Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borelioza /sm
#11
Dowiedziałem sie o koinfekcjach boreliozy, bakteriach, które moga dawać objawy jak przy sm, do tego Stany zapalne i zmiany w mri. Najlepiej zrobić test na koinfekcje tylko koszty ponad tysiąc złoty.
Odpowiedz
#12
Ja tez o tym badaniu słyszałam, panel koinfekcji. Mam dość duże obawy czy to badanie jest wiarygodne, wielu lekarzy go nie uznaje. Oczywiście można znaleźć to badanie za 2 tys, ale też za 600 zł, nie mam pojęcia skąd jest taka różnica w cenie.... zastanawiam się czy takie badanie jest tak czułe, że na pewno wykaże jakieś zakażenie odkleszczowe, ale wcale nie musi go być. To badanie wykonuja ludzie, ktorym standardowe badania nic nie wykazaly, a upieraja sie ze maja borelioze. Dodatkowo jeśli chodzi o borelioze to wcale nie jest tak łatwo, nie ma właściwie żadnego skutecznego leczenia, a te niekonwencjonalne są strasznie drogie. Pisze to wszystko bo sama zastanawiam się nad tym badaniem i nie jestem przekonana. Może ktoś bardziej się zna i się wypowie.
Odpowiedz
#13
To badanie też wykonuje sie chyba żeby dowiedzieć się jakie antybiotyki zażyć na dane bakterie, bo możemy sie leczyć bez skutku. Wielkoszyńskiego w Dąbrowie górniczej koszt 1400zl, duzo osób tam robi te badania.
Odpowiedz
#14
(13-11-2020, 20:40)Patryk112 napisał(a): Dowiedziałem sie o koinfekcjach boreliozy, bakteriach, które moga dawać objawy jak przy sm, do tego Stany zapalne i zmiany w mri. Najlepiej zrobić test na koinfekcje tylko koszty ponad tysiąc złoty.
Borelioza jest chorobą zakaźną, a taka ma pierwszeństwo w leczeniu, sm może poczekać. 
PZNW to też częsty objaw koinfekcji jaką jest bartoneloza, więc warto wykonać panel u prof Wielkoszyńskiego. Możliwe, że oprócz boreliozy masz jeszcze kilka aktywnych infekcji.

(11-11-2020, 17:12)JustynaS napisał(a): Igm świadczą o świeżym procesie chorobowym więc ten kleszcz musiałby Cię ugryźć bardzo niedawno. Na tyle niedawno że nie jest możliwe żebyś ponad pół roku temu miał objawy o których piszesz i były one związane z boreliozą (mialbyś wtedy wysoki wynik w Igg a nie igm). Ogólnie te badania nie śą doskonałą metodą diagnostyczną, przeciwciała sa dość niespecyficzne i podwyższone wyniki pojawiają się przy różnych procesach zapalnych, również związanymi z sm. Ogólnie lekarz zawsze ocenia wyniki tych testów w połączeniu z innymi badaniami i objawami pacjenta, myślę, że Twój też wziął to wszystko pod uwagę i możesz mu zaufać.
Igm nie świadczy o świeżym, a o aktywnym procesie chorobowym. Pierwsze słyszę, żeby ktoś wspominał, że przy SM ma się dodatnie p/c przeciwko borrelia burgorferi. Raczej jest to bzdura z kategorii tych ciężkich.
Odpowiedz
#15
(19-11-2020, 01:44)skrzat100 napisał(a):
(13-11-2020, 20:40)Patryk112 napisał(a): Dowiedziałem sie o koinfekcjach boreliozy, bakteriach, które moga dawać objawy jak przy sm, do tego Stany zapalne i zmiany w mri. Najlepiej zrobić test na koinfekcje tylko koszty ponad tysiąc złoty.
Borelioza jest chorobą zakaźną, a taka ma pierwszeństwo w leczeniu, sm może poczekać. 
PZNW to też częsty objaw koinfekcji jaką jest bartoneloza, więc warto wykonać panel u prof Wielkoszyńskiego. Możliwe, że oprócz boreliozy masz jeszcze kilka aktywnych infekcji.

(11-11-2020, 17:12)JustynaS napisał(a): Igm świadczą o świeżym procesie chorobowym więc ten kleszcz musiałby Cię ugryźć bardzo niedawno. Na tyle niedawno że nie jest możliwe żebyś ponad pół roku temu miał objawy o których piszesz i były one związane z boreliozą (mialbyś wtedy wysoki wynik w Igg a nie igm). Ogólnie te badania nie śą doskonałą metodą diagnostyczną, przeciwciała sa dość niespecyficzne i podwyższone wyniki pojawiają się przy różnych procesach zapalnych, również związanymi z sm. Ogólnie lekarz zawsze ocenia wyniki tych testów w połączeniu z innymi badaniami i objawami pacjenta, myślę, że Twój też wziął to wszystko pod uwagę i możesz mu zaufać.
Igm nie świadczy o świeżym, a o aktywnym procesie chorobowym. Pierwsze słyszę, żeby ktoś wspominał, że przy SM ma się dodatnie p/c przeciwko borrelia burgorferi. Raczej jest to bzdura z kategorii tych ciężkich.
Jeśli chodzi o rozróżnienie między IgM a IgG i to czy IgM oznacza aktywne czy świeże zakażenie to nie bedę się kłócić - absolutnie nie jestem ekspertem i napisałam tutaj to co usłyszałam od lekarza (podobno dobregoUśmiech),  natomiast co do drugiej sprawy to chodziło mi o test ELISA i owszem, zdarza się, ze nawet u zdrowych osób uzyskuje się wynik dodatni i dlatego trzeba przeprowadzić bardziej szczegółowe badania.
Odpowiedz
#16
(19-11-2020, 10:29)JustynaS napisał(a):
(19-11-2020, 01:44)skrzat100 napisał(a):
(13-11-2020, 20:40)Patryk112 napisał(a): Dowiedziałem sie o koinfekcjach boreliozy, bakteriach, które moga dawać objawy jak przy sm, do tego Stany zapalne i zmiany w mri. Najlepiej zrobić test na koinfekcje tylko koszty ponad tysiąc złoty.
Borelioza jest chorobą zakaźną, a taka ma pierwszeństwo w leczeniu, sm może poczekać. 
PZNW to też częsty objaw koinfekcji jaką jest bartoneloza, więc warto wykonać panel u prof Wielkoszyńskiego. Możliwe, że oprócz boreliozy masz jeszcze kilka aktywnych infekcji.

(11-11-2020, 17:12)JustynaS napisał(a): Igm świadczą o świeżym procesie chorobowym więc ten kleszcz musiałby Cię ugryźć bardzo niedawno. Na tyle niedawno że nie jest możliwe żebyś ponad pół roku temu miał objawy o których piszesz i były one związane z boreliozą (mialbyś wtedy wysoki wynik w Igg a nie igm). Ogólnie te badania nie śą doskonałą metodą diagnostyczną, przeciwciała sa dość niespecyficzne i podwyższone wyniki pojawiają się przy różnych procesach zapalnych, również związanymi z sm. Ogólnie lekarz zawsze ocenia wyniki tych testów w połączeniu z innymi badaniami i objawami pacjenta, myślę, że Twój też wziął to wszystko pod uwagę i możesz mu zaufać.
Igm nie świadczy o świeżym, a o aktywnym procesie chorobowym. Pierwsze słyszę, żeby ktoś wspominał, że przy SM ma się dodatnie p/c przeciwko borrelia burgorferi. Raczej jest to bzdura z kategorii tych ciężkich.
Jeśli chodzi o rozróżnienie między IgM a IgG i to czy IgM oznacza aktywne czy świeże zakażenie to nie bedę się kłócić - absolutnie nie jestem ekspertem i napisałam tutaj to co usłyszałam od lekarza (podobno dobregoUśmiech),  natomiast co do drugiej sprawy to chodziło mi o test ELISA i owszem, zdarza się, ze nawet u zdrowych osób uzyskuje się wynik dodatni i dlatego trzeba przeprowadzić bardziej szczegółowe badania.
No tak Elisa może wyjść fałszywie dodatnio, ale Tutaj Patryk ma wynik western blot.
Odpowiedz
#17
Byłem u dobrego lekarza zajmującego się bolerioza i koinfekcjami, stwierdził ze to bolerioza (baltonella), muszę zrobić jeszcze badania elispot 2 i na bartonella, a najlepiej cały panel. Najlepsze jest to ze jestem pol roku w programie lekowym i przyjmuje tecfidere, a okazuje sie ze to bolerioza...
Odpowiedz
#18
(19-11-2020, 23:23)Patryk112 napisał(a): Byłem u dobrego lekarza zajmującego się bolerioza i koinfekcjami, stwierdził ze to bolerioza (baltonella), muszę zrobić jeszcze badania elispot 2 i na bartonella, a najlepiej cały panel. Najlepsze jest to ze jestem pol roku w programie lekowym i przyjmuje tecfidere, a okazuje sie ze to bolerioza...
Borelioza jest i najlepiej ją wyleczyć, ale czy nie ma SM to się dopiero okażę.
Odpowiedz
#19
(21-11-2020, 12:29)skrzat100 napisał(a):
(19-11-2020, 23:23)Patryk112 napisał(a): Byłem u dobrego lekarza zajmującego się bolerioza i koinfekcjami, stwierdził ze to bolerioza (baltonella), muszę zrobić jeszcze badania elispot 2 i na bartonella, a najlepiej cały panel. Najlepsze jest to ze jestem pol roku w programie lekowym i przyjmuje tecfidere, a okazuje sie ze to bolerioza...
Borelioza jest i najlepiej ją wyleczyć, ale czy nie ma SM to się dopiero okażę.

No racja, ale bolerioza mogła wywolac objawy sm-u i lecząc bolerioze wszystkie objawy mogą się cofnąć.
Odpowiedz
#20
(22-11-2020, 15:19)Patryk112 napisał(a):
(21-11-2020, 12:29)skrzat100 napisał(a):
(19-11-2020, 23:23)Patryk112 napisał(a): Byłem u dobrego lekarza zajmującego się bolerioza i koinfekcjami, stwierdził ze to bolerioza (baltonella), muszę zrobić jeszcze badania elispot 2 i na bartonella, a najlepiej cały panel. Najlepsze jest to ze jestem pol roku w programie lekowym i przyjmuje tecfidere, a okazuje sie ze to bolerioza...
Borelioza jest i najlepiej ją wyleczyć, ale czy nie ma SM to się dopiero okażę.

No racja, ale bolerioza mogła wywolac objawy sm-u i lecząc bolerioze wszystkie objawy mogą się cofnąć.
Tego Ci życzę. Powodzenia w leczeniu bo z własnego doświadczenia wiem, że jest bardzo trudne i mega kosztowne.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości