Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zaczac leczenie czy nie ?
#11
(21-05-2019, 22:01)niki90 napisał(a):
(21-05-2019, 21:58)Anka napisał(a):
(21-05-2019, 21:40)niki90 napisał(a): hej 
Mam na imie Nikola 
Kilka tygodni temu  stwierdzono u mnie sm... Jeszcze to do mnie nie dotarlo...Zastanawiam sie czy podjac leczenie mialam pozagalkowe zapalenie nerwu wzrokowego 9 miesiecy temu. Lekarz zaproponowal mi Tecfidera . Jeszcze nie podjelam decyzji. Czy jest kotos tu kto przyjmuje to kilka lat i widzi poprawe albo ma mniej zmian w mozgu? Czy ktos probowal zachodzic w ciaze biorac to ?

Ja biore rok.
Tecfidera jest najskuteczniejszym lekiem 1 linii.
Musisz odstawic lek na czas ciazy, jeden lekarz kaze odstawic na kilka mc przed proba poczecia i ny powie ze mozna brac az sie zajdzie w ciqze.
Osobiscie uwazam ze warto sie leczyc, chyba ze juz planujesz zajsc w ciaze.

Ja sie balabym nie podjac leczenia, jednak leki spowalniaja postep cho

A czulas jakies objawy kiedy zaczelas go przyjmowac?
Aktualnie nie planuje ale zastanawiam sie czy jak podejme sie leczenia a potem odstawie na okres ciazy nie spowoduje to rzutu ze odstawilam lek?

(21-05-2019, 22:00)hela napisał(a): Cześć, witaj na forum. Masę osób bierze teraz tecfidere, jest tu osobny wątek o niej. Nikt nie bierze jej dłużej niż 3 lata bo tyle jest w refundacji. Ja osobiście  sobię chwalę, biorę drugi rok, nie mam rzutów ani nowych zmian, co do starych to neuro powiedziała że te które są to już będą. Dobrze że nie są aktywne. I dobrze się czuję. Nie ma co zwlekać z leczeniem, bardzo ważne jest żeby je zacząć jak najszybciej, zanim sm się rozgości i narobi większych szkód.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Czesc Hela dziekuje napewno poczytam, Czyli po 3ech latach jezeli bede go chciala dalej brac to bede musiala za niego placic? Czy zmienia mi na inny ktory bedzie refundowany? Czy taka zmiana lekow nie zaszkodzi ?


Nie, tec jest w Polsce od trzech lat refundowana, a nie na trzy lata, nie płacisz za nic, a leki dostajesz tak długo jak długo są skuteczne. Wcześniej tec była w pl tylko w badaniach klinicznych a od 2016 jest dopuszczona i refundowana przez NFZ.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#12
(21-05-2019, 21:40)niki90 napisał(a): hej 
Mam na imie Nikola 
Kilka tygodni temu  stwierdzono u mnie sm... Jeszcze to do mnie nie dotarlo...Zastanawiam sie czy podjac leczenie mialam pozagalkowe zapalenie nerwu wzrokowego 9 miesiecy temu. Lekarz zaproponowal mi Tecfidera . Jeszcze nie podjelam decyzji. Czy jest kotos tu kto przyjmuje to kilka lat i widzi poprawe albo ma mniej zmian w mozgu? Czy ktos probowal zachodzic w ciaze biorac to ?
Hej Uśmiech tez przeszłam zapalenie nerwu wzrokowego. Biorę Tecfidere od roku. Nowych zmian brak,badania ok. Myślę że warto zacząć leczenie, czym szybciej tym lepiej. Jeśli chodzi o ciazę też się tego obawialam i dużo pytałam o to, bo też chciałabym zostać mama za parę lat. Lekarz powiedział, że jeśli będę miała takie plany to po prostu odstawiamy lek na czas ciąży, albo mówił coś o możliwości zmiany leku i w czasie ciąży brać inne lek w postaci zastrzykow, który jest bezpieczny dla dziecka. Jeśli chodzi o skutki uboczne to głównie zaczerwienienie skóry, później problemy żołądkowe ale wiadomo każdy inaczej reaguje i nie u każdego te skutki się pojawia. Zacznij leczenie. Uśmiech
Odpowiedz
#13
Cześć! Moim zdaniem nie ma się nad czym zastanawiać. Wszystkie badania potiwerdzają że im szybciej zaczniesz leczenie, tym większe szanse na dłuższą sprawność. Tecfidera jest skutecznym i bezpiecznym lekiem. Biorę od dwóch lat i czuję się bardzo dobrze, nie odczuwam skutków ubocznych. Planuję też zajść w ciąże jesienią, a lek planuję brać do pozytywnego testu. Mamy już przynajmniej dwójkę zdrowych dzieci tutaj na forum, urodzonych „na Tecfiderze”. Masz możliwość leczenia najlepszą możliwą opcją - nie zwlekaj.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości