Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak długo bez lekarstw?
#1
Witam, czy możliwe jest, żeby 6 lat po pierwszym i jedynym do tej pory rzucie (podany wtedy steryd) nie brać żadnych lekarstw i mieć dobre wyniki badań? Jak długo można po diagnozie żyć bez lekarstw i czy sterydy bierze się tylko w momencie rzutu, czy po też, w celu leczenia?
Odpowiedz
#2
Steryd ma za zadanie wygasić stan zapalny w mózgu - rzut lub wynik rezonansu. Nie przyjmuje się go profilaktycznie. ja po prawdopodobnie pierwszym rzucie kolejnego dostałem chyba po 7 latach. A oficjalną diagnozę i program lekowy po 13 latach.
Odpowiedz
#3
ArturK jestem od 2019 bez leczenia. Czuje się dobrze. Masz jakieś objawy choroby ?
Odpowiedz
#4
ArturK nie lecze się od 10 lat, mam postać RR, dwa rzuty 2014 i 2020. Wszystko jest ok, może czasami lewa noga nie chce ze mną współpracować Duży uśmiech
Odpowiedz
#5
Dziękuję za odpowiedzi. Byłem przekonany, że niezwłocznie po diagnozie trzeba rozpocząć leczenie. Yasmina i Lusia, czy w Waszym przypadku można mówić o łagodnym przebiegu choroby, na które może liczyć mały procent ludzi z SM?
Odpowiedz
#6
Ja miałam pierwszy rzut około 15 lat temu ( wtedy jeszcze nie było diagnozy), w listopadzie 2022 roku w związku z tym że miałam parestezje kończyn dolnych diagnoza i leczenie. Na początku leczenia w marcu 2023 kolejny mały rzut. Natomiast teraz mam parę objawów i zmian mniej niż 10.
Odpowiedz
#7
Artur z tego co wiem za łagodny przebieg choroby można uznać wtedy gdy pierwszy rzut to ZNW. Gdzieś kiedyś wypowiadał się jakiś lekarz na ten temat, poważne niedowłady mogą rokować źle. Mogą ale nie muszą. Nie wiem czy mam łagodny przebieg-funkcjonuje w miarę normalnie. Zdarzają się też gorsze dni ale normalny, zdrowy człowiek bez diagnozy SM też je miewa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości