Forum Chorych na stwardnienie rozsiane

Pełna wersja: Hej jestem Anka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
hej jestem Anka stwardnienie zostało u mnie zdiagnozowane w grudniu i od 28 grudnia jestem na betaferonie. zaczeło sie od ciągnięcia przez kręgosłup aż do nóg przy pochylaniu głowy , nastepnie doszła zdrętwiała cała lewa strona ciała. w szpitalu nie dostałam żadnych sterydów. na dzień dzisiejszy mam zdrętwiała prawą dłoń i słaba prawą noge.  Może jest tu ktoś kto mi powie po jakim czasie stosowania betaferonu widać jakieś efekt ? 
pozdrawiam serdecznie
Cześć Anka. W przypadku leczenia Betaferonem (zasadniczo - większości leków na SM) trudno mówić o zauważaniu efektów. Tzn. nie wpływają one na wycofanie objawów, ich zadaniem jest spowolnienie lub zatrzymanie choroby, sprawienie by rzuty był jak najrzadsze a postęp niepełnosprawności - możliwie mały. Efekty leczenia ocenia się zazwyczaj raz do roku, na podstawie postępu choroby (np. liczby rzutów) i porównania obrazów rezonansu magnetycznego.
Dlatego jeśli chodziło Ci o to, czy i kiedy Betaferon poprawi sprawność dłoni i nogi - to ten lek niestety takiego działania nie ma. Lekiem, który pomaga zatrzymać rzut i może wpływać na wycofanie objawów są sterydy. Ale nie zawsze je się podaje, tak jak w Twoim przypadku. Lekarz każdorazowo ocenia na ile są one potrzebne, wiele lżejszych rzutów się po prostu "przeczekuje".
Bo - co najważniejsze - wiele objawów wywołanych rzutem (właśnie osłabienia, drętwienia, mrowienia, ale i wiele poważniejszych) - wycofuje się samoistnie. Zwłaszcza na początku choroby, wycofanie większości lub wszystkich objawów jest niemal pewne. Jeśli chciałabyś sobie pomóc w tej kwestii - polecam od samego początku rehabilitację. Naprawdę w naszej chorobie jej rola jest ogromna.
Pozdrawiam serdecznie! Uśmiech
Hej Anka! Witaj na forum Uśmiech
Nic madrzejszego od Moniki nie powiem Oczko Ale tylko potwierdze, ze niektore rzuty mozna (a moze i warto, sterydy to nie witaminki) przeczekac/przechodzic. Moja lewa noga miala dretwienia, mrowienia, sztywnosc miesni, zaniki czucia, a dzis jak nowa. W sumie trwalo to 6 tygodni i zaczynalam miec mysli, ze powinnam sie przyzwyczaic, ale jednak nie Uśmiech Troche rozciaganie potem w domu i jestem jak nowa. A trwalo od poczatku wrzesnia do polowy pazdziernika. Takze koncowka grudnia to jeszcze swieze, najwazniejsze to sie nie denerwowac, bo stres to najwiekszy wrog w naszej chorobie. Wybierz sie na narty/sanki/bitwe na sniezki i wyprodukuj troche endorfin Oczko
I miejmy nadzieje, ze wiecej niespodzianek nie bedzie dzieki zastrzykom Uśmiech
Dziewczyny już chyba wszystko napisały. To ja napiszę tylko: cześć Uśmiech Witaj na forum! Uśmiech
Ja też się przywitam i napisze tylko ruch to zdrowie. Ja też po lewej stronie i potem prawej, ale wróciło w miarę do normy po ok 4 mies
cześć Uśmiech
dzięki za dpowiedzi Uśmiech
jak na razie cała ta sytuacja mnie przeraża zwłaszcza że w momencie kiedy wszystko zaczęło się dziać staraliśmy sie z mężem o dziecko Smutny
To akurat Betaferon dobry wybor, bo mozna sie 'bezpiecznie' starac, mozna odstawic leki, jak juz sie jest w ciazy, nie trzeba ryzykowac odstawienia i starania sie wowczas (i czekania na rzut Oczko ).
Poza tym w ciazy uklad immunologiczny sam siebie modyfikuje, co by nie traktowac plodu jako ciala obcego i go nie zwalczyc. Dlatego wiele kobiet z SM w ciazy czuje sie lepiej.
Czy Twoj lekarz wie o Waszych planach? Pamietaj, ze przez chorobe one wcale nie musza sie zmienic, moze tylko nieco przesunac w czasie Uśmiech Glowa do gory, cycek do przodu! I twardo z tym SMerfem walczyc, niech sie nie rozgaszcza Oczko
Areliee nawet nie wiesz jak mnie podniosła na duchu twoja wypowiedz Uśmiech bardzo ci dziękuje. Lekarz nie wie o naszych staraniach bo jakoś sobie wmówiłam że powinnam z dziecka zrezygnować, ale przy najbliższej okazji porozmawiam z nim o tym. Szczerze mówiąc to lekarz jest średnio przyjemny i praktycznie wszystko miałam załatwiane z pielęgniarka która sie zajmuje stwardnieniem i która jest wspaniałą kobieta Uśmiech
Pamietaj, ze SM nie musi - i nie powinien - zabierac Ci marzen i planow Uśmiech Kiedys moze sie niestety przytrafic tak, ze bedziemy w gorszej formie, ale nie mozemy przeciez w przedbiegac oddawac mu swoich marzen. Uśmiech
Skoro lekarz nieprzyjemny, to moze pogadaj z ta pielegniarka, kobieta kobiete zrozumie Oczko Ale lekarz i tak musi o tych planach wiedziec, bo to dosc istotne info Oczko Mi lekarka np. Odradzila poki co myslenie o ciazy, zeby uspokoic stan zapalny w organizmie lekami, a ewentualnie za rok wrocic do tematu. Powiedz swojemu tez, moze pokaze ludzka twarz przy okazji Uśmiech
Stron: 1 2 3