Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
celiaklia
#1
cześć Uśmiechczytam co piszecie o celiakli i też bym chciała sprawdzić czy mam.Możecie podpowiedzieć kto daje skierowanie na to badanie?lub badania ba nie wiem co za badanie trzeba zrobić.Czy to specjalista daje?sprawdziliście to bez problemów?lekarze kierują na to badanie?nie wiem jak za to się zabrać.
Odpowiedz
#2
Do pełnej diagnozy celiakii tak naprawdę konieczna jest gastroskopia i po zbadaniu wycinków z dwunastnicy określenia stopnia zaniku kosmków. I to badanie robi gastrolog /gastroenterolog. Gastroskopia nie jest miłym badaniem, więc jeśli tak po prostu chcesz sprawdzić czy nie masz celiakii to proponuję zrobić test na przeciwciała z krwi. Proponuję najbardziej popularne, czyli przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. WSZYSTKIE osoby z celiakią jakie znam miały te przeciwciała dodatnie, choć w książkach można wyczytać, że można być chorym i przeciwciał nie wytwarzać. To pewnie tak jak z SM i prążkami. Nie baw sie w skierowania, zrób to badanie prywatnie. U mnie w mieście ceny to ok 60zł/ klasę (laboratoria sieci Diagnostyka), ale znalazłam też laboratorium co robi za 45zł. Kiedyś w szpitalu płaciłam 24 zł, więc można podzwonić i popytać o ceny.. I dopiero jak bedzie podwyzszony poziom to zglos sie do lekarza po skierowanie do gastrologa i zrobią też inne przeciwciała i badanie gastroskopii. Bo pewnie nikt nie będzie chciał dać skierowania tylko dlatego, że przeczytałaś coś na forum i chcesz sprawdzić Uśmiech Chociaż ja objawów nie miałam i celiakia była dla mnie wielkim zaskoczeniem, a diagnoza w sumie przez przypadek... A jakieś objawy masz? Jesteś szczupła, masz wzdęcia?
Odpowiedz
#3
(14-04-2017, 22:15)Magda napisał(a): Do pełnej diagnozy celiakii tak naprawdę konieczna jest gastroskopia i po zbadaniu wycinków z dwunastnicy określenia stopnia zaniku kosmków. I to badanie robi gastrolog /gastroenterolog. Gastroskopia nie jest miłym badaniem, więc jeśli tak po prostu chcesz sprawdzić czy nie masz celiakii to proponuję zrobić test na przeciwciała z krwi. Proponuję najbardziej popularne, czyli przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. WSZYSTKIE osoby z celiakią jakie znam miały te przeciwciała dodatnie, choć w książkach można wyczytać, że można być chorym i przeciwciał nie wytwarzać. To pewnie tak jak z SM i prążkami. Nie baw sie w skierowania, zrób to badanie prywatnie. U mnie w mieście ceny to ok 60zł/ klasę (laboratoria sieci Diagnostyka), ale znalazłam też laboratorium co robi za 45zł. Kiedyś w szpitalu płaciłam 24 zł, więc można podzwonić i popytać o ceny.. I dopiero jak bedzie podwyzszony poziom to zglos sie do lekarza po skierowanie do gastrologa i zrobią też inne przeciwciała i badanie gastroskopii. Bo pewnie nikt nie będzie chciał dać skierowania tylko dlatego, że przeczytałaś coś na forum i chcesz sprawdzić Uśmiech Chociaż ja objawów nie miałam i celiakia była dla mnie wielkim zaskoczeniem, a diagnoza w sumie przez przypadek...  A jakieś objawy masz? Jesteś szczupła, masz wzdęcia?

(14-04-2017, 22:15)Magda napisał(a): Do pełnej diagnozy celiakii tak naprawdę konieczna jest gastroskopia i po zbadaniu wycinków z dwunastnicy określenia stopnia zaniku kosmków. I to badanie robi gastrolog /gastroenterolog. Gastroskopia nie jest miłym badaniem, więc jeśli tak po prostu chcesz sprawdzić czy nie masz celiakii to proponuję zrobić test na przeciwciała z krwi. Proponuję najbardziej popularne, czyli przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. WSZYSTKIE osoby z celiakią jakie znam miały te przeciwciała dodatnie, choć w książkach można wyczytać, że można być chorym i przeciwciał nie wytwarzać. To pewnie tak jak z SM i prążkami. Nie baw sie w skierowania, zrób to badanie prywatnie. U mnie w mieście ceny to ok 60zł/ klasę (laboratoria sieci Diagnostyka), ale znalazłam też laboratorium co robi za 45zł. Kiedyś w szpitalu płaciłam 24 zł, więc można podzwonić i popytać o ceny.. I dopiero jak bedzie podwyzszony poziom to zglos sie do lekarza po skierowanie do gastrologa i zrobią też inne przeciwciała i badanie gastroskopii. Bo pewnie nikt nie będzie chciał dać skierowania tylko dlatego, że przeczytałaś coś na forum i chcesz sprawdzić Uśmiech Chociaż ja objawów nie miałam i celiakia była dla mnie wielkim zaskoczeniem, a diagnoza w sumie przez przypadek...  A jakieś objawy masz? Jesteś szczupła, masz wzdęcia?

tak i bóle brzucha,wzdęcia,
Odpowiedz
#4
Więc najlepiej zrobisz jeżeli pójdziesz do lekarza i wykonasz odpowiednie badania
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości