Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Czy to stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-6.html)
+--- Dział: Badania diagnostyczne (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-16.html)
+--- Wątek: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? (/thread-3358.html)

Strony: 1 2


MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Pawelekk4 - 20-12-2022

Witajcie. Mam nadzieję, że może ktoś rozwieje moje wątpliwości.
Kilka dni temu miałem wykonany rezonans głowy. Dostałem skierowanie od neurologa, przyczyna: PZNW (kolejne, ponieważ kiedyś miałem podobny incydent, jednak wtedy poprostu to olałem i samo przeszło.) Dodatkowo drętwienia i osłabienie lewej ręki, brak odruchów brzusznych stwierdzone w badaniu, osłabienie lewej nogi. Podczas PZNW jakby znosiło mnie na lewą stronę.
Tak więc dostałem skierowanie ze wskazaniem przyczyny jako PZNW i otrzymałem taki opis następnego dnia(Luxmed):


Wykonano badanie MR głowy w sekwencjach echa spinowego i gradientowe go bez i po dożylnym podaniu kontrastu. Celowane na kąty mostowo móżdżkowe 3dFiesta.
Kąty mostowo móżdżkowe wolne bez cech konfliktow naczyniowo nerwowych. 
Układ komorowy nieposzerzone, symetryczny. Nie stwierdzono cech wzmożonego ciśnienia srodczaszkowego. Struktury pośrodkowej bez przemieszczeń. Oczodoły i zawartość siodła tureckiego bez uchwytnych patologii. Morfologia zatok zachowana.

Nie wiem dlaczego ale jakoś wydaje mi się że lekarz opisujący badanie nie przyłożył się do swojego zadania....być może się mylę bo nie wiem jak powinien wyglądać taki opis(może macie jakieś porównanie)
Wyszukałem sobie to zdanie że badanie było celowane w kąty mostowo móżdżkowe i z tego co czytałem to nie ma kompletnie żadnego związku z moimi objawami i SM. Jakieś zmiany w tych miejscach odpowiadają za szumy uszne its których ja przecież nie mam.
Czy lekarz nie powinien skupić się na obszarach mózgu w których występują zmiany typowe dla zgłaszanych objawów i jakos je opisać czy wszystko ok czy też tam coś wyszło...??


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Lusia98 - 21-12-2022

Hej Paweł. Najlepiej wypytać lekarza prowadzącego o to co tu napisałeś... Trochę te badana MRI nie zawsze są zgodne z prawdą.. sama się zdarzylam o tym przekonać. Myślę że lekarz po opisanych przez Ciebie objawach może zlecić powtórkę MRI po pół roku...


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Pawelekk4 - 21-12-2022

(21-12-2022, 19:30)Lusia98 napisał(a): Hej Paweł. Najlepiej wypytać lekarza prowadzącego o to co tu napisałeś... Trochę te badana MRI nie zawsze są zgodne z prawdą.. sama się zdarzylam o tym przekonać. Myślę że lekarz po opisanych przez Ciebie objawach może zlecić powtórkę MRI po pół roku...

Hejka, dzięki za odp. Uśmiech 9 stycznia mam wizytę u neuro więc zapytam...szkoda że trzeba czekać aż pół roku na kolejne badanie ...nie chciałbym się dowiedzieć po takim czasie, że to pierwsze było źle opisane i pół roku zmarnowane... Może wezmę ze sobą tą płytę która dostałem...ps. szkoda że się nie znam na tych zdjeciach Język


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Iris - 21-12-2022

(21-12-2022, 21:30)Pawelekk4 napisał(a):
(21-12-2022, 19:30)Lusia98 napisał(a): Hej Paweł. Najlepiej wypytać lekarza prowadzącego o to co tu napisałeś... Trochę te badana MRI nie zawsze są zgodne z prawdą.. sama się zdarzylam o tym przekonać. Myślę że lekarz po opisanych przez Ciebie objawach może zlecić powtórkę MRI po pół roku...

Hejka, dzięki za odp. Uśmiech 9 stycznia mam wizytę u neuro więc zapytam...szkoda że trzeba czekać aż pół roku na kolejne badanie ...nie chciałbym się dowiedzieć po takim czasie, że to pierwsze było źle opisane i pół roku zmarnowane... Może wezmę ze sobą tą płytę która dostałem...ps. szkoda że się nie znam na tych zdjeciach Język

Oczywiście, że weź płytę. Jeśli Twój neurolog jej nie obejrzy, poszukaj takiego, który nie sugeruje się opisami. Dobry neurolog sam ogląda płytę, a nie zdaje się na opinie innych.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Pawelekk4 - 23-12-2022

https://pomylkalekarza.pl/blad-w-opisie-badania-rm-tk-i-rtg-czyli-co-moze-pojsc-nie-tak-z-badaniami-obrazowymi-wywiad-z-lekarzem/
Natrafiłem na taki artykuł. Dodaje jako ciekawostkę...ale daje do myślenia.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Edi244 - 28-12-2022

Jeszcze pytanie czy neurolog zlecając badanie napisał przyczyny skierowania na badania. Ja miałam zmiany demienilizacyjne i wszystko potem zostało ładnie opisane na dwóch rezonansach. Może lekarz nie wiedział na co zwrócić uwagę. Lekarz lekarzowi nierówny więc po to masz zdjęcia i po kolejnym rezonansie i tak powinny być porównane.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Pawelekk4 - 29-12-2022

(28-12-2022, 21:23)Edi244 napisał(a): Jeszcze pytanie czy neurolog zlecając badanie napisał przyczyny skierowania na badania. Ja miałam zmiany demienilizacyjne i wszystko potem zostało ładnie opisane na dwóch rezonansach. Może lekarz nie wiedział na co zwrócić uwagę. Lekarz lekarzowi nierówny więc po to masz zdjęcia i po kolejnym rezonansie i tak powinny być porównane.
Na skierowaniu było napisane jako przyczyna H-46 Zapaleniu nerwu wzrokowego pozagalkowe.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Edi244 - 29-12-2022

(29-12-2022, 09:47)Pawelekk4 napisał(a):
(28-12-2022, 21:23)Edi244 napisał(a): Jeszcze pytanie czy neurolog zlecając badanie napisał przyczyny skierowania na badania. Ja miałam zmiany demienilizacyjne i wszystko potem zostało ładnie opisane na dwóch rezonansach. Może lekarz nie wiedział na co zwrócić uwagę. Lekarz lekarzowi nierówny więc po to masz zdjęcia i po kolejnym rezonansie i tak powinny być porównane.
Na skierowaniu było napisane jako przyczyna H-46 Zapaleniu nerwu wzrokowego pozagalkowe.

Stwardnienie to G-35. Ale powiem szczerze że w moim rezonansie w trakcie zapalenia nerwu wzrokowego pozagałkowego było czyściutko. Dopiero po jakimś czasie się pojawiły zmiany bo po olaniu dziesiątków objawów dopiero się diagnozuję i są zmiany. A odnośnie olewania objawów to nie polecam bo po zapaleniu nerwu, mimo sterydów, 14 lat prawie wcale nie widzę na prawe oko, choć tego nie olałam.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Pawelekk4 - 29-12-2022

(29-12-2022, 22:56)Edi244 napisał(a):
(29-12-2022, 09:47)Pawelekk4 napisał(a):
(28-12-2022, 21:23)Edi244 napisał(a): Jeszcze pytanie czy neurolog zlecając badanie napisał przyczyny skierowania na badania. Ja miałam zmiany demienilizacyjne i wszystko potem zostało ładnie opisane na dwóch rezonansach. Może lekarz nie wiedział na co zwrócić uwagę. Lekarz lekarzowi nierówny więc po to masz zdjęcia i po kolejnym rezonansie i tak powinny być porównane.
Na skierowaniu było napisane jako przyczyna H-46 Zapaleniu nerwu wzrokowego pozagalkowe.

Stwardnienie to G-35. Ale powiem szczerze że w moim rezonansie w trakcie zapalenia nerwu wzrokowego pozagałkowego było czyściutko. Dopiero po jakimś czasie się pojawiły zmiany bo po olaniu dziesiątków objawów dopiero się diagnozuję i są zmiany. A odnośnie olewania objawów to nie polecam bo po zapaleniu nerwu, mimo sterydów, 14 lat prawie wcale nie widzę na prawe oko, choć tego nie olałam.

Ja nie mam postawionej diagnozy SM, dlatego pewnie neurolog wpisał na skierowaniu inna przyczynę aby to sprawdzić. Też bylem na sterydach po drugim incydencie z okiem i objawy tego zapalenia nerwu wzrokowego prawie minęły. Jedynie nie widzę jeszcze prawidłowo kolorów czerwonego i zielonego. Mam nadzieję , że i to przejdzie.


RE: MRI - czy lekarz radiolog może zrobić zły opis? - Edi244 - 02-01-2023

(29-12-2022, 23:51)Pawelekk4 napisał(a):
(29-12-2022, 22:56)Edi244 napisał(a):
(29-12-2022, 09:47)Pawelekk4 napisał(a):
(28-12-2022, 21:23)Edi244 napisał(a): Jeszcze pytanie czy neurolog zlecając badanie napisał przyczyny skierowania na badania. Ja miałam zmiany demienilizacyjne i wszystko potem zostało ładnie opisane na dwóch rezonansach. Może lekarz nie wiedział na co zwrócić uwagę. Lekarz lekarzowi nierówny więc po to masz zdjęcia i po kolejnym rezonansie i tak powinny być porównane.
Na skierowaniu było napisane jako przyczyna H-46 Zapaleniu nerwu wzrokowego pozagalkowe.

Stwardnienie to G-35. Ale powiem szczerze że w moim rezonansie w trakcie zapalenia nerwu wzrokowego pozagałkowego było czyściutko. Dopiero po jakimś czasie się pojawiły zmiany bo po olaniu dziesiątków objawów dopiero się diagnozuję i są zmiany. A odnośnie olewania objawów to nie polecam bo po zapaleniu nerwu, mimo sterydów, 14 lat prawie wcale nie widzę na prawe oko, choć tego nie olałam.

Ja nie mam postawionej diagnozy SM, dlatego pewnie neurolog wpisał na skierowaniu inna przyczynę aby to sprawdzić. Też bylem na sterydach po drugim incydencie z okiem i objawy tego zapalenia nerwu wzrokowego prawie minęły. Jedynie nie widzę jeszcze prawidłowo kolorów czerwonego i zielonego. Mam nadzieję , że i to przejdzie.
Trzymam kciuki żeby wzrok powrócił w 100%. Też nie mam diagnozy ale to wyłącznie przez własną głupotę.  Pilnuj się,  obserwuj i reaguj gdy tylko poczujesz że coś odbiega od normy. Wykonuj badania kontrolne i walcz o własną sprawność.