Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mleko szkodzi przy stwardnieniu rozsianym?
#11
(08-03-2022, 13:02)e-smka napisał(a): Artykuł przeczytałam dokładnie, a także to co ty napisałaś, czyli to samo co było w artykule. Oczywiście czytałam ze zrozumieniem...
Po prostu uważam, że nie ma co przesadzać... bo naukowe doniesienia są co chwile inne raz, że coś jest dobre, a za chwile że jednak nie itp.
Oczywiście nigdzie nie piszę kto co ma robić, bo każdy jest wolnym człowiekiem i robi co uważa za słuszne.

P.S. Ostatnio na forum czytaliśmy, że SM jest od pocałunków Duży uśmiech

SM jest chorobą o złożonej etiologii, więc im więcej wysiłków by ją poznać i zrozumieć, tym większa szansa, że któregoś dnia nauczymy się ją skutecznie leczyć, a może i jej zapobiegać (już teraz trwają prace nad szczepionką mRNA przeciwko SM). Badania takie jak te, dokładają kolejną cegiełkę wiedzy o chorobie - nie po to, żeby nam uprzykrzyć życie i czegoś zabronić, tylko żeby nam pomóc w walce z chorobą. Więc po prostu nie rozumiem tej postawy "hurr durr co za bzdury nic te naukowce się nie znajo BO MI NIE SZKODZI, więc to musi być nieprawda"

A co do wirusa EBV, o którym piszesz, to również jedno z przełomowych odkryć i bardzo dobrze udokumentowane badanie. Ostatni rok przyniósł naprawdę dużo nowej wiedzy o czynnikach wywołujących SM.
Odpowiedz
#12
A ja nigdy nie miałam tego wirusa. Chyba jakaś dziwna jestem. Bo nabiał u mnie też na pierwszym miejscu :-P
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#13
(08-03-2022, 13:32)Miriam napisał(a):
(08-03-2022, 13:02)e-smka napisał(a): Artykuł przeczytałam dokładnie, a także to co ty napisałaś, czyli to samo co było w artykule. Oczywiście czytałam ze zrozumieniem...
Po prostu uważam, że nie ma co przesadzać... bo naukowe doniesienia są co chwile inne raz, że coś jest dobre, a za chwile że jednak nie itp.
Oczywiście nigdzie nie piszę kto co ma robić, bo każdy jest wolnym człowiekiem i robi co uważa za słuszne.

P.S. Ostatnio na forum czytaliśmy, że SM jest od pocałunków Duży uśmiech

SM jest chorobą o złożonej etiologii, więc im więcej wysiłków by ją poznać i zrozumieć, tym większa szansa, że któregoś dnia nauczymy się ją skutecznie leczyć, a może i jej zapobiegać (już teraz trwają prace nad szczepionką mRNA przeciwko SM). Badania takie jak te, dokładają kolejną cegiełkę wiedzy o chorobie - nie po to, żeby nam uprzykrzyć życie i czegoś zabronić, tylko żeby nam pomóc w walce z chorobą. Więc po prostu nie rozumiem tej postawy "hurr durr co za bzdury nic te naukowce się nie znajo BO MI NIE SZKODZI, więc to musi być nieprawda"

A co do wirusa EBV, o którym piszesz, to również jedno z przełomowych odkryć i bardzo dobrze udokumentowane badanie. Ostatni rok przyniósł naprawdę dużo nowej wiedzy o czynnikach wywołujących SM.

Dokładnie! Ja np. myślę, że u mnie jest jakieś powiązanie pomiędzy wirusem opryszczki i SM. Od małego przy każdym pogorszeniu lub stresie wyskakuje mi okropna opryszczka na ustach, w nosie, raz mialam na zgięciu łokci, przy rzucie miałam chyba z 5 opryszczek. Poza tym, rozmawialam z moim wujkiem, który jest neurologiem i sam cierpi na jedną z chorób autoimmunologicznych i sam polecil mi sprawdzić to czego moj organizm nie toleruje i żeby unikac tego jedzenia bo a nuż moze to prowadzić do różnych procesów zapalnych.
Odpowiedz
#14
Ja tam stawiam na te całusy. A były takie słodkie i... są nadal :-D
Powtarzając za Bogusławem Lindą: w moim wieku mleko mi bardziej szkodzi niż pomaga.

ps: a i tak będę je pił nadal
Odpowiedz
#15
Brawo Ty.

Dzisiaj czytałam, że piwo jest do bani.
https://zywienie.medonet.pl/produkty-spo...ej/xmlq1wn

A jeszcze chwilę temu było cudowna bombą witamin z grupy b. Mam szczęście. Nie lubię piwa hahaha
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#16
(08-03-2022, 14:57)Akinom napisał(a): A ja nigdy nie miałam tego wirusa. Chyba jakaś dziwna jestem. Bo nabiał u mnie też na pierwszym miejscu :-P

A skąd wiesz? Zdecydowana większość ludzi miała styczność z tym wirusem, tyle, że bezobjawowo. Z resztą diagnostyka nie jest prosta, bo mononukleoza jest bardzo często mylona z innymi chorobami.
Odpowiedz
#17
tak, ten EBV jest bardzo niespecyficzny - ja przy zakazeniu mialam 'tylko' angine, powiekszone wezly chlonne i slabosc

Troche inny temat: tak sie zastanawiam, bo chyba etiologia wiekszosci chorob autoimunologicznych jest nieznana ... wiem jedynie, ze celiaklia ma znane podloze, ale reszta chorob raczej nie ... wiec tyle dobrze, ze nad SM naukowcy/lekarze tak dzielnie i duzo pracuja

Uśmiech
Odpowiedz
#18
Ja jako dziecko plułam wszystkimi kaszkami i mlekiem a sm i tak wykryto.
Jao już dorosła piję też mleko ale do kawy a ser to tylko prawie przy piątku. Cóż wile mięso, ale ono też nie jest polecane przy sm. Co wiec jeść?

Genetycznie modyfikowane kotleciki sojowe nie nie przekonują,  xD
Odpowiedz
#19
Ja kupuję gotowce roślinne z kiełek i ziaren słonecznika. Albo mielone, albo hamburgery.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#20
(12-03-2022, 18:04)Akinom napisał(a): Ja kupuję gotowce roślinne z kiełek i ziaren słonecznika. Albo mielone, albo hamburgery.

Naprawdę próbowałam.  To dla mnie niejadalne. A mleko roślinne to w ogóle nie da się wypić.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości