Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Punkcja ledzwiowa - brak oznak stanu zapalnego w OUN
#1
Witam serdecznie,

W maju tego roku pojawil sie w moim zyciu temat SM (ktore 3 neurologow na chwile obecna wykluczylo, aczkolwiek ostatni zalecil stale kontrole), tutaj opisalem jak to u mnie wygladao - link.
W pazdzierniku mialem pierwsza wizyte kontrolna i punkcje w czasie ktorej powiedzieli ze niezaleznie od wynikow powinienem sie stawic za 12 miesiecy na kontrolny rezonans. 
Wynik punkcji przekazal mi wczoraj sekretariat lekarza ktory mnie prowadzi - 'wyniki praktycznie normalne, brak sladow stanow zapalnych w OUN' - informacja o braku sladow stanow zapalnych bardzo mnie ucieszyla i z tej radosci nie zapytalem co znaczy 'praktycznie normalne'. 
Dodam ze mieszkam w DE ale posluguje sie jezykiem angielskim wiec nie wiem czy z tego powodu osoba przekazujaca info poprostu cos zle opisala (results nearly normal), czy faktycznie cos jest jednak nie dokonca tak jak powinno.
Tutaj moje pytanie, czy index IgG i prazki to oznaki stanu zapalnego w OUN i czy jesli u mnie badanie nie wykazalo stanow zapalnych to moge zalozyc ze prazki i ten index sa w normie?
Mam dostac calkowity raport od lekarza, ale na tel czekalem miesiac wiec uwzgledniajac ze grudzien za rogiem watpie by ten raport dotarl przed styczniem, wiec postanwilem zapytac bo moze ktos wie czy prazki badz index IgG sa markerami stanu zapalnego?

Pozdrawiam,
Odpowiedz
#2
hej Stg,

Ja miałam dwa razy punkcję lędźwiową:

1 raz - stan zapalny obecny (i płyn był mętny) i prążki obecne
2 raz - stan zapalny nieobecny (i płyn był przezroczysty) i prążki obecne

Po 1 punkcji usłyszałam, że wszystko jest ok i kolejny rezonans za 3 miesiące, a następnie co roku.
Odpowiedz
#3
Hej Tosiia,

Wielkie dzieki za odpowiedz! Czyli w pierwszej punkcji znalezli prazki i stan zapalny i powiedzieli ze jest OK? Myslalem ze i stan zapalny i prazki to to czego szukaja przy diagnozie SM, cos myle?
Czyli prazki nijak sie maja do stanow zapalnych?

Pozdrawiam,
Odpowiedz
#4
(23-11-2022, 08:44)Stg napisał(a): Hej Tosiia,

Wielkie dzieki za odpowiedz! Czyli w pierwszej punkcji znalezli prazki i stan zapalny i powiedzieli ze jest OK? Myslalem ze i stan zapalny i prazki to to czego szukaja przy diagnozie SM, cos myle?
Czyli prazki nijak sie maja do stanow zapalnych?

Pozdrawiam,
Obecność prążków to jedno z kryteriów diagnostycznych SM, ale oczywiście diagnozy nie stawia się na podstawie samych tylko prążków w PMR.
Odpowiedz
#5
(23-11-2022, 19:11)Iris napisał(a):
(23-11-2022, 08:44)Stg napisał(a): Hej Tosiia,

Wielkie dzieki za odpowiedz! Czyli w pierwszej punkcji znalezli prazki i stan zapalny i powiedzieli ze jest OK? Myslalem ze i stan zapalny i prazki to to czego szukaja przy diagnozie SM, cos myle?
Czyli prazki nijak sie maja do stanow zapalnych?

Pozdrawiam,
Obecność prążków to jedno z kryteriów diagnostycznych SM, ale oczywiście diagnozy nie stawia się na podstawie samych tylko prążków w PMR.

Tak wiem, ale skoro byly prazki i stan zapalny to troche nie rozumiem czemu stwierdzili ze jest ok.
W miedzyczasie udalo mi sie dostac moje wyniki, prazkow brak w plynie oraz serum, index igg- jesli wzor ktory znalazlem jest poprawny, jest w normie - 0.43.
Jedynie lekko podniesiona calkowita liczba bialek 54mg/dl (ale nie jest oznaczone jako przekroczona norma wiec troche tez nie rozumiem).
Odpowiedz
#6
(23-11-2022, 08:44)Stg napisał(a): Hej Tosiia,

Wielkie dzieki za odpowiedz! Czyli w pierwszej punkcji znalezli prazki i stan zapalny i powiedzieli ze jest OK? Myslalem ze i stan zapalny i prazki to to czego szukaja przy diagnozie SM, cos myle?
Czyli prazki nijak sie maja do stanow zapalnych?

Pozdrawiam,

miałam wtedy jedną zmianę demielinizacyjną w odcinku szyjnym (+ prążki + stan zapalny w PMR) i tylko usłyszałam, że mam się pojawiać na kontrolnych rezonansach. Teraz kiedy mam większą wiedzę nie rozumiem czemu lekarz tak lekko do tego podszedł.

Kolejna punkcja po ok. 3 latach i już jak pisałam ... stanu zapalnego nie było, ale prążki nadal obecne.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości