(18-09-2020, 12:16)CzystoTeoretycznie napisał(a): [ -> ]Witam wszystkich cieplutko. Chciałam się, że tak powiem przedstawić. Mam 20 lat i niedawno, bo na przełomie 2019\2020 miałam pierwszy rzut SM. Było to pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, wylądowałam na oddziale okulistycznym, sterydy, dla pewności rezonans, no i bum liczne zmiany w mózgu. Neurolog mówi, że to wcale nie oznacza SM, do domu. Od tego czasu czułam się ogólnie źle, bóle kończyn, większa męczliwość itd. No ale to przecież nie SM. Przyszła epidemia, wizyta kontrolna u neurologa i rezonans poważnie się przesunęły. No, ale przyszła kontrolna wizyta, szok to SM, natychmiast do szpitala na oddział neurologiczny. Na oddziale lekarze "No pani mi nie za bardzo wygląda SM-owo". Byłam bardzo zagubiona, jeden mówi to SM, a inny no nie za bardzo. No, ale wizyta kontrola u okulisty i punkcja lędźwiowa (wyniki po trzech tygodniach i wyszły podwyższone parametry), do domu. Zero informacji o tym jak powinnam się teraz zachowywać, czego unikać, a co powinnam wprowadzić w życie, jedyny doradca to Internet i inni chorzy. Teraz, walka o program lekowy. Kolejny rezonans, nowa zmiana w mózgu i odcinku szyjnym kręgosłupa (nie wiem, jak wygląda sytuacja w całym kręgosłupie).
Taka to moja historia w ujęciu kilku zdań.
Uczę się życia z SM, uczę się jak żyć z wyzwaniami jakie mi stawia.
Miło mi was poznać i cieszę się, że mogę dzielić się z wami tym co mam.
Kłaniam się nisko 
Cześć CzystoTeoretycznie

Zagubienie po diagnozie jest bardzo częste, szczególnie jeśli nie trafi się na lekarza, który poświęci czas i wszystko wyjaśni. Niestety, ciągle tacy lekarze się zdarzają, choć na szczęście jest ich coraz mniej.
Koniecznie zacznij od znalezienia placówki (poradni SM/ szpitala) prowadzącej program lekowy. Tak jak napisała Zuza - nie ma rejonizacji, możesz leczyć się nawet w innym mieście czy województwie (natomiast nie ma sensu szukać za daleko, ponieważ dość często odbywają się kontrole, badania, odbiera się leki - dojazdy mogą być męczące, jeśli znajdziesz placówkę np. po drugiej stronie Polski

). Listę placówke i orientacyjne terminy znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia -
https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ (w polu "jakiego świadczenia szukasz?" wpisz: leczenie stwardnienia rozsianego). Informacje o placówkach prowadzących leczenie możesz też znaleźć na naszym forum.
Terminy włączania do programu lekowego są bardzo różne, w niektórych placówkach można je rozpocząć w zasadzie od zaraz, w innych trzeba czekać wiele miesięcy. Dlatego warto popytać w kilku (terminy ze strony NFZ są orientacyjne, warto za każdym razem weryfikować w placówce czy podany termin jest rzeczywisty).
Super, że szukasz, natomiast w internecie można znaleźć wiele niesprawdzonych, nieprawdziwych i nieaktualnych informacji- uważaj na to, ponieważ szczególnie na początku łatwo się podłamać na podstawie takich informacji bądź podjąć nie do końca racjonalne decyzje.
Gdybyś miała jakieś pytania - śmiało pisz, pytaj. Wiele osób chętnie tu pomoże.
PS Jeśli chodzi o Protokół Combiry - tu zgadzam się z Zuzą. Witamina D jest bardzo ważna, szczególnie przy SM należy unikać niedoborów. Natomiast ewentualna suplementacja większa niż standardowa powinna być konsultowana z prowadzącym neurologiem, ponieważ zamiast sobie pomóc - można bardzo zaszkodzić.