Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prążki oligoklonalne/ indeks igG
#1
Kochani, moja prośba.

Czy jesteście w stanie -- w wolnej chwili -- podrzucić informacje odnośnie waszych wyników punkcji?

Interesuje mnie igG, prążki oligoklonalne (ich ilość i czy tylko w PMR czy też w serum, może być też podany po prostu typ (od I do IV) i poziom białka (w normie czy podwyższone).
Odpowiedz
#2
W sumie z nikim nie konsultowałam tych parametrów. Oprócz tego że jak lekarz stażysta przekazywał mi wyniki punkcji to ręce mu się trzęsły i zapytał czy wiem co to znaczy... Ja już znałam diagnozę od miesiąca.
Płyn: Prążki obecne
Surowica: Prążki nieobecne.
Wynik sugeruje wewnątrzoponową syntezę IgG.

Płyn: Albumina 167mg/l, IgG 32,3mg/l
Surowica: Albumina (met. turb.) 39,2g/l, IgG 9,69g/l, Indeks IgG 0,78.

Jak to jakoś skomentujesz to będę bardzo wdzięczna.
Odpowiedz
#3
[Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

(27-09-2018, 16:21)Anka napisał(a): [Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ja mam tylko tyle. Starczy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#4
(27-09-2018, 16:17)agica napisał(a): W sumie z nikim nie konsultowałam tych parametrów. Oprócz tego że jak lekarz stażysta przekazywał mi wyniki punkcji to ręce mu się trzęsły i zapytał czy wiem co to znaczy... Ja już znałam diagnozę od miesiąca.
Płyn: Prążki obecne
Surowica: Prążki nieobecne.
Wynik sugeruje wewnątrzoponową syntezę IgG.

Płyn: Albumina 167mg/l, IgG 32,3mg/l
Surowica: Albumina (met. turb.) 39,2g/l, IgG 9,69g/l, Indeks IgG 0,78.

Jak to jakoś skomentujesz to będę bardzo wdzięczna.

Mogę skomentować, ale nie jestem twoim lekarzem, więc bierz przymiarkę.

Prążki oligoklonalne wskazują na obecność  białek, które świadczą o stanie zapalnym.
Są 4 typy prążków:

1. Brak prążków w PMR i w serum (krew) [bardzo rzadko występujący przy SM]
2. Prążki i w PMR i w serum (występuje przy SM, ale też przy chorobach ogólnoukładowych, można wtedy postawić hipotezę, że prążki są 'filtrowane' z serum do plynu)
3. Prążki tylko w PMR (najczęstszy w SM)
4. Prążek, jeden, specyficznie wyglądający, który pojawia się przy pewnych nowotworach (zdecydowanie nie SM).

Podwyższone igG oznacza, że przerwana jest bariera krew-mózg przez przewlekły stan zapalny w układzie nerwowym.
Więc, u Ciebie:

- wewnątrzoponowa synteza = wewnątrz OUN.
- podwyższone iGG = stan zapalny wywołany w OUN powoduje naruszenie bariery krew-mózg. 

Czyli typ 3.

(27-09-2018, 16:21)Anka napisał(a): [Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

(27-09-2018, 16:21)Anka napisał(a): [Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ja mam tylko tyle. Starczy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jasne, że tak!!
Odpowiedz
#5
(27-09-2018, 16:29)WorkBorg napisał(a):
(27-09-2018, 16:17)agica napisał(a): W sumie z nikim nie konsultowałam tych parametrów. Oprócz tego że jak lekarz stażysta przekazywał mi wyniki punkcji to ręce mu się trzęsły i zapytał czy wiem co to znaczy... Ja już znałam diagnozę od miesiąca.
Płyn: Prążki obecne
Surowica: Prążki nieobecne.
Wynik sugeruje wewnątrzoponową syntezę IgG.

Płyn: Albumina 167mg/l, IgG 32,3mg/l
Surowica: Albumina (met. turb.) 39,2g/l, IgG 9,69g/l, Indeks IgG 0,78.

Jak to jakoś skomentujesz to będę bardzo wdzięczna.

Mogę skomentować, ale nie jestem twoim lekarzem, więc bierz przymiarkę.

Prążki oligoklonalne wskazują na obecność  białek, które świadczą o stanie zapalnym.
Są 4 typy prążków:

1. Brak prążków w PMR i w serum (krew) [bardzo rzadko występujący przy SM]
2. Prążki i w PMR i w serum (występuje przy SM, ale też przy chorobach ogólnoukładowych, można wtedy postawić hipotezę, że prążki są 'filtrowane' z serum do plynu)
3. Prążki tylko w PMR (najczęstszy w SM)
4. Prążek, jeden, specyficznie wyglądający, który pojawia się przy pewnych nowotworach (zdecydowanie nie SM).

Podwyższone igG oznacza, że przerwana jest bariera krew-mózg przez przewlekły stan zapalny w układzie nerwowym.
Więc, u Ciebie:

- wewnątrzoponowa synteza = wewnątrz OUN.
- podwyższone iGG = stan zapalny wywołany w OUN powoduje naruszenie bariery krew-mózg. 

Czyli typ 3.

(27-09-2018, 16:21)Anka napisał(a): [Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

(27-09-2018, 16:21)Anka napisał(a): [Obrazek: 929246858ac6c9342c560b75aab70db2.jpg]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ja mam tylko tyle. Starczy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jasne, że tak!!


Skomentujesz? [emoji3] z gory dziekuje i przepraszam ze mecze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#6
(27-09-2018, 16:32)Anka napisał(a): Skomentujesz? [emoji3] z gory dziekuje i przepraszam ze mecze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mogę dwa słowa dopowiedzieć, ale nie jestem twoim lekarzem, więc bierz przymiarkę.

Standardowo, typ ii, powszechny w SMie, czyli stan zapalny tylko w OUN, który odpowiada za rozróbę. Dziwne, że indeksu igG ci nie wyliczyli. (przekroczony ;Oczko

Jako ciekawostka - czasami samo igG jest podwyższone, bez prążków, ale wtedy jest zazwyczaj bardzo delikatnie podwyższone, minimalnie wręcz, to też w zasadzie potwierdza diagnozę.

PS Ale widzę na bogato masz te wyniki, ze zdjęciem z probówek!
Odpowiedz
#7
Dziękuję Uśmiech
Ja wiem, ale fajnie chociaż cokolwiek wiedzieć. I tak cud że w ciągu dwóch lat ktoś zdiagnozował mi sm.
Punkcję miałam robioną w trakcie rzutu
Odpowiedz
#8
(27-09-2018, 16:39)WorkBorg napisał(a):
(27-09-2018, 16:32)Anka napisał(a): Skomentujesz? [emoji3] z gory dziekuje i przepraszam ze mecze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mogę dwa słowa dopowiedzieć, ale nie jestem twoim lekarzem, więc bierz przymiarkę.

Standardowo, typ ii, powszechny w SMie, czyli stan zapalny tylko w OUN, który odpowiada za rozróbę. Dziwne, że indeksu igG ci nie wyliczyli. (przekroczony ;Oczko

Jako ciekawostka - czasami samo igG jest podwyższone, bez prążków, ale wtedy jest zazwyczaj bardzo delikatnie podwyższone, minimalnie wręcz, to też w zasadzie potwierdza diagnozę.

PS Ale widzę na bogato masz te wyniki, ze zdjęciem z probówek!


Dziękuję za komentarz. Ano takie dostałam te wyniki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#9
W PMR:
Albuminy met. nefelometryczna - 0,203 g/L
Immunoglobuliny klasy IgG - 0,024 g/L
Wskaźnik IgG wg Linka i Tibblinga - 0,48099
Wskaźnik dobowej syntezy IgG - ujemny
Elektroforeza wysokorozdzielcza - nie stwierdza się obecności prążków oligoklonalnych; wskaźnik miejscowej syntezy IgG - 0,5 mg%

Surowica:
Białko całkowite w surowicy - 69 g/l
Albuminy met. nefelometryczna - 47,6 g/l
Immunoglobuliny klasy IgG - 11,7 g/l

PMR i surowica:
Wskaźnik albuminowy - 4,26 x 10^-3

[edit] zapomniałam dodać, ze ta punkcja była robiona w trakcie rzutu, jeśli to miałoby dla Ciebie znaczenie Uśmiech
Odpowiedz
#10
[Obrazek: 145b06309231ffe541d2b67d96bfccac.jpg]

A ja za to zapytam dlaczego pytasz o te wyniki? Tak z ciekawości


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości