Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jestem nowa...
#1
Witam,mam 36 lat.W 2014 roku po raz pierwszy przeszłam zap.nerwu wzrokowego.Do tej poty już 5-krotnie się powtórzyło.W sierpniu po raz pierwszy zmiany w rezonansie,dziś neurolog potwierdził diagnozę...SM.Czeka mnie jeszcze konsultacja u reumatologa bo ANA++.Ktoś może coś powiedzieć o dalszym postępowaniu?
Odpowiedz
#2
(22-09-2017, 17:37)Agunia19814 napisał(a): Witam,mam 36 lat.W 2014 roku po raz pierwszy przeszłam zap.nerwu wzrokowego.Do tej poty już 5-krotnie się powtórzyło.W sierpniu po raz pierwszy zmiany w rezonansie,dziś neurolog potwierdził diagnozę...SM.Czeka mnie jeszcze konsultacja u reumatologa bo ANA++.Ktoś może coś powiedzieć o dalszym postępowaniu?

Witaj Uśmiech

Ja miałam ANA słabo dodatnie =160. Byłam prywatnie (bo liczył się czas) na konsultacji u reumatologa, pani doktor szybko skierowała mnie na oddział żeby zrobić wszystkie badania wykluczyć choroby reumatyczne, najbardziej chodzi tu o tocznia. Jak już było wszystko jasne, dostałam zaświadczenie, że nie mam żadnych chorób reumatycznych w tym tocznia. Dopiero wtedy neurolodzy mogli wejść z leczeniem. Trochę to trwało bo na neurologie trafiłam w listopadzie, tam rezonans, punkcja i wlewy. Wyniki przyszły w grudniu, w ciągu kilku dni byłam ba konsultacji, w styczniu reumatologia, wyniki przyszły w lutym, później musiałam jeszcze jedno badanie zrobić na swój koszt bo szpital pominął. Jasna sytuacja była dopiero w marcu i wtedy na nowo rezonans bo do programu ważny jest tylko dwa miesiące więc mój z listopada był już nie ważny no i leczenie dostałam od kwietnia. A dodatnie ANA może być też w różnych chorobach w tym doczytałam się że i w stwardnieniu rozsianym bo to też choroba autoimmunologiczna ale też pani doktor u której byłam mówiła że 5% zdrowych ludzi ma dodatnie ANA.
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedź
Odpowiedz
#4
Witaj Agunia 19814 Uśmiech Ja akurat nie mialam dodatniego ANA, tez zanim dostalam diagnoze SM przeprowadzano rozne badania aby wykluczyc inne choroby. Trzeba niestety uzbroic sie w cierpliwosc ale lepiej poczekac niz miec zla diagnoze. A czy mialas juz robiona punkcje ? Jezeli nie, to tez pewnie to Cie czeka. Punkcja pozwala na wykrycie innych chorob a wiekszac osob z SM ma wykrywane w plynie tzw. prazki oligoklonalne, chociaz ja osobiscie i niektore osoby na forum ich nie maja. Po prostu jestesmy w tej niewielkiej grupie chorych gdzie ich brak. Jezeli czegos nie wiesz to pytaj smialo. Trzymam kciuki za Ciebie Uśmiech
Odpowiedz
#5
Czesc Agunia Uśmiech Droga do diagnozy jest dluga i meczaca ale wierze ze wytrwasz. Tez trzymam kciuki Uśmiech
Odpowiedz
#6
Cześć, trzymaj się mocnoUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#7
Witaj na forum Uśmiech
Odpowiedz
#8
Ja tez miałam ANA jak Marta_L, 160, ale nikt mnie nie wysyłał do reumatologa, w rezonansie miałam aktywne zmiany, no i w szpitalu wylądowałam z rzutem, objawy neurologiczne były widoczne aż za bardzo (niedowłady i porażenie nerwu trójdzielnego, neurolog powiedziała że to porażenie to bardzo rzadki objaw sm)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#9
Witaj Agunia.
Ja miałam wysokie ANA zanimmiałam pierwszy rzut. Chodziłam do immunopog i od samego początku brała tocznia pod uwagę. Raz miałam chyba ponad 200
Odpowiedz
#10
Witam

ja po wizycie,9.10 jadę na włączenie tecfidery. Jakie macie o niej opinie?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości