Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak odróżniacie rzut od poprzednich objawów SM
#1
Witam serdecznie,

Rok temu zdiagnozowano u mnie SM. W lato (upały) miałem problemy ze wzrokiem (mimo, że wszystko widziałem czułem, że jest z nim coś nie tak) + zmęczenie nie adekwatne do wykonanej pracy. Rezonans wykazał zmiany demielinizacyjne trochę badań i diagnoza: SM.

Program lekowy, który został zastosowany to Avonex. Po 8 miesiącach przyjmowania leku ze względu na skutki uboczne zdecydowaliśmy o zmianie leczenia na Tecfider.

Tecfidere przyjmuje już miesiąc i w zasadzie jedynymi skutkami ubocznymi jest rumień (dla mnie to tak jak brak skutków ubocznych). 

Rezonans miałem wykonywany miesiąc temu i niestety okazało się, że są 2 nowe zmiany w mózgu, które są nieaktywne. Podsumowując wygląda na to, że leczenie Avonexem nie działało.

Około 3 tygodni temu wraz z upałami pojawiły się u mnie podobne objawy co rok temu:
- zmęczenie 
- problemy ze wzrokiem 

Pytanie brzmi: Jak odróżnić rzut od wzmocnienia poprzednich objawów? Czy powinienem zgłosić się na sterydy? Mój lekarz kazał dać sobie trochę czasu, ale jeśli to rzut nie chciałbym czekać, aż doprowadzi do zniszczeń...
Odpowiedz
#2
Zmęczenie w SM jest stanem normalnym i powiedziałabym - domyślnym, a przy aktualnych upałach ma prawo jeszcze bardziej się nasilić. A problemy ze wzrokiem wskazujące na rzut akurat łatwo zaobserwować, bo przestaje się widzieć normalnie - nie mógłbyś czytać, jeździć samochodem, czytać napisów na ulicy itp. W PZNW pojawia się tzw. mroczek centralny, który zasłania środek pola widzenia i nie widać przez niego nic. To naprawdę jest trudne do przeoczenia.
W SM miewa się ciągle jakieś drobne objawy, typu drganie powieki, uczucie mokrej stopy, drętwienie palca. To też jest normalne i zwykle szybko mija. Czasem takie pierdółki mogą być rzutem, ale nie daje się na to sterydów, bo to nie jest soczek ani cukierki, a jeśli objaw nie utrudnia bardzo życia, to po prostu należy go ignorować i czekać aż przejdzie.
Odpowiedz
#3
A czy chwilowa utrata widzenia w jednym oku tzn chwilowe rozmnażanie obrazu to też PZNW? Wzrok wrócił do normalności po paru min, okulista nie stwierdzil żadnych zmian w badaniu Dna oka ogólnie nic ze wzrokiem się nie dzieje
Odpowiedz
#4
(18-07-2021, 20:50)Kasia0430 napisał(a): A czy chwilowa utrata widzenia w jednym oku tzn chwilowe rozmnażanie obrazu to też PZNW? Wzrok wrócił do normalności po paru min, okulista nie stwierdzil żadnych zmian w badaniu Dna oka ogólnie nic ze wzrokiem się nie dzieje

Miałem podobnie rok temu, przez kilkadziesiąt minut (wysoka temperatura, zmeczenie organizmu) widziałem podwójnie.

(18-07-2021, 20:43)belanna napisał(a): Zmęczenie w SM jest stanem normalnym i powiedziałabym - domyślnym, a przy aktualnych upałach ma prawo jeszcze bardziej się nasilić. A problemy ze wzrokiem wskazujące na rzut akurat łatwo zaobserwować, bo przestaje się widzieć normalnie - nie mógłbyś czytać, jeździć samochodem, czytać napisów na ulicy itp. W PZNW pojawia się tzw. mroczek centralny, który zasłania środek pola widzenia i nie widać przez niego nic. To naprawdę jest trudne do przeoczenia.
W SM miewa się ciągle jakieś drobne objawy, typu drganie powieki, uczucie mokrej stopy, drętwienie palca. To też jest normalne i zwykle szybko mija. Czasem takie pierdółki mogą być rzutem, ale nie daje się na to sterydów, bo to nie jest soczek ani cukierki, a jeśli objaw nie utrudnia bardzo życia, to po prostu należy go ignorować i czekać aż przejdzie.

Dzięki za odpowiedź ma to sens. Z tego co rozumiem raczej obecna sytuacja to wzmocnienie objawów (czyli tego co już w mózgu zostało uszkodzone), a nie kolejny rzut. Będę obserwował i dam znać.
Odpowiedz
#5
Czyli mam dokładnie tak samo jak Ty. Nie mam co się łudzić ze to jednak nie SM
Odpowiedz
#6
(18-07-2021, 20:50)Kasia0430 napisał(a): A czy chwilowa utrata widzenia w jednym oku tzn chwilowe rozmnażanie obrazu to też PZNW? Wzrok wrócił do normalności po paru min, okulista nie stwierdzil żadnych zmian w badaniu Dna oka ogólnie nic ze wzrokiem się nie dzieje
Nie, Kasiu, PZNW nie mija po paru minutach.
Bardzo bym chciała, żeby tak było Wywracanie oczami
Odpowiedz
#7
A neurolog właśnie po tym jednym incydencie podejrzewa stwardnienie i dostałam skierowanie na MR glowy
Odpowiedz
#8
Bo to może być właśnie taka pierdółka z tych, o których pisałam powyżej. Może wskazywać na SM, ale PZNW to nie jest.
Odpowiedz
#9
SlowMeDown ja dopóki naprawdę nie czuję się bardzo źle i objawy nie utrudniają mi funkcjonowania to nie idę na sterydy. Czuję się po nich fatalnie więc dopoki nie muszę to nie biorę.
Musisz sam ocenić na ile źle się czujesz z danymi objawami i zdecydować Uśmiech

Kasia szczerze mówiąc to tylko na takiej podstawie nawet nie pomyślałabym o sm Oczko chociaż u mnie pznw wyglądało inaczej niż opisała belanna to całkowicie się z nią zgadzam w kwestii tego że nie trwa ono tak krótko. Ale oczywiście warto sprawdzić i poszukać przyczyny.
Odpowiedz
#10
Kiedyś, czyli na samym początku choroby, przejmowałem się każdym odstępstwem od normy. Wystarczyło samo podejrzane odczucie, bym od razu w stresie wyobrażał sobie rzut. Dzisiaj na większość "pierdół" macham ręką. Staram się być czujny, bo wiem, że mogę przegapić coś ważnego, ale te drobiazgi wrażenia już na mnie nie robią. Zdecydowanie mniej stresu mam teraz i weselej mi żyć
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości