOczko
Ludzie z SM żyją, pracują i zakładają rodziny. Przy odpowiednim leczeniu, przez wiele lat możesz być w dobrej formie. Medycyna idzie do przodu i nowych  terapii przybywa. 
Dbaj o siebie, zdrowo się odżywiaj, mój lekarz na pytanie o to,  co powinnam jeść,  to powiedział, że od wszystkiego po trochu z przewagą warzyw i owoców i polecał jeść dużo ryb, odradzal  mi jakiekolwiek diety bo można sobie narobić niedoborów. Jedz to co czujesz, że Ci służy. Organizm sam najlepiej wie co mu potrzeba Uśmiech
Dzięki za odpowiedzi a proszę mi jeszcze powiedzieć bo lekarz twierdzi że nie można przegrzać organizmu a tu czytam że ludzie chodzą na siłownię więc o co tu chodzi?
Wszystko z głową i na miarę swoich możliwościUśmiech ćwiczenia są bardzo ważne, w zasadzie każda aktywność, tylko nie trzeba się forsować, wysoka temperatura nam nie służy, może nasilać objawy, ale są też osoby którym ona nie przeszkadza


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Aha rozumiem a proszę mi jeszcze powiedzieć bo nie ukrywam że palę niby neurolog mi nie zakazała ale nie idzie rzucić z dnia na dzień i też idziemy teraz na dwa wesela jak u was z alkoholem?
Palenie absolutnie rzucić. Koniecznie. Ma mocny, udokumentowany wpływ na postęp niepełnosprawności.

A co do alkoholu - żadnych przeciwwskazań (przy założeniu, ze nie masz żadnych problemów wątrobowych, etc.)
Stron: 1 2 3