Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łagodzenie skutków ubocznych interferonu
#1
Hej. W różnych wątkach czytałam, że różnie radzicie sobie z objawami po zastrzykach z interferonów. Pomyślałam, że fajnie byłoby zebrać to w jednym miejscu.
Ja od 8 miesięcy testuję na sobie Avonex. Najważniejszy element mojego pozastrzykowego wyposażenia to polar i gruby koc, bo dreszcze męczą mnie przez wiele godzin po zastrzyku. Jeśli chodzi o tabletki to pomaga mi "Apap noc". Często przez dreszcze i gorączkę trudno mi zasnąć (zastrzyki robię w piątki przed snem, jak chyba większość osób), a "Apap noc" pomaga na objaw i jeszcze pomaga zasnąć. Na początku brałam "Ibuprom max sprint", ale powodował u mnie bóle żołądka.
Odpowiedz
#2
Ja brałam różne tabletki. Idealnie nie jest, ale ostatnio najlepiej czuję się po zwykłym Paracetamolu.
Odpowiedz
#3
To chyba indywidualna sprawa co na kogo działa. Ja na początku brałem Ibuprom, a teraz od dłuższego czasu Paracetamol. Choć zazwyczaj czekam z tabletką do momentu aż objawy naprawdę mi przeszkadzają. Jestem w programie Rebif i gdybym przy każdym zastrzyku łykał tabletki tak, jak na początku to by chyba wątroba podziękowałaby mi za współpracę. Oczko
Na moje szczęście organizm coraz lepiej toleruje interferon i coraz rzadziej potrzebuję tabletek.
Odpowiedz
#4
Ja jeszcze jedną rzecz tu dopiszę. Pisałam to w wątku o Plegridy (http://www.stwardnienierozsiane.info/for...37#pid3337), ale może nie każdy czytał. Uważajcie na Gripex, bo tam jest paracetamol, ale też dodatkowe składniki (pseudoefedryna i dekstrometorfan). To nie jest mój wymysł, tak mi powiedział lekarz w szpitalu. Te składniki czasem pomagają przy przeziębieniu, ale na skutki uboczne interferonu i tak nie pomogą, więc nie ma sensu się truć. Jeśli ktoś bierze paracetamol to lepiej wybierać preparat, które nie mają dodatkowych składników. Np. Efferalgan, Panadol albo Apap. Pewnie analogicznie jest w przypadku ibupromu, że są preparaty niepotrzebnie wzmacniane innymi składnikami. Warto czytać skład.
Odpowiedz
#5
Ja przy Avonexie zawsze stosuje ibuprom. Biorę go po zastrzyku, jak juz zaczynam odczuwać skutki uboczne. Przez całą noc potrafię wziąć ze 4 - 5 tabletek inaczej nie zasne. Czasami będzie to 1 - 2 tabletki. Czy Wy macie tez takie uczucie jakby serce biło o wiele szybciej, pojawia mi się to w noc, w którym biorę zastrzyk i dopóki nie wezmę tabletki, to bym nie zasnęła bo mam wrażenie jakbym miała podwyzszone cisnienie.
Odpowiedz
#6
Joanna ja tak mam też przy Tecfiderze
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości